Tinder szczęścia nie daje? Zbadano stabilność związków, które rozpoczęły się online

Aplikacje randkowe zyskały w ostatnich latach ogromną popularność, ale czy związki, które powstają dzięki nim, mają szansę przetrwać próbę czasu? Wyniki badania amerykańskich naukowców pokazują, że małżeństwa, które są rezultatem internetowej miłości, częściej kończą się rozwodem.

Publikacja: 19.09.2024 16:05

Badacze poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy stabilność związku i satysfakcja z niego może zależeć

Badacze poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy stabilność związku i satysfakcja z niego może zależeć od tego, w jaki sposób poznali się partnerzy.

Foto: Adobe Stock

Aplikacje randkowe wiele lat temu stały się bardzo popularne. Obecnie ich użytkownicy to już ludzie praktycznie ze wszystkich grup wiekowych. W przypadku części osób chęć nawiązywania znajomości online wynika z nieśmiałości. Inne korzystają z tych rozwiązań z wygody lub z braku czasu na uczestniczenie w życiu towarzyskim, które mogłoby doprowadzić do poznania potencjalnego partnera lub partnerki.

Stabilność związków z Tindera

Niekiedy związki, które rozpoczęły się w internecie, są bardzo trwałe i kończą się małżeństwem. Takie są zresztą wyniki wielu wcześniejszych badań: osoby będące w związkach, które rozpoczęły się online, deklarowały większą stabilność i satysfakcję ze swoich relacji z partnerem.

Jak jednak podkreślają autorzy najnowszego badania, poprzednie wyniki dotyczyły głównie wczesnych etapów związków. Satysfakcję z małżeństw, a także ich trwałość w zależności od ich genezy, zbadali teraz naukowcy z uniwersytetów stanowych Arizony i Michigan.

Badaczy interesowało, czy istnieją indywidualne różnice między osobami, które poznały swoich małżonków w internecie oraz tymi, których związki miały swój początek w tradycyjnych warunkach. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Computers in Human Bevavior”.

W ankiecie wzięły udział 923 osoby – dorosłe Amerykanki i Amerykanie – będący w związkach małżeńskich. Blisko połowa z nich poznała swoich partnerów za pośrednictwem aplikacji randkowej, pozostali zaś – w tradycyjny sposób, na przykład poprzez znajomych, w pracy czy na uczelni.

Czytaj więcej

Pary świadomie rezygnujące z dzietności ryzykują rozpad związku? Psycholog wyjaśnia

Pytania dotyczyły subiektywnej satysfakcji respondentów ze swojego małżeństwa oraz jego stabilności. Naukowcy wzięli pod uwagę również takie aspekty jak społeczne postrzeganie związków respondentów czy stopień zażyłości z partnerem lub partnerką, przejawiający się między innymi tym, w jakim stopniu dzielą się oni intymnymi informacjami ze swoją „drugą połówką”.

Tinder i inne aplikacje randkowe szczęścia nie dają?

Z badania wynikło, że osoby, które poznały swoich przyszłych mężów lub żony przez internet, są ogólnie młodsze, częściej też randkowały w przeszłości. Małżeństwa, które poznały się online, mają też krótszy staż w porównaniu z tymi „tradycyjnymi”.

Mimo to małżeństwa „internetowe” wykazały niższy poziom satysfakcji i stabilności. Naukowcy doszli do wniosku, że przyczyną tej prawidłowości jest niższa społeczna akceptacja tego rodzaju związków.

Autorzy badania dostrzegli również zjawisko, które nazwali „efektem cyberrandki”. Polega ono na tym, że jeszcze na etapie randkowania przez internet dwie osoby często dzielił większy dystans geograficzny. Jego rezultatem była większa otwartość w trakcie rozmów. Paradoksalnie jednak owa szczerość stała się przyczyną mniejszej stabilności związków.

Czytaj więcej

Senna separacja: oznaka kłopotów w związku czy zbawienie dla partnerów? Wyniki badania

Z czego wynikają różnice między dwoma badanymi rodzajami związków? „Zidentyfikowaliśmy jeden powód, którym jest stygmatyzacja randkowania online, jednak może być ich więcej” – powiedział kierujący badaniem doktor Liesel Sharabi z Uniwersytetu Stanowego Arizony w rozmowie z branżowym portalem PsyPost.

„Przykładowo, randkując online, ludzie mają szerszy wachlarz możliwości, z czasem jednak aspekt ten może zagrozić długookresowej stabilności związku, ponieważ partnerzy mogą zacząć postrzegać go jako związek jednorazowy, nietrwały i dający się łatwo zastąpić innym” – tłumaczył ekspert.

Źródła:
ScienceDirect.com
PsyPost.org

Aplikacje randkowe wiele lat temu stały się bardzo popularne. Obecnie ich użytkownicy to już ludzie praktycznie ze wszystkich grup wiekowych. W przypadku części osób chęć nawiązywania znajomości online wynika z nieśmiałości. Inne korzystają z tych rozwiązań z wygody lub z braku czasu na uczestniczenie w życiu towarzyskim, które mogłoby doprowadzić do poznania potencjalnego partnera lub partnerki.

Stabilność związków z Tindera

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Pokolenie Z tworzy nową definicję spełnienia zawodowego. Oto, co odrzucają młodzi
Styl życia
Kontrowersje wokół nagradzanej książki dla młodzieży. Do czego namawia "Welcome to Sex!"?
Zdrowie
Gra na skrzypcach podczas usuwania guza mózgu? Neurochirurg o zabiegach „awake”
Styl życia
Doomscrolling, czyli przeglądanie treści na ekranach telefonów: groźny nałóg czy cenna nauka?
Styl życia
Wyjątkowy naszyjnik związany z Marią Antoniną pójdzie pod młotek. Będzie kosztował fortunę