W usytuowanym na północy Szwecji mieście, liczącym około 130 000 mieszkańców, nie ma pomników władców na koniach, ani przywódców w odświętnych mundurach. Zamiast tego w centralnym punkcie Umeå, tuż przed ratuszem miejskim, znajduje się trudna do przeoczenia, wysoka na cztery metry, krwistoczerwona rzeźba, przedstawiająca ryczącą pumę. Naprężone mięśnie groźnego zwierzęcia, wyłaniającego się z klatki symbolizującej więzienie, mają zwracać uwagę na ostateczne przerwanie milczenia kobiet, zjednoczonych w ogólnoświatowym ruchu #MeToo. Autorka powstałego w 2019 roku pomnika, Camilla Akraka, zatytułowała swoje dzieło „Listen!”. Chciała w ten sposób podkreślić konieczność wysłuchania historii kobiet doświadczających przemocy na tle seksualnym. To pierwszy taki pomnik na świecie i jeden z wielu dowodów na to, że w szwedzkim mieście usytuowanym nad rzeką Ume o kobiety dba się w sposób szczególny. Jakie inne rozwiązania o tym świadczą?
Umeå: studia na temat kobiet
Nad zapewnieniem mieszkankom miasta komfortu życia, przemieszczania się, odpoczynku i wykonywania pracy czuwają dwie zaangażowane w swoje role urzędniczki do spraw równości płci: Annika Dalén i Linda Gustafsson. – Umeå to pierwsze miasto w Szwecji, w którym pod koniec lat 90. zorganizowano zajęcia uniwersyteckie poświęcone studiom z zakresu gender. Jeszcze wcześniej, bo w 1976 roku, wprowadzono na tutejszych uczelniach kurs poświęcony studiom nad kobietami – wyjaśnia w rozmowie z „The Guardian” Annika Dalén.
W szwedzkim mieście uruchomiono popularny program radiowy poświęcony tematyce kobiecej: Radio Ellen, działające w latach 1981-1995. W skład zespołu redakcyjnego wchodziły wyłącznie kobiety, a toczące się na antenie dyskusje dotyczyły jedynie zagadnień związanych z ich codziennymi wyzwaniami. Reporterki rozgłośni odwiedzały też kobiety w ich miejscach pracy, tak aby słuchaczki miały możliwość poznania specyfiki wybranych zawodów. W 2002 roku założycielka Radio Ellen, Isa Edholm, została nagrodzona tytułem honoris causa Uniwersytetu Umeå za przełomowe osiągnięcia w propagowaniu tematyki kobiecej w nowatorskiej wówczas rozgłośni.
Czytaj więcej
Podejście w projektowaniu przestrzeni miejskiej w zależności od płci. Na czym w kwestii planowania koncentrują się architekci, a co z kolei jest istotne dla kobiet wykonujących ten zawód?