Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 01:43 Publikacja: 06.12.2023 10:29
Nie bez powodu nazwa aktulanego wariantu koronawirusa nawiązuje do mitycznego morskiego stwora Krakena, który według legend wywodzących się z różnych źródeł, miał porywać i pożerać marynarzy.
Foto: Adobe Stock
Wiele osób miało nadzieję na to, że kryzys związany z COVID-19 został już zażegnany. Tymczasem w ostatnich tygodniach liczba zakażonych ponownie niepokojąco wzrasta. Czy mamy powody do obaw i czy nowa fala będzie miała podobny przebieg jak pierwsza?
Dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska: Zdecydowanie każda z fal, z którą dotychczas mieliśmy do czynienia, miała inny charakter. Obecny subwariant koronawirusa, z jakim musimy się zmierzyć, nosi nazwę XBB.1.5 ("kraken"). Nie bez powodu nawiązuje ona do mitycznego morskiego stwora Krakena, który według legend wywodzących się z różnych źródeł, miał porywać i pożerać marynarzy. „Kraken” nie jest tak agresywny dla organizmu jak jego poprzednicy, ale odznacza się wysokim stopniem zaraźliwości i nadal stanowi realne zagrożenie dla osób znajdujących się w szczególnej grupie ryzyka. Mam tu na myśli w pierwszej kolejności pacjentów geriatrycznych albo zmagających się z wielochorobowością, astmą, cukrzycą, nadciśnieniem czy chorobą wieńcową. Wirus atakuje bowiem nasz układ odpornościowy. Wywołuje m.in. chrypę, ból gardła, utrzymujący się kaszel i osłabienie, katar, nietypowo długotrwały ból głowy i mięśni, uczucie rozbicia i zmęczenia, stan podgorączkowy lub gorączkę, brak apetytu, a także zaburzenia smaku i węchu. Podczas pierwszej fali COVID-19 najbardziej charakterystycznym symptomem, który zwracał naszą uwagę, był brak węchu i smaku. W przypadku „krakena” rzadziej dochodzi do zaistnienia tego typu objawów, chociaż ich pojawienie się nie jest całkiem wykluczone.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Dodatkowe kilogramy, które pojawiają się u kobiet w średnim wieku, to całkowicie naturalne zjawisko, które jedna...
Dlaczego dochodzi do poronień, nawet jeżeli płód jest całkowicie zdrowy? Zespołowi brytyjskich naukowców udało s...
Nowe badanie pod kierownictwem polskiej anestezjolog udowadnia, że zarówno psychoterapia, jak i trening uważnośc...
Na łamach czasopisma „JAMA Internal Medicine” opublikowano niepokojące wyniki badań, z których wynika, że drasty...
Według danych za 2024 rok w Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób, a przewidywania wskazują, że do 20...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas