19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 23:43 Publikacja: 05.06.2024 12:55
Magdalena Arcimowicz
Magdalena Arcimowicz: Wszystkie oszczędności przeznaczam na realizowanie moich górskich marzeń.
Foto: Archiwum prywatne
Jako lekarz miała pani zapewne wielokrotnie styczność z trudnymi sytuacjami związanymi z walką o zdrowie i życie ludzkie. Jaką te doświadczenia odegrały rolę w wyborze pięknej, ale niebezpiecznej pasji jaką jest wspinaczka wysokogórska?
Obie pasje rozwijały się u mnie równolegle i zupełnie od siebie niezależnie. Miłością do gór zaraziła mnie mama, kiedy byłam małym dzieckiem. Pamiętam też, że już w przedszkolu badałam misie i lalki opowiadając, że kiedyś będę lekarzem. Jako licealistka i studentka wędrowałam z kolegami po Beskidach i Tatrach, a z czasem pojawiło się pragnienie coraz większych wyzwań. Swoje pierwsze doświadczenia wspinaczkowe przeżywałam oczywiście w Tatrach. Później przyszła pora na wyższe góry, niekoniecznie bardzo trudne technicznie. Na początku Kilimandżaro — było pierwszym spotkaniem z górami naprawdę wysokimi. Okazało się jedynie początkiem wielkiej wysokogórskiej przygody. Ogromny wpływ na rozwój tej pasji miało spotkanie z himalaistą Maćkiem Berbeką, który stał się moim pierwszym przewodnikiem. Później przyszła kolej na następne szczyty – Elbrus, czterotysięczniki w Alpach, moje ukochane i według mnie niezwykłe Andy, a szczególnie zjawiskowy szczyt Alpamayo, uznawany do dzisiaj za najpiękniejszą górę świata. A potem siedmiotysięczniki w Pamirze i Himalajach Indyjskich, zaś w 2021 roku — pierwszy ośmiotysięcznik Manaslu.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Ponad 180 000 osób zostało ewakuowanych w wyniku pożarów w Los Angeles. Weronika Rosati relacjonuje, z jakimi innymi zagrożeniami – poza niszczycielskim żywiołem – muszą mierzyć się mieszkańcy Kalifornii. Czy sama jest bezpieczna?
Bardzo ważne jest, żebyśmy znali swoje granice i rozumieli konsekwencje ich przekraczania. Mam wrażenie, że wiele osób uważa za normę mocno przekroczony próg zmęczenia - mówi Zofia Szawernowska, psycholog sportu, mistrzyni świata i Europy w grapplingu.
Terapia jest formą dbania o siebie, o swoją psychikę, podobnie jak sport jest dbaniem o ciało. Chciałabym, żeby więcej osób myślało o tym w ten sposób. Świadomość pewnych rzeczy pozwala człowiekowi mieć dla siebie więcej wyrozumiałości - mówi Magdalena Boczarska.
Mówi się o byciu tu i teraz. Według mnie najważniejszy jest balans: zachowanie z naszych korzeni tego, co wzmacniające, ale wypuszczanie gałęzi w górę, w przyszłość - mówi Orina Krajewska.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Zapowiedzi końca popularności mody na „cichy luksus” okazały się przedwczesne. Udowadniają to wyniki włoskiej marki Brunello Cucinelli, która mimo spowolnienia na rynku dóbr luksusowych radzi sobie znakomicie.
Mąż nie dbał o gromadzenie dóbr materialnych. Ja też mam takie podejście i moje dzieci o tym wiedzą. Gdy mnie zabraknie, nie odziedziczą majątku – deklaruje wdowa pod Stevie Jobsie, Laurene Powell Jobs. Inne zamożne gwiazdy wyznają te same zasady.
Czasem, gdy obserwujesz pracę koleżanki po fachu, myślisz: jak ona to robi? Wygląda pięknie i jest taka zdolna! – tak Julianne Moore przedstawiła Tildę Swinton, z którą zagrała w najnowszym filmie Pedro Almodóvara. Czyżby mówiła też o sobie?
Luksusowym hotelom nie wystarcza już oferowanie klientom i klientkom eleganckich apartamentów, kompleksowych zabiegów spa czy wyjątkowych doznań kulinarnych. Przed najsilniejszymi markami hotelowymi otwiera się cały wachlarz nowych możliwości zarabiania.
Eksperci zajmujący się rynkiem pracy dostrzegają nowe zjawisko, które zaczyna się rozprzestrzeniać wśród pracowników. Młodzi pracownicy korporacji zaczynają zmieniać styl pracy, co potencjalnie może być niekorzystne dla firmy. Na czym polega „soft quitting”?
Wychowana w szkockiej rodzinie szlacheckiej, dzieciństwo spędziła w zamku w Berwickshire. – Pochodzę z małego kraju, a obecność w tak zaszczytnym gronie onieśmiela mnie – przyznaje Tilda Swinton, promując najnowszy film Pedro Almodóvara ze swoim udziałem.
Prokuratura w Berlinie przekazała do Polski akta śledztwa w sprawie próby sprzedaży na aukcji w Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, która została skradziona z Muzeum Narodowego.
Styczeń dopiero się zaczął, ale można już wskazać jedną z najpopularniejszych europejskich wystaw 2025 roku. Mowa o wystawie „Van Gogh: Poets and Lovers” w londyńskiej National Gallery. Zainteresowanie nią jest tak duże, że organizatorzy zdecydowali: obrazy Van Gogha będzie można oglądać przez całą dobę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas