Dlaczego Kościół ma problem z Halloween? Teolożka wyjaśnia

Nie demonizujmy Halloween. Gdy do mnie zapukają dziś przebrane dzieci, chętnie dam im cukierki - mówi dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW, od października br. pierwsza w historii kobieta na stanowisku prodziekana Wydziału Teologicznego UKSW.

Publikacja: 31.10.2024 13:15

Dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW: Jeśli naszą polską, europejską tradycją było celebrowanie

Dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW

Dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW: Jeśli naszą polską, europejską tradycją było celebrowanie Dnia Wszystkich Świętych, to może warto dzieci uczyć nie tylko komercyjnego podążania za komercyjną ofertą świata.

Foto: Archiwum prywatne

Śledząc debatą publiczną na temat Halloween, nietrudno zauważyć, że Kościół katolicki negatywnie odnosi się do obchodzenia tego święta. Dlaczego tak jest?

Dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW: Po pierwsze: to święto nie jest częścią ani polskiej, ani nawet europejskiej tradycji kontynentalnej. Najpierw pojawiło się na Wyspach, potem było w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Mówiąc o nim, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kwestie. Pierwsza to ewentualne wątki religii okultystycznej, chociaż ja myślę, że stanowią one margines dzisiejszego Halloween – zabawy, w którą włączają się w pierwszej kolejności dzieci. Jestem skłonna powiedzieć, że to w ogóle nie jest święto – w szczególności dla chrześcijanina. Po drugie, raczej traktujemy je jako zabawę i prowadzimy, mam wrażenie, co roku tę samą dyskusję – można celebrować czy nie? Jedni mówią, że tak, bo to wspaniała zabawa dla dzieci, drudzy, że to straszne i okultystyczne. Moim zdaniem ani jedna, ani druga opinia nie jest właściwa. Nie ma sensu straszyć, że obchodzenie Halloween jest wchodzeniem w praktyki okultystyczne. Jeśli traktowane jest jako zabawa - można je potraktować z mądrym dystansem. A w związku z tym, że naszą polską, europejską tradycją było celebrowanie Dnia Wszystkich Świętych, warto dzieci uczyć nie tylko komercyjnego podążania za tym, co oferuje świat, ale pokazywać im, jak przeżywaliśmy te dni, zanim dotarło do nas Halloween. Wtedy unikniemy takich dyskusji, które co roku się powtarzają, a które są nieco poza Kościołem. Zabawy podobne do tych z Halloween już były w przeszłości i nikt nie dopatrywał się w nich antyreligijnego charakteru.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Wywiad
Magdalena Mielcarz zmieniła zawód: Czuję się jednorożcem, ale mam poczucie misji
POLKA NA OBCZYŹNIE
Polka w Omanie: Tutaj kobieta traktowana jest z dużym szacunkiem
PODCAST "POWIEDZ TO KOBIECIE"
Katarzyna Glinka o życiowym kryzysie: Długo grałam w tę grę
Wywiad
Katarzyna Daniłko czyli Pani od jakości: Lewa strona mówi nam o ubraniu wszystko
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
POLKA NA OBCZYŹNIE
Polka w Luksemburgu: Tutaj uważa się, że supermarkety to sklepy gorszego sortu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń