Tłumy w centrach handlowych, brak miejsc na pobliskich parkingach, gigantyczne kolejki do kas w popularnych sklepach, a także sączące się z głośników dźwięki popularnych bożonarodzeniowych przebojów Mariah Carey czy zespołu Wham od lat stanowią nieodłączne elementy grudniowych dni upływających pod znakiem gorączkowych zakupów świątecznych. Choć w doborze atrakcyjnych prezentów ograniczać może kupujących jedynie ich wyobraźnia i zasobność portfela, wśród wielu dostępnych ofert niesłabnącą popularnością cieszą się sprzęty elektroniczne: smartfony, tablety, smartwatche czy komputery. Czy takie upominki są właściwym wyborem i powinny znaleźć się pod choinką w wigilijny wieczór? Spostrzeżeniami w tej kwestii dzieli się Magdalena Boćko-Mysiorska, pedagożka, autorka książek dla dzieci i rodziców.
Dlaczego prezenty technologiczne zwykle cieszą się sporą popularnością wśród upominków świątecznych?
Żyjemy w świecie nieustannie rozwijającej się technologii. Staje się ona integralną częścią nas, a my stopniowo stajemy się częścią jej rzeczywistości. Technologia fascynuje, potrafi być niezwykle pomocna i wspiera nasz rozwój w wielu obszarach. Dzięki niej możemy pokonywać tysiące kilometrów, jednocześnie przybliżając się do świata, który staje się coraz bardziej dostępny. Nic dziwnego, że technologia jest częścią codzienności – naszej, a także naszych dzieci, które przyszły na świat w dobie jej dynamicznego rozwoju. Chcemy dzielić się technologią z naszymi dziećmi. Czasem dlatego, że my sami kiedyś nie mieliśmy do niej dostępu, a czasem dlatego, że w dzisiejszych czasach każde dziecko i każdy nastolatek posiada do niej dostęp. Pragniemy, aby nasze dzieci nadążały za otaczającym je światem, by nie czuły się wykluczone, miały równe szanse na rozwój i naukę. Jednak w tym dążeniu do nowoczesności warto pamiętać o równowadze – aby technologia była narzędziem wsparcia, a nie przeszkodą w prawdziwych relacjach i zdrowym naturalnym rozwoju.
Czytaj więcej
Z badań opublikowanych na łamach "Forbes" wynika, że kobiety prowadzące własne firmy chętniej niż mężczyźni sięgają po nowoczesne rozwiązania technologiczne i oferują je swoim klientom. Dlaczego nadal niektórzy wolą powierzyć swój projekt mężczyznom?
Czy pani zdaniem stanowią one dobry wybór, czy też istnieją w tej kwestii przeciwwskazania?