Agencja badawcza Zymetria udostępniła raport z badania, którego celem było prześledzenie zmian nastrojów i postaw w polskim społeczeństwie zachodzących pod wpływem takich czynników jak inflacja, wybory parlamentarne, zagrożenia i wydarzenia związane ze zmianami klimatu. Dane, na podstawie których opracowano zestawienia, zbierano w okresie od stycznia 2022 r. do października 2024 r. Przeprowadzone badanie miało charakter ilościowy (CAWI) i było realizowane w 8 falach. W pierwszej wzięło udział 802 respondentów, w każdej kolejnej – nieco ponad 500 osób. Badani byli w wieku od 18 do 65 lat, a próba była ogólnopolska i kontrolowana pod kątem demografii, (płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie).
Analiza postaw społecznych na podstawie zgromadzonych danych ujawniła kilka wyraźnych różnic między kobietami a mężczyznami w zakresie odczuwanych obaw i strategii adaptacyjnych wobec obecnych i potencjalnych wyzwań społeczno-ekonomicznych.
Obawy Polek i Polaków
Kobiety częściej obawiają się braku środków na pokrycie opłat związanych z mieszkaniem (23 proc. do 11 proc.), co można tłumaczyć ich zaangażowaniem w prowadzenie budżetu domowego. Wrażliwość w tym aspekcie może wynikać z ich szczególnej roli w zarządzaniu finansami rodzinnymi, co czyni je bardziej wyczulonymi na ryzyko zmiany kosztów życia.
- Obawy kobiet dotyczą również w większym stopniu potencjalnych zagrożeń związanych z wojną - 24 proc. do 15 proc. – mówi Agnieszka Kosicka, partnerka, kierownik ds. badań ilościowych w Zymetrii. - Wyższy poziom empatii – również wobec ogółu społeczeństwa – oraz silnie poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich bliskich to prawdopodobne czynniki wpływające na ten wynik. Dla kobiet szczególnie dotkliwy i dostrzegalny jest wzrost cen żywności (77 proc.), kosmetyków (50 proc.) czy usług (42 proc.). Wnioskuję, że różnica wynika z tego, że częściej odpowiadają one za domowe „zaopatrzenie”, a tym samym mają większą świadomość cen – tłumaczy ekspertka.
Czytaj więcej
Choć w mediach raz po raz pojawiają się informacje o horrendalnie cenach produktów sprzedawanych na świątecznych jarmarkach, ludzi korzystających z tej atrakcji nie brakuje. Kulturoznawczyni wyjaśnia, co sprawia, że cieszy się ona taką popularnością.