Aktualizacja: 09.11.2024 09:32 Publikacja: 05.06.2024 12:55
Magdalena Arcimowicz: Wszystkie oszczędności przeznaczam na realizowanie moich górskich marzeń.
Foto: Archiwum prywatne
Jako lekarz miała pani zapewne wielokrotnie styczność z trudnymi sytuacjami związanymi z walką o zdrowie i życie ludzkie. Jaką te doświadczenia odegrały rolę w wyborze pięknej, ale niebezpiecznej pasji jaką jest wspinaczka wysokogórska?
Obie pasje rozwijały się u mnie równolegle i zupełnie od siebie niezależnie. Miłością do gór zaraziła mnie mama, kiedy byłam małym dzieckiem. Pamiętam też, że już w przedszkolu badałam misie i lalki opowiadając, że kiedyś będę lekarzem. Jako licealistka i studentka wędrowałam z kolegami po Beskidach i Tatrach, a z czasem pojawiło się pragnienie coraz większych wyzwań. Swoje pierwsze doświadczenia wspinaczkowe przeżywałam oczywiście w Tatrach. Później przyszła pora na wyższe góry, niekoniecznie bardzo trudne technicznie. Na początku Kilimandżaro — było pierwszym spotkaniem z górami naprawdę wysokimi. Okazało się jedynie początkiem wielkiej wysokogórskiej przygody. Ogromny wpływ na rozwój tej pasji miało spotkanie z himalaistą Maćkiem Berbeką, który stał się moim pierwszym przewodnikiem. Później przyszła kolej na następne szczyty – Elbrus, czterotysięczniki w Alpach, moje ukochane i według mnie niezwykłe Andy, a szczególnie zjawiskowy szczyt Alpamayo, uznawany do dzisiaj za najpiękniejszą górę świata. A potem siedmiotysięczniki w Pamirze i Himalajach Indyjskich, zaś w 2021 roku — pierwszy ośmiotysięcznik Manaslu.
Przyzwyczaiłam się do polskiego narzekania. W końcu mieszkam pod jednym dachem z Polakiem, który lubi sobie ponarzekać. Chińczycy inaczej. Jest problem? Szukają rozwiązania – mówi He Qingzhen, która od 18 lat mieszka w Polsce. Z sukcesem od lat prowadzi własną szkołę językową.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Nie demonizujmy Halloween. Gdy do mnie zapukają dziś przebrane dzieci, chętnie dam im cukierki - mówi dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW, od października br. pierwsza w historii kobieta na stanowisku prodziekana Wydziału Teologicznego UKSW.
Nie udaję miłej, tylko jestem miła. Nie ,,uprawiam" prawdy, tylko mówię prawdę. Nie staram się być, tylko jestem - wyjaśnia Joanna Radziwiłł, psycholog kliniczny, mama trójki dorosłych już dzieci, która od 34 lat działa na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej.
Żyjemy w czasach obsesji na punkcie piękna. Trzeba zrozumieć, że nadmierna uwaga, którą poświęca się wyglądowi, to czysty biznes - mówi dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr, współautorka książki „Znikam. Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży”.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Nie mam do kogo wracać. Nikt w Syrii na mnie nie czeka. Wprawdzie teraz nie ma tam wojny, ale nie oznacza to, że jest bezpiecznie – mówi Mariam Al-Hasan, Syryjka, która w Polsce mieszka od 11 lat. Kilka tygodni temu otrzymała polskie obywatelstwo.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Studentka, która na terenie kampusu uniwersyteckiego w Iranie spacerowała w samej bieliźnie, mogła w ten sposób wyrażać protest przeciw obowiązującym kobiety w tym kraju, zaostrzonym regułom dotyczącym ubioru. Jak doszło do incydentu?
Na deskach La Seine Musicale, jednego z najbardziej prestiżowych centrów sztuki w Paryżu, pojawiło się dzieło, które łączy muzykę i taniec w niezwykły sposób. Balet Grace – najnowsza praca Benjamina Millepieda – to artystyczny hołd złożony muzykowi Jeffowi Buckleyowi.
Ariana Grande i Cynthia Erivo spotkały się, aby porozmawiać o wspólnym doświadczeniu, jakie przyniosła im praca nad filmem "Wicked". Wcieliły się w nim w główne role - Galindy i Elphaby.
Zdaniem wielu komentatorów za powrotem na fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa stoi kobieta: strateg polityczny Susie Wiles. 67-latka zostanie pierwszą kobietą w historii USA na stanowisku szefa personelu Białego Domu.
Ivanka Trump, niegdyś kluczowa postać w kampaniach ojca oraz jego doradczyni w trakcie prezydentury, zniknęła z politycznego życia. Co było przyczyną podjęcia takiej decyzji?
Nowe badanie amerykańskich naukowców udowadnia istnienie „złej” i „dobrej” tkanki tłuszczowej. Wyjaśnia też, w jaki sposób można pozbyć się tej pierwszej. Dobra wiadomość jest bowiem taka, że jest to możliwe. Potrzeba jedynie odrobiny samodyscypliny.
Historia zabytkowej willi, która stała się domem dla Donalda Trumpa, jest nie mniej barwna niż życiorys człowieka, który właśnie wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
– Dziękuję mojej pięknej żonie! Pracuje ciężko, by pomagać ludziom i jest autorką najlepiej sprzedającej się książki w USA – tak po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów wypowiadał się Donald Trump. Jak Melania Trump reagowała na pochwały?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas