Kobiety za sterami samolotu - coraz częstsze zjawisko?

O ile widok kobiety za kierownicą autobusu czy taksówki już nie zaskakuje, to już pilot samolotu pasażerskiego płci żeńskiej należy do rzadkości. A co dopiero cała damska załoga, jak miało to miejsce podczas jednego z lotów w USA.

Publikacja: 19.03.2024 14:13

Według ICAO największy odsetek kobiet pilotów – 6,15% – znajduje się w rejonie Azji i Pacyfiku.

Według ICAO największy odsetek kobiet pilotów – 6,15% – znajduje się w rejonie Azji i Pacyfiku.

Foto: Adobe Stock

Załoga w 100% damska

Podczas lotu linii United Airlines z lotniska Newark w stanie New Jersey do Sarasota na Florydzie, w kabinie pilotów zasiadały wyłącznie kobiety. Towarzysząca pasażerom w trakcie lotu załoga pokładowa również składała się z samych pań, a kapitanem lotu była Gabrielle Harding – jedna z dwóch ciemnoskórych kobiet na tym stanowisku w całej historii firmy.

Jako absolwentka Uniwersytetu Hampton w 1997, Harding zdaje sobie sprawę, jak ciężko kobietom, zwłaszcza ciemnoskórym, dostać się do tego zawodu, stąd jej decyzja, aby szkolić jej potencjalne następczynie i służyć im za wzór do naśladowania. – Uwielbiam wszystko, co ma związek z lataniem – przyznaje w rozmowie z reporterką telewizji ABC7, Lindsay Tuchman – Zapewnia stabilność i poczucie bezpieczeństwa, pozwala łączyć obowiązki zawodowe z rodzicielskimi, jednocześnie dając możliwość podróżowania w najdalsze rejony świata. Kocham każdy aspekt tej pracy – dodaje. – Zawsze znajdą się krytycy, którzy będą wytykać tobie błędy, ale przez lata nauczyłam się, aby ich opinia tylko mnie wzmacniała i utwierdzała w przekonaniu, że obrałam słuszną drogę. Pokonuję te bariery z myślą o kolejnych kobietach, które nie będą już musiały tego robić – podkreśla.

Inspiracja dla dziewczyn

Oprócz kapitan Harding za sterami zasiadła Julia Ewalefo, dla której był to pierwszy lot w ramach współpracy z United Airlines. Wcześniej pracowała między innymi jako stewardessa dla Frontier Airlines oraz Endeavor. – Dla dziewczyn i przyszłych pokoleń już sama świadomość, że my zdołałyśmy tego dokonać jest tak bardzo inspirująca. Możesz wykonywać taki zawód, jaki tylko sobie wymarzysz, wystarczy zastanowić się, co chcesz w życiu robić i podążać za swoją pasją – zachęca w rozmowie z reporterką ABC7.

Czytaj więcej

Pierwsza kobieca liga softball w Meksyku. Wydarzenie wyjątkowej rangi

Wśród pasażerów znalazła się grupa kilkunastu kobiet, które wybrały się na wspólną wycieczkę w ramach wieczoru panieńskiego. – Nie mogłabym wyobrazić sobie lepszej załogi obsługującej nasz lot w tych okolicznościach – wyznaje jedna z nich, Samantha Brodsky.

Miesiąc Historii Kobiet

Tak wyjątkowy lot został zorganizowany w marcu, kiedy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii obchodzony jest Miesiąc Historii Kobiet (Women’s History Month). Jednak podobne wydarzenia miały już miejsce w przeszłości, choćby w ubiegłym roku, kiedy damska załoga Horizon Air nawigowała zorganizowanym 8 marca symbolicznym lotem pożegnalnym dla jednej ze swoich koleżanek, która planowała zmianę pracy. W 2019 na podobny pomysł wpadły panie z załogi Air Canada, natomiast w 2023 roku jeden z lotów American Airlines został poprowadzony wyłącznie przez ciemnoskóre kobiety w ramach uhonorowania Bessie Coleman, która jako pierwsza ich reprezentantka w historii zdobyła licencję pilota.

Według najnowszych danych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), zaktualizowanych w lutym 2024 roku, w skali światowej, największy odsetek kobiet pilotów – 6,15% – znajduje się w rejonie Azji i Pacyfiku. Dla porównania, w Europie ten wskaźnik wynosi 4,2%. W dziedzinie kontrolerów ruchu lotniczego kobiet jest już nieco więcej: 21,97% w Europie i – najwięcej, bo aż 34,45% – w rejonie Azji i Pacyfiku. Wśród inżynierów i techników zajmujących się naprawą i konserwacją sprzętu lotniczego, niewiele ponad 4% załóg na terenie krajów europejskich stanowią kobiety, natomiast wskaźnik ten jest najniższy na terenie Bliskiego Wschodu, gdzie wynosi niecałe 2%.

Podczas odprawy przed opisywanym lotem, wkraczające na pokład panie z załogi zostały przywitane przez pasażerów gromkimi brawami. Choć jest to miły gest, oby w przyszłości takich sytuacji nie rozpatrywano w kategoriach wyjątku, a coraz bardziej powszechnego zjawiska.

Źródła:
https://abc7chicago.com/
https://people.com/
https://www.icao.int/

Załoga w 100% damska

Podczas lotu linii United Airlines z lotniska Newark w stanie New Jersey do Sarasota na Florydzie, w kabinie pilotów zasiadały wyłącznie kobiety. Towarzysząca pasażerom w trakcie lotu załoga pokładowa również składała się z samych pań, a kapitanem lotu była Gabrielle Harding – jedna z dwóch ciemnoskórych kobiet na tym stanowisku w całej historii firmy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Karygodne błędy odpoczywania. Jak nie powinien wyglądać relaks?
Styl życia
Kontrowersyjna reklama w Librusie. Czy słusznie podniesiono alarm?
Styl życia
Pierwszy kontrakt zawodowy księżnej Diany idzie pod młotek. Praca marzeń?
Styl życia
Fani Taylor Swift szturmują pewien pub. Niespodziewane echa nowej płyty gwiazdy
Psychologia
Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?