Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 07:38 Publikacja: 27.11.2024 15:24
Warszawianka Roku
Sylwia Gregorczyk-Abram: Ten plebiscyt wyciąga te niezwykłe kobiety na światło dzienne, docenia ich pracę i pokazuje, jak wielką wartość wnoszą. To naprawdę piękne i potrzebne przedsięwzięcie.
Foto: Adam Burakowski/EastNews
Podczas gali w auli Politechniki Warszawskiej we wtorek 26.11 ogłoszono laureatkę plebiscytu Warszawianka Roku 2024. Tytuł otrzymała prawniczka Sylwia Gregorczyk-Abram, wyróżniona za działania na rzecz praworządności i ochrony praw człowieka. Plebiscyt, organizowany przez Miasto Stołeczne Warszawę, honoruje kobiety wspierające rozwój stolicy poprzez działalność społeczną, zawodową i obywatelską. O tym, kto zwycięży decydowali warszawiacy w głosowaniu, wybierając spośród 15 finalistek. W tym roku po raz pierwszy przyznano także tytuł Warszawianki Młodego Pokolenia. Została nią Dominika Lasota, aktywistka, założycielka inicjatywy Wschód, członkini ruchu klimatycznego Fridays for Future.
W Kenii jest ciepło, ludzie są uśmiechnięci. Przez to, że zmagają się z różnymi problemami życiowymi, nie przejmują się drobiazgami, nie irytują się tak szybko jak my, rzadko podnoszą głos – opowiada Joanna Sznajderska, która od 18 lat mieszka w Afryce.
Pracowała jako modelka, w Nowym Jorku uczyła się aktorstwa. W Los Angeles odnalazła dom i zdecydowała, że nie chce już być zależna od innych. Dzisiaj Magdalena Mielcarz jako Lvma Black produkuje muzykę i mówi: „Największym sukcesem jest robić rzeczy tak, jak się chce”.
Odczułam na własnej skórze, że tutaj bliźniego traktuje się jak siebie samego – z dużą dozą miłości, współczucia i zrozumienia. To ludzie mnie trzymają w tym kraju. Ich prostoduszność i dobrotliwość – mówi Dominika Dudała, licencjonowana przewodniczka i wokalistka, która w Omanie mieszka od 8 lat.
Gościem najnowszego odcinka podcastu „Powiedz to kobiecie” jest Katarzyna Glinka. Pretekstem do rozmowy była książka o wymownym tytule „Mnie też zabrakło sił”, którą aktorka napisała wraz z Urszulą Struzikowską-Marynicz, psycholożką i socjolożką.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Lepiej mieć jedną porządną marynarkę niż pięć poliestrowych – czyli jak kupować mądrze, świadomie, by rzeczy służyły nam na lata. Czym różni się marketing od prawdziwej wartości produktu? I dlaczego warto zawsze prać nowe ubrania, przed pierwszym założeniem – wyjaśnia Katarzyna Daniłko.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
W Muzeach Watykańskich można oglądać wyjątkowe arcydzieło włoskiego renesansu. Zapomniano o nim na 500 lat.
AI oferuje bezprecedensowe możliwości zwiększenia efektywności, precyzji i jakości analiz finansowych. Wkrótce inteligentne technologie pozwolą księgowym skupić się na strategicznym doradztwie zamiast na manualnym przetwarzaniu danych.
Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy ze Sztabem Generalnym WP pracuje nad nowym programem ochotniczego powszechnego szkolenia wojskowego, który będzie dostępny dla wszystkich Polaków. Jak może wyglądać?
W centrum Warszawy może niebawem zrobić się jeszcze gęściej, bo wiele wskazuje na to, że stolicy przybędzie kolejny wieżowiec. Będzie bardzo oryginalny – wyróżnia go charakterystyczne „wcięcie” na niższych kondygnacjach.
Stany Zjednoczone niemal podwoiły import brazylijskich jaj, które kiedyś były wykorzystywane wyłącznie jako karma dla zwierząt domowych – informuje Reuters. Waszyngton rozważa też złagodzenie przepisów dotyczących sprzedaży jaj znoszonych przez kury hodowane na mięso. Administracja Trumpa stara się obniżyć niebotyczne ceny jaj windowane epidemią ptasiej grypy.
Jedzenie oprócz tego, że jest nośnikiem wspomnień, pozwala także poczuć przynależność do kultury, w której zostało się wychowanym. Dlatego, gdy przeprowadzamy się za granicę, tęsknimy za tradycyjnymi, prostymi potrawami z naszego kraju. Ale działa to także w drugą stronę – raczej nie jemy rzeczy, z którymi mamy złe skojarzenia.
Apple planuje rewolucję w smartwatchach - wynika z informacji, które wyciekły z firmy. Inteligentne zegarki miałyby zostać wyposażone w kamery wspierane przez AI.
Maria Branyas należała do grona „superstulatków” – osób, którym udało się dożyć lub przekroczyć wiek 110 lat. Pochodząca z Katalonii kobieta zmarła w 2024 roku, mając dokładnie 117 lat i 168 dni. Zespół hiszpańskich naukowców postanowił zbadać sekret jej długowieczności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas