Zmiana czasu bardziej dotkliwa dla kobiet?

Naukowcy zajmujący się badaniem rytmu okołodobowego od lat mówią o tym, że rezygnacja z sezonowych zmian czasu byłaby dobrym rozwiązaniem. Z wielu badań wynika, że zmiany czasu mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie. Okazuje się również, że kobiety są bardziej narażone na ich negatywne konsekwencje.

Publikacja: 29.09.2023 17:50

Jak zmiana czasu wpływa  zdrowie i samopoczucie?

Jak zmiana czasu wpływa zdrowie i samopoczucie?

Foto: Adobe Stock

Choć o idei zmiany czasu mówił już Benjamin Franklin, zegarki po raz pierwszy przesunięto do przodu dopiero 30 kwietnia 1916 roku w Niemczech i Austro-Węgrzech, w czasie I wojny światowej. Miało to podłoże ekonomiczne - chciano w ten sposób zwiększyć oszczędności paliwa wykorzystywanego do produkcji prądu. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu miała miejsce w 1919 roku, jednak później nie dokonywano jej regularnie - nieprzerwanie ma to miejsce dopiero od 1977 roku.

Zmiana czasu na zimowy zwiększa ryzyko depresji

Dziś zmiana czasu nie przynosi już korzyści ekonomicznych. Coraz częściej mówi się jednak o jej negatywnym wpływie na zdrowie i samopoczucie. Badanie przeprowadzone w 2015 roku w Danii we współpracy Centrum Psychiatrycznego w Kopenhadze i Szpitala Uniwersyteckiego wykazało, że do szpitali po zmianie czasu na zimowy zgłaszało się średnio 11 proc. więcej pacjentów z objawami depresji. Naukowcy twierdzą, że jest to związane ze zmniejszonym kontaktem ze światłem słonecznym, a także niepokojem związanym z nagłym nadejściem długiego okresu krótkich dni. Gdy wychodzimy z pracy, jest już ciemno. Mniej przebywamy na słońcu, co skutkuje zmniejszeniem produkcji witaminy D przez organizm, a w efekcie większym ryzykiem występowania depresji, osłabieniem kości i bólami mięśni. Warto też pamiętać o tym, że w związku ze zmianą czasu na zimowy tracimy aż godzinę popołudniowego światła słonecznego.

Czytaj więcej

Budzisz się regularnie o 3.00 w nocy? Sprawdź, co to oznacza

Kobiety bardziej cierpią z powodu zmiany czasu

Niemiecki instytut badań opinii publicznej Forsa przeprowadził badania, z których wynika, że kobiety są bardziej narażone na negatywne konsekwencje płynące ze zmiany czasu. Aż 2/3 ankietowanych kobiet przyznało, że w wyniku zmiany czasu ma problemy z zasypianiem, ciągłością snu oraz porannym wstawaniem. Ten sam problem zadeklarowało jedynie 42 proc. badanych mężczyzn. Spośród ankietowanych kobiet aż 80 proc przyznało, że rezygnacja z przestawiania zegarków mogłaby pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie i samopoczucie.

Jednak nie tylko zmiana czasu na zimowy ma negatywne konsekwencje. Z badania przeprowadzonego w Niemczech w 2021 roku wynika, że po przejściu na czas letni częstość wypadków z udziałem motocyklistów wzrasta aż do 51,58 proc. Z kolei z innego badania, przeprowadzonego w USA w 2014 roku, wynika, że w poniedziałek, o którym mowa, rośnie ryzyko zawału serca - o 24 proc. w porównaniu do innych poniedziałków. Spada ono natomiast po przejściu jesienią na czas zimowy - o 21 proc. Badanie opublikowane pięć lat wcześniej wskazywało, że w poniedziałek po zmianie czasu na letni rosła też liczba wypadków - o 5,7 proc. w stosunku do średniej. Najprawdopodobniej wiąże się z problemami z koncentracją wynikającymi z zaburzeń rytmu okołodobowego.

Eliminacja zmian czasu: Czy to możliwe?

- Podział na czas letni i zimowy to jeden z wielu czynników zewnętrznych wpływających na jakość ludzkiego życia. Jeśli więc podział ten nie ma już uzasadnienia ekonomicznego, to jego zniesienie wyeliminuje jeden z nieprawidłowych, stresogennych czynników – stwierdził w artykule dla Nuka w Polsce dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj więcej

Dlaczego na nic nie mam siły? Z tych ustaleń naukowców warto skorzystać

W marcu 2021 roku czas miał być zmieniony po raz ostatni. W wyniku braku porozumienia w Unii Europejskiej, Komisja Europejska zaleciła, aby kraje UE kontynuowały zmianę czasu aż do 2026 roku. Najbliższa zmiana czasu na zimowy czeka nas już za miesiąc, 29 października.

Choć o idei zmiany czasu mówił już Benjamin Franklin, zegarki po raz pierwszy przesunięto do przodu dopiero 30 kwietnia 1916 roku w Niemczech i Austro-Węgrzech, w czasie I wojny światowej. Miało to podłoże ekonomiczne - chciano w ten sposób zwiększyć oszczędności paliwa wykorzystywanego do produkcji prądu. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu miała miejsce w 1919 roku, jednak później nie dokonywano jej regularnie - nieprzerwanie ma to miejsce dopiero od 1977 roku.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Długotrwałe noszenie japonek szkodzi zdrowiu? Eksperci nie mają wątpliwości
Zdrowie
Kobiety z różnych krajów "różnie chorują" na raka piersi. Wiedza o tym jest ważna
Zdrowie
Czy można przedawkować kawę? Oto, co się dzieje z ciałem, gdy ma nadmiar kofeiny
Zdrowie
Brak zębów trzonowych przyspiesza siwienie włosów? Nowe ustalenia badaczy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Społeczeństwo
Prawodawcy idą na wojnę z pigułką gwałtu. Nowe przepisy rozwiążą problem?