Gorąca kąpiel lekiem na trudne stany emocjonalne. Kiedy szczególnie warto jej zażyć?

Ludzki mózg w ten sam sposób rejestruje stany psychiczne i fizyczne. Psychologowie z Uniwersytetu Yale sprawdzili, czy ciepło fizyczne może zastąpić ciepło, które odczuwamy podczas obcowania z bliską osobą. Jakie wyniki przyniosło badanie?

Publikacja: 19.06.2024 15:37

Badanie pokazało, że ludzie podświadomie mają tendencję do zastępowania ciepłem fizycznym brakująceg

Badanie pokazało, że ludzie podświadomie mają tendencję do zastępowania ciepłem fizycznym brakującego im w realnym życia ciepła społecznego.

Foto: Adobe Stock

Często opisujemy abstrakcyjne stany emocjonalne w kategoriach czysto fizycznych, nierzadko odwołując się przy tym do temperatury. Mówi się, że ktoś jest "ciepłą osobą" lub "zimnym draniem". Ma "ciepły uśmiech" lub "zimne spojrzenie". Naukowcy sprawdzili, czy temperatura fizyczna może dać nam też odrobinę ludzkiego ciepła.

Gorąca kąpiel lekiem na samotność?

Kwestii, o której mowa, przyjrzeli się psychologowie Idit Shalev i John Bargh z Uniwersytetu Yale. W przeprowadzonym przez nich badaniu, które dotyczyło wpływu temperatury na samopoczucie, ankietowani mieli m.in. określić na skali, jak bardzo czują się samotni, spragnieni czyjegoś towarzystwa lub nieszczęśliwi, kiedy nie mają z kim porozmawiać.

W kolejnych kwestionariuszach badani odpowiadali m.in. na pytania o to, jak często w ciągu ostatnich trzech miesięcy kąpali się lub brali prysznic i jak długo przebywali w wodzie.

Okazało się, że istnieje bardzo silny związek między samotnością a częstotliwością kąpieli i czasem jej trwania kąpieli. Im bardziej ktoś był samotny, tym częściej się kąpał i tym dłuższa była to kąpiel.

W związku z tymi ustaleniami Shalev i Bargh postanowili przeprowadzić kolejne badanie, by udowodnić swoją tezę, że możemy ciepłem wpływać na poprawę swojego stanu psychicznego. Tym razem poprosili ludzi, by przypomnieli sobie jakiś moment życia, w którym doświadczyli samotności. Uczestnicy badania, którzy dostali do potrzymania gorący okład, mieli mniej negatywnych uczuć związanych ze wspominaną historią niż ludzie, którzy podczas eksperymentu nie mogli objąć dłońmi czegoś ciepłego.

Wyniki badań mogą sugerować, że ludzie podświadomie mają tendencję do zastępowania ciepłem fizycznym brakującego im w realnym życia ciepła społecznego.

Czytaj więcej

Sny to listy do samego siebie. Ekspertka wyjaśnia, kiedy lepiej ich nie bagatelizować

Może namiastka, ale działa

Pozytywnego wpływu ciepłych kąpieli na samopoczucie nie wyklucza psycholożka Magdalena Sękowska z Kliniki USWPS w Poznaniu.

– Może tak być – mówi ekspertka. - W takich sytuacjach wyzwala się dopamina, która jest hormonem szczęścia. Przebywanie na słońcu też podnosi jej poziom, poprawia nastrój, relaksuje. Wpływamy na samopoczucie poprzez dostarczenie sobie dobrych bodźców. Ciepła kąpiel, kadzidełka, olejki eteryczne, to wszystko faktycznie działa, poprawia samopoczucie – przyznaje.

Choć czynniki fizyczne działają i to pozytywnie, wciąż są tylko namiastką.

- Dla funkcjonowania ludzkiego mózgu bardzo ważne są relacje, dlatego też najsilniej będzie działać na niego wszystko to, co jest związane z bezpośrednim kontaktem z drugą osobą – tłumaczy Magdalena Sękowska – Powiedziałabym więc, że fizyczne sposoby zastąpienia bliskości z innymi, to raczej namiastka tego, co najbardziej potrzebne, ale w sytuacji, gdy nie ma się możliwości kontaktu z drugą osobą, można z nich korzystać – dodaje.

Czytaj więcej

Sól Epsom dla zdrowia i urody. Jak działa modna kuracja?

- Jednocześnie można też uruchamiać wspomnienia dobrych sytuacji z życia. Wtedy te zewnętrzne warunki, które „doraźnie” poprawiają samopoczucie, będą szły w parze z tym, co naprawdę się wydarzyło i zostało w pamięci. To na pewno pozytywnie pobudzi i uruchomi pożądane ciepłe uczucia – podsumowuje psycholożka.

Źródło: Psychology Today

Często opisujemy abstrakcyjne stany emocjonalne w kategoriach czysto fizycznych, nierzadko odwołując się przy tym do temperatury. Mówi się, że ktoś jest "ciepłą osobą" lub "zimnym draniem". Ma "ciepły uśmiech" lub "zimne spojrzenie". Naukowcy sprawdzili, czy temperatura fizyczna może dać nam też odrobinę ludzkiego ciepła.

Gorąca kąpiel lekiem na samotność?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Psychologia
Dlaczego ludzie zostają w domach podczas powodzi mimo ostrzeżeń? Psycholog tłumaczy
Psychologia
Pary świadomie rezygnujące z dzietności ryzykują rozpad związku? Psycholog wyjaśnia
Psychologia
Social Battery - dotkliwy rodzaj wyczerpania emocjonalnego. Na czym polega?
Psychologia
Oto jedyna rzecz, w którą naprawdę warto inwestować. "Nie ulega habituacji"
Psychologia
Docenianie codzienności poprawia jakość życia. Cenne rady psychologa