Reklama

Przyjaźń międzypokoleniowa – to się bardzo opłaca. Kto i co na niej zyskuje?

Doświadczenie życiowe i dojrzałe, przemyślane rady zestawione z kreatywnością i świeżym spojrzeniem na daną sytuację – przyjaźnie międzypokoleniowe przynoszą obopólne korzyści, a ich pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne został udowodniony naukowo.

Aktualizacja: 24.07.2025 11:58 Publikacja: 24.07.2025 11:44

Serdeczna relacja między osobami reprezentującymi różne pokolenia pozwala nie tylko zyskać ciekawe s

Serdeczna relacja między osobami reprezentującymi różne pokolenia pozwala nie tylko zyskać ciekawe spojrzenie na różne sytuacje.

Foto: Adobe Stock

Przy okazji współpracy dwóch firm z branży beauty, założonych przez Jennifer Aniston i Selenę Gomez, aktorki zamieściły zabawne nagranie w swoich mediach społecznościowych. Panie, prezentujące się nienagannie w klasycznej czerni, odtworzyły jedną z ikonicznych scen z serialu „Przyjaciele”:
– Coś wiesz?
– A ty coś wiesz?
– Mogę coś wiedzieć.
– Ja też mogę coś wiedzieć – wymieniały konspiracyjne szepty, niepewnie zerkając na siebie i trzymane w dłoniach flakony marki Rare Beauty i LolaVie. 

Spotkanie gwiazd miało jednak nie tylko charakter promocyjny. Zaprzyjaźnione od lat odtwórczynie głównych ról w tak popularnych produkcjach jak „Marley i ja” czy „Czarodzieje z Waverly Place”, poświęciły też czas na rozmowy, żarty, wspólne sesje zdjęciowe i uściski. – Najlepszy Dzień Singla, jaki można sobie wyobrazić – pisała Jennifer Aniston na Instagramie tuż po wydarzeniu, publikując nagrania i zdjęcia z młodszą o ponad dwie dekady przyjaciółką.

33-letnia gwiazda filmu „Emilia Pérez” z szacunkiem i sympatią wypowiada się też na temat innych przyjaciół, z którymi od czterech lat współpracuje na planie serialu „Zbrodnie po sąsiedzku”. – Odczuwam wdzięczność za to, że dzięki osobom, które mnie otaczają, sama staję się lepszym człowiekiem. Codziennie przypominają mi, że każda chwila jest darem. To prawdziwa radość móc z nimi przebywać – pisała utalentowana aktorka, wokalistka i przedsiębiorczyni w dniu swoich urodzin, publikując zdjęcie z Martinem Shortem i Stevem Martinem. Uśmiechnięci panowie z włosami przyprószonymi siwizną, w tym roku obchodzą odpowiednio 75. i 79. urodziny.

Serdeczna relacja między osobami reprezentującymi różne pokolenia pozwala nie tylko zyskać ciekawe spojrzenie na daną sytuację, ale i korzystać ze wsparcia i doświadczenia, zwykle znacznie bardziej wartościowego od tego, oferowanego przez rówieśników. Jakie inne korzyści wynikają z międzypokoleniowych przyjaźni i w jaki sposób warto pielęgnować tę cenną relację, by móc latami czerpać z jej dobrodziejstwa? Komentarza w tej kwestii udziela dr n. o zdr. Anna Kaźmierczak-Mytkowska, psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci, młodzieży i rodzin, Prodziekan ds. Dydaktycznych kierunku Psychologia na Wydziale Medycznym Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Reklama
Reklama

