Kobiety za sterami samolotu - coraz częstsze zjawisko?

O ile widok kobiety za kierownicą autobusu czy taksówki już nie zaskakuje, to już pilot samolotu pasażerskiego płci żeńskiej należy do rzadkości. A co dopiero cała damska załoga, jak miało to miejsce podczas jednego z lotów w USA.

Publikacja: 19.03.2024 14:13

Według ICAO największy odsetek kobiet pilotów – 6,15% – znajduje się w rejonie Azji i Pacyfiku.

Według ICAO największy odsetek kobiet pilotów – 6,15% – znajduje się w rejonie Azji i Pacyfiku.

Foto: Adobe Stock

Załoga w 100% damska

Podczas lotu linii United Airlines z lotniska Newark w stanie New Jersey do Sarasota na Florydzie, w kabinie pilotów zasiadały wyłącznie kobiety. Towarzysząca pasażerom w trakcie lotu załoga pokładowa również składała się z samych pań, a kapitanem lotu była Gabrielle Harding – jedna z dwóch ciemnoskórych kobiet na tym stanowisku w całej historii firmy.

Jako absolwentka Uniwersytetu Hampton w 1997, Harding zdaje sobie sprawę, jak ciężko kobietom, zwłaszcza ciemnoskórym, dostać się do tego zawodu, stąd jej decyzja, aby szkolić jej potencjalne następczynie i służyć im za wzór do naśladowania. – Uwielbiam wszystko, co ma związek z lataniem – przyznaje w rozmowie z reporterką telewizji ABC7, Lindsay Tuchman – Zapewnia stabilność i poczucie bezpieczeństwa, pozwala łączyć obowiązki zawodowe z rodzicielskimi, jednocześnie dając możliwość podróżowania w najdalsze rejony świata. Kocham każdy aspekt tej pracy – dodaje. – Zawsze znajdą się krytycy, którzy będą wytykać tobie błędy, ale przez lata nauczyłam się, aby ich opinia tylko mnie wzmacniała i utwierdzała w przekonaniu, że obrałam słuszną drogę. Pokonuję te bariery z myślą o kolejnych kobietach, które nie będą już musiały tego robić – podkreśla.

Inspiracja dla dziewczyn

Oprócz kapitan Harding za sterami zasiadła Julia Ewalefo, dla której był to pierwszy lot w ramach współpracy z United Airlines. Wcześniej pracowała między innymi jako stewardessa dla Frontier Airlines oraz Endeavor. – Dla dziewczyn i przyszłych pokoleń już sama świadomość, że my zdołałyśmy tego dokonać jest tak bardzo inspirująca. Możesz wykonywać taki zawód, jaki tylko sobie wymarzysz, wystarczy zastanowić się, co chcesz w życiu robić i podążać za swoją pasją – zachęca w rozmowie z reporterką ABC7.

Czytaj więcej

Pierwsza kobieca liga softball w Meksyku. Wydarzenie wyjątkowej rangi

Wśród pasażerów znalazła się grupa kilkunastu kobiet, które wybrały się na wspólną wycieczkę w ramach wieczoru panieńskiego. – Nie mogłabym wyobrazić sobie lepszej załogi obsługującej nasz lot w tych okolicznościach – wyznaje jedna z nich, Samantha Brodsky.

Miesiąc Historii Kobiet

Tak wyjątkowy lot został zorganizowany w marcu, kiedy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii obchodzony jest Miesiąc Historii Kobiet (Women’s History Month). Jednak podobne wydarzenia miały już miejsce w przeszłości, choćby w ubiegłym roku, kiedy damska załoga Horizon Air nawigowała zorganizowanym 8 marca symbolicznym lotem pożegnalnym dla jednej ze swoich koleżanek, która planowała zmianę pracy. W 2019 na podobny pomysł wpadły panie z załogi Air Canada, natomiast w 2023 roku jeden z lotów American Airlines został poprowadzony wyłącznie przez ciemnoskóre kobiety w ramach uhonorowania Bessie Coleman, która jako pierwsza ich reprezentantka w historii zdobyła licencję pilota.

Według najnowszych danych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), zaktualizowanych w lutym 2024 roku, w skali światowej, największy odsetek kobiet pilotów – 6,15% – znajduje się w rejonie Azji i Pacyfiku. Dla porównania, w Europie ten wskaźnik wynosi 4,2%. W dziedzinie kontrolerów ruchu lotniczego kobiet jest już nieco więcej: 21,97% w Europie i – najwięcej, bo aż 34,45% – w rejonie Azji i Pacyfiku. Wśród inżynierów i techników zajmujących się naprawą i konserwacją sprzętu lotniczego, niewiele ponad 4% załóg na terenie krajów europejskich stanowią kobiety, natomiast wskaźnik ten jest najniższy na terenie Bliskiego Wschodu, gdzie wynosi niecałe 2%.

Podczas odprawy przed opisywanym lotem, wkraczające na pokład panie z załogi zostały przywitane przez pasażerów gromkimi brawami. Choć jest to miły gest, oby w przyszłości takich sytuacji nie rozpatrywano w kategoriach wyjątku, a coraz bardziej powszechnego zjawiska.

Źródła:
https://abc7chicago.com/
https://people.com/
https://www.icao.int/

Załoga w 100% damska

Podczas lotu linii United Airlines z lotniska Newark w stanie New Jersey do Sarasota na Florydzie, w kabinie pilotów zasiadały wyłącznie kobiety. Towarzysząca pasażerom w trakcie lotu załoga pokładowa również składała się z samych pań, a kapitanem lotu była Gabrielle Harding – jedna z dwóch ciemnoskórych kobiet na tym stanowisku w całej historii firmy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Wyniki pracy fundacji Księżnej Kate. Komu pomaga i z jakim skutkiem?
Styl życia
Post-vacation blues: jak łagodnie wrócić do obowiązków po wakacyjnej przerwie?
Styl życia
Barbie łamie kolejne tabu. Czy niewidoma lalka pomoże dzieciom z zaburzeniami widzenia?
Styl życia
10 najbogatszych kobiet świata: co je łączy oprócz posiadania gigantycznego majątku?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Styl życia
Na czym polega zachowanie określane "efektem kameleona" i jakie korzyści z niego płyną?