Terapia w czwartki: Simone Biles inspiruje kobiety do dbania o zdrowie psychiczne

Badanie wykazało, że gimnastyczka Simone Biles inspiruje kobiety w USA do zadbania o własne zdrowie psychiczne. Jakie trudności życiowe pokonała siedmiokrotna złota medalistka olimpijska?

Publikacja: 14.10.2024 09:39

Sportsmenka nie rezygnuje z terapii, mimo odniesionych sukcesów sportowych i powodzenia w życiu pryw

Sportsmenka nie rezygnuje z terapii, mimo odniesionych sukcesów sportowych i powodzenia w życiu prywatnym.

Foto: PAP/PA

Czwartki przeznaczone na terapię stanowią dla zdyscyplinowanej sportsmenki stały element tygodniowego harmonogramu pracy. Dopracowane do perfekcji skomplikowane kombinacje ćwiczeń, wykonywane z lekkością piruety, podniebne akrobacje zakończone w pełni kontrolowanym lądowaniem na macie, są w przypadku 27-letniej Simone Biles zasługą nie tylko regularnych treningów, ale i dbałości o równowagę psychiczną. Takie podejście okazało się inspirujące dla innych kobiet, o czym świadczy przeprowadzone przez firmę Female Quotient badanie. Kto wziął w nim udział i jakie wnioski przedstawiono?

Simone Biles: rezygnacja z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Przed trzema laty Simone Biles podjęła niełatwą decyzję wycofania się z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Wprawdzie zakwalifikowała się do startów, jednak presja związana z oczekiwaniami fanów była dla niej wówczas trudna do udźwignięcia. Błędy w trakcie pierwszych konkurencji utwierdziły ją w przekonaniu, że nie jest to dobry moment na uczestnictwo w rywalizacji sportowej. – Moje marzenie o zdobyciu medalu i zajęciu najwyższego miejsca na podium momentalnie ustąpiło miejsca chęci ucieczki i znalezienia się w domu, bez żadnych ciążących na mnie zobowiązań – wspomina po latach w rozmowie z „The Cut”.

Wyjaśniała wówczas, że musi skupić się na własnym zdrowiu psychicznym, a terapia, w której uczestniczyła, miała pomóc w przepracowaniu traum doświadczonych w minionych latach. W 2018 roku Biles wyznała, że była jedną z ponad stu ofiar napaści seksualnych ze strony Larry’ego Nassara, który przez 18 lat pełnił funkcję lekarza sportowego i fizjoterapeuty amerykańskich gimnastyczek. Gdy oprawca został ujęty i skazany na 175 lat pozbawienia wolności, informacje na jego temat pojawiały się w amerykańskich mediach niemal każdego dnia. – Powinnam była zrobić sobie przerwę o wiele wcześniej niż w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Obecność Nassara w mediach była dla mnie przytłaczająca. Jednak nie zamierzałam dopuścić do tego, by odebrał mi radość ze sportu, który trenowałam od szóstego roku życia. Walczyłam tak długo, jak moja psychika mi na to pozwoliła – wspomina w cytowanej rozmowie.

Simone Biles: sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

W Tokio zrozumiała, że nadszedł czas na inną walkę: już nie o wynik sportowy, ale o dobrostan psychiczny. – Rezygnacja z Igrzysk była jak skok z rozpędzonego pociągu. Jednak na często zadawane pytanie, czy zrobiłabym to ponownie, odpowiadam z pełną stanowczością, że tak. Nie zmieniłabym mojej decyzji, ponieważ głęboko wierzę, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a ta sytuacja nauczyła mnie bardzo wiele na temat mnie samej: mojej odwagi, asertywności i umiejętności zawalczenia o własne zdrowie– wymienia w rozmowie z „The Cut”.

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu pokazały, że ówczesna decyzja była w przypadku Simone Biles ze wszech miar słuszna. Zawodniczka wywalczyła trzy złote i jeden srebrny medal, a w wywiadach podkreślała, że doskonałą formę zawdzięcza nie tylko treningom sportowym, ale i regularnej terapii. – Tym razem mój udział w Igrzyskach był w pełni przemyślany i zrobiłam to wyłącznie dla siebie samej. Jestem w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a podejście do zawodów miało dla mnie ogromne znaczenie – mówiła w rozmowie z CNN.