Dobroczynny wpływ przyjaźni na ludzkie zdrowie potwierdzony naukowo

O nieocenionej wartości przyjaźni, również tej międzypokoleniowej, świadczą między innymi wyniki badania opublikowanego w 2021 roku na łamach „The Journals of Gerontology”. Naukowcy z Uniwersytetu w Tampere oraz Trinity College Dublin prowadzili analizy wśród 31 osób w wieku 13-18 lat w Finlandii oraz 23 mieszkańców Irlandii w grupie wiekowej 65+. Poczynione obserwacje pozwoliły wysnuć wnioski o następujących korzyściach wynikających z serdecznej relacji między przedstawicielami różnych pokoleń: niższy wskaźnik depresji, większa satysfakcja z życia czy lepsza regulacja emocji. – Badania pokazują, że empatyczna rozmowa z zaufanym przyjacielem obniża poziom stresu. Regularne interakcje z przyjaciółmi sprzyjają budowaniu pozytywnego nastroju, często w przeciwieństwie do kontaktów rodzinnych. Opisywane wsparcie emocjonalne i społeczne – dostępne i adekwatne do potrzeb – znacząco zmniejsza poziom napięcia emocjonalnego, a zatem osoby doświadczające trwałych relacji potencjalnie rzadziej chorują na depresję, objawy lękowe, rzadziej somatyzują trudności emocjonalne. Długoterminowe relacje korelują także z wyższą samooceną osób nimi związanych, bo wiążą się z poczuciem bycia ważnym i atrakcyjnym społecznie dla innych. Jakość relacji interpersonalnych (a nie ich ilość) określana jest jako silny predyktor także zdrowia fizycznego, ponieważ obniżony poziom stresu sprzyja lepszej odporności zarówno psychicznej, jak i fizycznej, zmniejsza ryzyko uzależnień i chorób serca –zauważa dr n. o zdr. Anna Kaźmierczak-Mytkowska.

Jak podkreśla psycholog, przyjaźń jest znaczącą relacją społeczną, istotnym źródłem satysfakcji i radości ze względu na specyfikę tej więzi zarówno dla młodych ludzi, jak i w późniejszym życiu. – Warto zacząć od tego, że trwałe przyjaźnie tworzą przestrzeń do budowania poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, do swobodnego eksplorowania i wyrażania emocji, które są akceptowane przez innych, co przekłada się na poczucie bycia rozumianym i ważnym przez zaangażowane w tę relację osoby. Przyjaźń wiąże się zatem z dwustronną dostępnością emocjonalną, zaufaniem i przewidywalnością w zakresie reakcji innych, którzy mogą się z nami nie zgadzać, ale nas nie odrzucają. Ogromne znaczenie w przyjaźni ma czynnik wyboru: chcemy utrzymywać ważne kontakty z określonymi osobami, które uważamy za bliskie, a nie np. z powodu pokrewieństwa – podkreśla.

Czytaj więcej

Zaniedbywanie przyjaźni nie służy rozwojowi kariery? Wyniki badań

Punkty wspólnej narracji w przyjaźni

Nie bez znaczenia w kontekście przyjaźni jest też dzielenie doświadczeń, które następnie stają się ciekawym tematem fascynujących rozmów i wspomnień po latach. – Przyjaciele pomagają budować i podtrzymywać znaczenie naszych wspólnych doświadczeń, a więc wspierają tzw. poczucie sensu życia, co traktowane jest jako kluczowy czynnik dobrostanu człowieka, sprzyjający subiektywnemu poczuciu szczęścia (well-being). Trwałe przyjaźnie opierają się na tworzeniu wspólnej historii życia: wspomnienia, żarty, symbole. Psychologowie narracyjni wskazują, że więzi są tym głębsze, im więcej „punktów wspólnej narracji” mają ze sobą przyjaciele – wyjaśnia dr n. o zdr. Anna Kaźmierczak-Mytkowska.

