Musical „Gutenberg!” opowiada historię dwóch najlepszych przyjaciół, młodych dramaturgów (w tych rolach Josh Gad i Andrew Rannells), którzy marzą o wystawieniu na Broadwayu spektaklu o Johannesie Gutenbergu, wynalazcy druku. Widzów James Earl Theatre czasami zaskakują podczas tego przedstawienia zaproszone gwiazdy, wśród nich między innymi Booke Shields, Jake Gyllenhaal, czy Neil Patrick Harris. Tym razem naprawdę nie kryli zdziwienia, kiedy na scenę wkroczyły Anne Hathaway i Anna Wintour. Ta druga w zasadzie zagrała… samą siebie.

Powtórka z „Diabeł ubiera się u Prady”?

Ich role były nawiązaniem do roli Anne Hathaway w filmie „Diabeł ubiera się u Prady” z 2006 roku. Wcieliła się tam w postać asystentki Mirandy Priestly, redaktor naczelnej popularnego magazynu „Runway”, osoby zimnej, niedostępnej i szalenie wymagającej od innych, zwłaszcza swoich współpracowników. Postać grana przez Meryl Streep wzorowana była na Annie Wintour, znanej ze swojej nieustępliwości w prowadzeniu „Vogue’a” jako biblii mody. Scenariusz tego filmu powstał na podstawie bestsellerowej powieści Lauren Weisberger, byłej osobistej asystentki Wintour.

74-letnia Anna Wintour, sprawująca też stanowisko dyrektor artystycznej Condé Nast Editions, wielkiego wydawnictwa odpowiadającego za prowadzenie na całym świecie 37 marek magazynów w 26 językach, pojawiła się na scenie w czapce z daszkiem z napisem „Producent”. Pod nakryciem głowy widać jej charakterystyczną fryzurę na pazia i okulary słoneczne, bez których praktycznie nie pojawia się publicznie. Anne Hathaway, nosząca taką samą czapkę, przedstawia ją bohaterom poszukującym w spektaklu finansowania dla swojej wizji artystycznej jako „bardzo znaną producentkę z Broadwayu”. Dziennikarka rzuca w jej stronę: „A oto moja asystentka”. „Jeszcze?” – odpowiada urażona Anne Hathaway, wywołując śmiech publiki.

Czytaj więcej

"Szefowa z piekła rodem" Anna Wintour kończy 74 lata. Mało kto pamięta, jak zaczęła karierę

Choć był to jej musicalowy debiut, Anna Wintour pojawiała się w innych produkcjach. W 2009 roku ukazał się film dokumentalny R. J. Cutlera „Wrześniowy numer” opowiadający o kulisach tworzenia najważniejszego wydania „Vogue’a” w roku, w latach 2019 – 2020 występowała w internetowym serialu „Zapytaj Annę”, którego była główną bohaterką. Można ją też oglądać w scenie rozgrywającej się za kulisami pokazu Valentino w komedii „Zoolander 2” w reżyserii Bena Stillera.