Czytaj więcej

Laviai i Lina Nielsen - bliźniaczki lekkoatletki chore na stwardnienie rozsiane biegną po zwycięstwo

Simone Biles inspiracją dla innych kobiet

Postawa 27-latki i jej szczere wyznania dotyczące dbałości o zdrowie psychiczne stały się inspiracją dla wielu kobiet. W badaniu przeprowadzonym przez firmę Female Quotient wśród 1000 mieszkanek Stanów Zjednoczonych aż 63 proc. ankietowanych przyznało, że niezłomność Simone Biles w walce o dobrostan psychiczny skłoniła je do sięgnięcia po pomoc terapeutyczną. 61 proc. kobiet biorących udział w badaniu przyznało, że dzięki postawie niezłomnej sportsmenki czują się komfortowo mówiąc o trudnościach, z jakimi się mierzą. Wśród czynników wpływających na wysoki poziom stresu znajdują się: trudności finansowe, problemy ze zdrowiem oraz skomplikowana sytuacja rodzinna, na które wskazało odpowiednio: 47, 40 oraz 33 proc. badanych.

Sportsmenka nie rezygnuje z terapii, mimo odniesionych sukcesów sportowych i powodzenia w życiu prywatnym. W ubiegłym roku poślubiła zawodnika footballu amerykańskiego, Jonathan’a Owens’a. Oprócz licznych medali olimpijskich oraz kilkudziesięciu zwycięstw w Mistrzostwach Świata, Simone Biles jako najmłodsza osoba w historii otrzymała Prezydencki Medal Wolności, wręczony przez Joe Biden’a w 2022 roku za wybitne osiągnięcia sportowe. Trzykrotnie uzyskała też tytuł sportowca roku przyznawanego przez Associated Press, a w 2016 roku znalazła się na publikowanej przez BBC liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata.

Czytaj więcej

„Babcia tenisa stołowego” zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich. Z jakim skutkiem?

Podczas ceremonii zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, ambitna gimnastyczka wystąpiła w wyjątkowej roli. Na scenie pojawiła się u boku burmistrz Los Angeles, Karen Bass, która wręczyła jej flagę kolejnych Igrzysk zaplanowanych na 2028 rok. Niezależnie od tego, czy Simone Biles za cztery lata powtórzy spektakularne sukcesy sportowe, jej zasługi dla normalizowania dbałości o zdrowie psychiczne dla wielu kobiet znaczą więcej niż medale olimpijskie.

Źródła:
https://www.thefemalequotient.com/
https://olympics.com/
https://www.thecut.com/

Czwartki przeznaczone na terapię stanowią dla zdyscyplinowanej sportsmenki stały element tygodniowego harmonogramu pracy. Dopracowane do perfekcji skomplikowane kombinacje ćwiczeń, wykonywane z lekkością piruety, podniebne akrobacje zakończone w pełni kontrolowanym lądowaniem na macie, są w przypadku 27-letniej Simone Biles zasługą nie tylko regularnych treningów, ale i dbałości o równowagę psychiczną. Takie podejście okazało się inspirujące dla innych kobiet, o czym świadczy przeprowadzone przez firmę Female Quotient badanie. Kto wziął w nim udział i jakie wnioski przedstawiono?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Rusza Jungle Night w outletach FACTORY. To największa akcja sprzedażowa w Polsce
SPOŁECZŃSTWO
Polska podróżniczka zaginiona w Rosji odezwała się do rodziny
SPOŁECZEŃSTWO
Polska podróżniczka zaginiona w Rosji miała wcześniej kłopoty w Ukrainie. Ważne fakty w sprawie
Styl życia
Angażowanie dzieci w obowiązki domowe wpływa na ich sukces zawodowy. Wyniki badania
Styl życia
Pokolenie Z tworzy nową definicję spełnienia zawodowego. Oto, co odrzucają młodzi