Deficyty w tej ważnej strefie życia negatywnie odbijają się na ludzkim zdrowiu, wywołując poczucie osamotnienia i braku stabilności emocjonalnej. – Z kolei brak przyjaciół rodzi poczucie samotności, które jak wykazano, jest nie tylko stanem emocjonalnym, ale także fizjologicznym. Prowadzi do zmian w aktywności układu limbicznego, zaburzeń snu, zwiększonego poziomu cytokin zapalnych, a wszystko to zwiększa ryzyko zachorowań. Bez przyjaciół tracimy dostęp do ważnego źródła refleksji nad własną tożsamością, co może prowadzić do zagubienia i destabilizacji emocjonalnej. Deficyt przyjacielskiego wsparcia w trudnych momentach może nasilać zjawisko życiowej bezradności, co oznacza, że osoby samotne nie widzą swojego wpływu na otoczenie, szybciej tracą motywację do działania – wylicza psycholog.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni: jak pielęgnować tę ważną relację?
Reklama
Reklama

Obopólne korzyści czerpane z przyjaźni międzypokoleniowych

Przy wielu zaletach wynikających z przyjaźni, warto zwrócić uwagę również na te, związane z serdeczną relacją między przedstawicielami różnych pokoleń. – Przyjaźń międzypokoleniowa jest zgodna z cechami przyjaźni w ogóle, ale wspiera również troskę, radość, przynależność i integrację w alternatywny sposób w porównaniu z przyjaźnią między rówieśnikami. Na najbardziej powierzchownym poziomie można powiedzieć, że przyjaźnie międzypokoleniowe przeczą dychotomii: „młodzi” i „starzy”, ponieważ przyjaciele pochodzą z różnych pokoleń, a mimo to decydują się na nawiązanie bliskiej relacji, co pozwala im funkcjonować w szerszych kanonach niż normy charakterystyczne dla własnej grupy wiekowej. Warto podkreślić, że przyjaźnie te opierają się na równości i wzajemności, wbrew obiegowym opiniom, które często przedstawiają jedno (młodsze) pokolenie jako biernego odbiorcę, a drugie (starsze) jako stronę aktywną: „dawcę” opieki, wsparcia lub rady – zastrzega dr n. o zdr. Anna Kaźmierczak-Mytkowska.

Wzajemność, o której mowa, znajduje odzwierciedlenie w wartościach przekazywanych sobie nawzajem przez przyjaciół, których dzieli spora różnica wieku. – Starsi ludzie oferują ugruntowane doświadczenie i mądrość życiową, która opiera się na dojrzałym osądzie, refleksji i akceptacji niejednoznaczności; dzięki relacjom z młodszymi, zaspokajają potrzebę przekazania wiedzy i wartości kolejnemu pokoleniu. Młodsze osoby zyskują mentorów, co buduje ich samoocenę i kompetencje społeczne. Oni natomiast wnoszą energię, innowacje i otwartość na zmiany kulturowe, kontakt z najnowszymi technologiami, ale także niedostępnymi dla starszych odsłonami współczesnej kultury i sztuki. Starsi ludzie cenią i poszukują przyjaciół z różnych pokoleń, aby być częścią współczesnych sposobów działania oraz zachować tożsamość „dostosowaną do wszystkich grup wiekowych”. Regularne kontaktowanie się z osobami z innych pokoleń wzbogaca oferowane im wsparcie społeczne i poczucie integracji. Aktywności z młodszymi osobami mogą opóźniać pogorszenie funkcji poznawczych u starszych uczestników: stymulują pamięć, refleks i chęć uczenia się. Wspólne inicjatywy międzypokoleniowe (gry, zajęcia, spacer) utrzymują aktywność fizyczną i intelektualną. Relacja staje się zatem wzajemnym uczeniem się. Dzięki wymianom doświadczeń emocjonalnych i kulturowych, wymagających większego dostrojenia, cierpliwości i elastyczności poznawczej, rozwija się inteligencja emocjonalna obu stron oraz ich kreatywność. W ten sposób przyjaźnie międzypokoleniowe stwarzają obu pokoleniom możliwość bycia użytecznym i sprawczym, promują społeczności inkluzywne, łamią bariery wiekowe i przeciwdziałają upowszechnianiu stereotypów związanych z wiekiem (pod warunkiem równego statusu i współpracy) – wymienia psycholog.

Czytaj więcej

Jaka przyjaźń służy duszy i ciału? Eksperci wyjaśniają i podpowiadają, jak o nią dbać

Przyjaźnie międzypokoleniowe zapewniają nowe i różnorodne doświadczenia

Przyjaźnie między osobami w różnym wieku mają szansę rozwinąć się dzięki wspólnym zainteresowaniom czy pracy. – Potencjalnych młodszych lub starszych przyjaciół poznaje się najczęściej w kilku kontekstach, którymi są: podobne zainteresowania, wspólna praca oraz interakcje w swojej społeczności, ale aktywności podejmowane z przyjaciółmi z różnych pokoleń często różnią się od aktywności podejmowanych w ramach przyjaźni w tym samym wieku. Na przykład bardzo młodzi ludzie odwiedzają muzea, teatry, biorą udział w konkretnych zajęciach na świeżym powietrzu oraz miejscach pracy swoich starszych przyjaciół. Starsi ludzie spędzają czas razem ze swoimi młodymi przyjaciółmi w klubach piłkarskich i stowarzyszeniach skupionych wokół wspólnego zainteresowania muzyką, teatrem lub historią – zauważa psycholog.

Jak dodaje rozmówczyni, ogromne znaczenie w doświadczaniu przyjaźni międzypokoleniowej ma wspólna beztroska, zbudowana na poczuciu humoru. – Ważne jest przebywanie w towarzystwie, które wydaje się łatwe i naturalne. Przyjaciele międzypokoleniowi oferują towarzystwo i zabawę w nieoczekiwany sposób, zapewniając nowe i różnorodne doświadczenia. Ale przyjaciel to przede wszystkim lojalny i zaufany powiernik, który wysłucha zmartwień i obaw, rozszerzy perspektywę dostępnych rozwiązań, osoba wspierająca i wspierana, zwłaszcza gdy „bardziej tradycyjne” kanały, takie jak wsparcie rówieśnicze, są ograniczone lub zawodne – podkreśla.

Czytaj więcej

Szydełkowanie i haftowanie mają wpływ na zdrowie psychiczne. Psycholog wyjaśnia
Reklama
Reklama

Wspólne rytuały pozwalają pielęgnować przyjaźń

Aby tak wartościowa relacja mogła trwać latami, warto ją pielęgnować, mając na uwadze kilka istotnych czynników. – Teoria wymiany społecznej wskazuje, że relacje przyjaźni utrzymują się, gdy korzyści obu stron są zrównoważone: niekoniecznie w zakresie ilościowym, ale jakościowym. Jeśli obie strony opisują relację jako posiadającą dla nich sens i wartość, wtedy będzie ona utrzymana. Regularny kontakt buduje trwałość emocjonalną. Sprzyjają mu nawet proste rytuały, np. wspólna kawa w każdą sobotę, które wzmacniają więź i dają poczucie przewidywalności. Przyjaźń przetrwa, jeśli osoby dostosują relację do zmieniających się faz rozwoju rodziny, nowych ról (np. narodziny dzieci, utrata pracy, starzenie się). Trwałe przyjaźnie potrafią przetrwać spory, ale wymaga to: otwartości na dialog, asertywności i umiejętności przepraszania; kluczowe jest unikanie pogardy, krytyki w komunikacji. Życiowe zmiany (przeprowadzka, zmiana pracy, rodzicielstwo, poważna choroba) mogą osłabić kontakt między przyjaciółmi. Utrzymywanie relacji mimo tych zmian wymaga adaptacyjnej elastyczności, często przeformułowania ważnych jej obszarów – zastrzega psycholog.

Mimo podejmowanych wysiłków w pielęgnowaniu przyjacielskiej relacji, niektóre więzi zostają osłabione lub zerwane, co może wynikać z niesprzyjających okoliczności lub niepożądanych zachowań jednej ze stron – Z teorii kontraktu psychologicznego wiemy, że kluczowe są niepisane oczekiwania wobec przyjaciela, na przykład lojalność, poufność. Ich naruszenie (np. upublicznianie tajemnic, niedotrzymywanie umów) niszczy fundamenty relacji. Jeśli relacja staje się jednostronna (np. tylko jedna osoba daje wsparcie, czas, zainteresowanie), pojawia się tzw. emocjonalne wypalenie relacyjne. Gdy jedna ze stron przestaje angażować emocje i czas, druga może poczuć się odrzucona, co prowadzi do rozluźnienia więzi. Pamiętajmy, że z czasem ludzie mogą ewoluować w różnych kierunkach – np. znacząco zmienić światopogląd, przekonania polityczne, religijne. Gdy jedna z osób przechodzi głęboką przemianę (np. religijną, światopoglądową, zawodową), może dojść do rozbieżności w obrębie wartości, które były wcześniej spójne. Jeśli nie ma wspólnej bazy wartości, pojawia się dysonans poznawczy, który może prowadzić do wycofania się jednej z osób z relacji. Brak akceptacji zmian w życiu drugiej osoby (np. zmiana orientacji seksualnej), może doprowadzić do zerwania relacji z powodu braku elastyczności poznawczej i emocjonalnej. Przyjaźń może zniszczyć zazdrość – szczególnie, gdy zostaje zachwiana równowaga w osiągnięciach życiowych (status, związek, dzieci). Sukcesy jednej strony mogą wzbudzać silne niekorzystne emocje i przekonania u drugiej (np. zazdrość, poczucie niższości). Jeśli emocje te nie są przepracowane, mogą zniszczyć więź. Czasami rozpad przyjaźni wynika nie z konfliktu, a z okoliczności zewnętrznych – np. emigracji, braku okazji do spotkań, trudności zdrowotnych uniemożliwiających regularny kontakt.

Niezależnie od metryki, umiejętności zarządzania finansami czy preferencji dotyczących sposobu spędzania wolnego czasu, przyjacielskie relacje warto pielęgnować – choćby po to, by wspólnie nagrane filmy czy wykonane zdjęcia stanowiły okazję do niekończących się rozmów, a nie jedynie pamiątki odkurzane sporadycznie, przy okazji domowych porządków.

Informacje o rozmówczyni

dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska

Prodziekan kierunku Psychologia na Uczelni Łazarskiego, psycholog kliniczny, psychoterapeuta w Centrum CBT.

Przy okazji współpracy dwóch firm z branży beauty, założonych przez Jennifer Aniston i Selenę Gomez, aktorki zamieściły zabawne nagranie w swoich mediach społecznościowych. Panie, prezentujące się nienagannie w klasycznej czerni, odtworzyły jedną z ikonicznych scen z serialu „Przyjaciele”:
– Coś wiesz?
– A ty coś wiesz?
– Mogę coś wiedzieć.
– Ja też mogę coś wiedzieć – wymieniały konspiracyjne szepty, niepewnie zerkając na siebie i trzymane w dłoniach flakony marki Rare Beauty i LolaVie. 

Pozostało jeszcze 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Styl życia
Jakiej próbie był poddawany harcerz, który utonął? Harcmistrz ZHR odpowiada
Styl życia
W czasie, który spędzają razem polskie rodziny, brakuje czegoś ważnego. Wyniki badania
Styl życia
„Chcę, aby traktował mnie jak księżniczkę”. Coraz więcej kobiet marzy o takim modelu związku
Styl życia
Urlop „uruchamia” wypalenie zawodowe? Oto, jak to działa
Styl życia
Córka Antonio Banderasa, Stella, wychodzi za mąż. Kim jest jej wybranek?
Reklama
Reklama