W kwietniu bieżącego roku ponad 200 artystów ze świata muzyki wystosowało list otwarty do twórców narzędzi AI, przedstawicieli firm technologicznych, platform streamingowych oraz serwisów muzycznych, domagając się „zaprzestania używania sztucznej inteligencji do naruszania i dewaluowania praw artystów”. List został podpisany między innymi przez takich reprezentantów sceny muzycznej, jak Billie Eilish, Jon Bon Jovi, The Jonas Brothers, Katy Perry, Miranda Lambert, Camila Cabello, Nicki Minaj, Sheryl Crow czy Diana Krall. Artyści wyrazili obawę, że nadmierny rozwój narzędzi sztucznej inteligencji może na zawsze zmienić oblicze przemysłu rozrywkowego, zakłócając proces twórczy i ograniczając kreatywność muzyków oraz ich zespołów.
Wśród największych zagrożeń wymieniono wówczas ryzyko wykorzystywania dzieł muzycznych przez twórców sztucznej inteligencji bez zezwolenia w celu szkolenia i zasilania bez danych sztucznej inteligencji. Obawiano się klonowania głosów artystów, a także nielegalnego używania ścieżek dźwiękowych, co wiąże się z pozbawianiem autorów tantiem należnych za ich pracę.
Czytaj więcej
Wieczorowa suknia Jean Paul Gaultier, w której Cate Blanchett pojawiła się na czerwonym dywanie w Cannes, kolorystyką nawiązywała do flagi Palestyny. Czy był to polityczny manifest?
Swoimi obawami związanymi z rozwojem nowoczesnych technologii bazujących na sztucznej inteligencji podzieliła się też dwukrotna zdobywczyni Oscara, Cate Blanchett. W rozmowie z BBC w listopadzie bieżącego roku zauważyła, że nieodpowiedzialne używanie tego typu narzędzi może przynieść szkody nie tylko artystom reprezentującym świat muzyki czy kina, ale i przedstawicielom wielu innych zawodów. Jakich argumentów użyła dla poparcia tez przedstawionych w cytowanym wywiadzie?
Cate Blanchett: 4-sekundowa próbka głosu wystarczy, by bezbłędnie go podrobić
Z okazji promocji najnowszego filmu ze swoim udziałem, „Rumours”, australijska aktorka w wywiadzie dla BBC nie tylko nakreśliła fabułę czarnej komedii, ale i podzieliła się z rozmówczynią swoimi spostrzeżeniami na temat gwałtownego rozwoju nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji. – Obecnie z łatwością można zastąpić każdą osobę, niezależnie od tego, jaki zawód ktoś wykonuje. Klonowanie czyjegoś głosu oraz powielanie wizerunku odbywa się bez najmniejszych trudności – zauważyła odtwórczyni głównej roli w filmie „Blue Jasmine”. – Już 4-sekundowa próbka twojego głosu wystarczy, by bezbłędnie go podrobić. Jeszcze do niedawna używano w tym celu dłuższych nagrań – dodaje.