Co w brzuchu, to w głowie. Flora jelitowa wpływa na fobię społeczną i... może ją leczyć

Przeprowadzone przez badaczy eksperymenty dowodzą, że mikrobiom jelitowy ma wpływ na życie w społeczeństwie.

Publikacja: 02.02.2024 17:32

O florę bakteryjną jelit warto dbać z wielu powodów - również w kontekście zdrowia psychicznego.

O florę bakteryjną jelit warto dbać z wielu powodów - również w kontekście zdrowia psychicznego.

Foto: Adobe Stock

Naukowcy cytowani przez ''The Guardian'' odkryli, że drobnoustroje w jelitach mogą mieć wpływ na wywoływanie fobii społecznej lub pozbycie się jej. Już we wcześniejszych badaniach stwierdzano, że mikrobiom jelitowy ma wpływ na mózg i odwrotnie. Wówczas okazało się, że leki psychobiotyczne mogą pomóc w leczeniu depresji czy lęków.

Jelita i mózg wzajemnie na siebie oddziałują

Chociaż eksperci nie odkryli jeszcze w pełni mechanizmu, w jaki jelita oddziałują na mózg, to jest pewne, że mają na niego wpływ. Podobnie umysł oddziałuje na układ trawienny. Wykazano nawet, że spożywanie probiotyków albo pałeczek kwasu mlekowego może zmniejszyć poziom stresu. Co więcej, udowodniono, że ''dobre bakterie'' wpływają pozytywnie na obszar mózgu odpowiedzialny za kontrolowanie emocji i wrażeń.

Osoby, które cierpią na zespół jelita drażliwego, dzięki przyjmowaniu preparatów z bifidobacterium longum (bakteria, która naturalnie obecna w jest przewodzie pokarmowym człowieka), są mniej narażone na depresję. Z wyników badań z 2022 roku cytowanych „The Guardian” wynika, że drobnoustroje jelitowe mają związek z natężeniem objawów wspomnianej choroby. Naukowcy odkryli tę zależność dzięki specjalnie opracowanej diecie, którą stosowała część badanych. Jadłospis opierał się na pełnoziarnistych produktach, roślinach strączkowych, bananach, cebuli, jabłkach i porach, które bogate są w błonnik, a wszystkie te składniki napędzają powstawanie ''dobrych bakterii''.

We wnioskach wskazano, że dorośli, którzy stosowali tę dietę przez cztery miesiące, odczuwali mniejszy stres niż wcześniej. Chociaż w jelitach wszystkich badanych (także tych, którzy stosowali tradycyjny jadłospis) wykryto podobne drobnoustroje, to reakcje chemiczne były inne.

Badacze odkryli też, że prebiotyki pozytywnie wpływają na zdolność rozwiązywania problemów u osób cierpiących na psychozę. Prawdopodobnie wynika to z tego, że mózg w łatwiejszy sposób przyswaja leki psychotropowe.

Czytaj więcej

Roślinny burger lepszy od klasycznego? Dietetyczka rozwiewa wątpliwości

Drobnoustroje jelitowe mogą odgrywać rolę w leczeniu fobii społecznej

Fakt, że drobnoustroje mają wpływ na poziom zdrowia psychicznego, jest znany od dawna. Teraz jednak naukowcy z Uniwersytetu College Cork postanowili sprawdzić zależność między bakteriami w jelitach a fobią społeczną. Okazuje się, że myszy, którym zostały wszczepione drobnoustroje z wnętrzności osób chorych na tę przypadłość, wykazywały się zwiększonym lękiem społecznym.

Jeden z badaczy profesor John Cryan podkreślił, że człowiek dla dobra swojego zdrowia psychicznego powinien dbać o florę bakteryjną jelit. - Szczególnie przez cały okres dorastania, ale także w wieku dorosłym.

Szczegółowy opis badań oraz jego wyniki ukazały się w artykule opublikowanym w „Proceedings of the National Academy of Science”s. Z treści artykułu wynika, że eksperci pobrali próbki kału od sześciu zdrowych osób oraz od sześciu uczestników eksperymentu cierpiących na fobię społeczną. Okazało się, że ich mikrobiomy jelitowe znaczenie się różniły. Materiał podano myszom, którym wcześniej usunięto ich naturalne drobnoustroje. Następnie eksperci obserwowali zachowanie gryzoni. Niektóre z badanych zwierząt były poddane delikatnym elektrowstrząsom, kiedy zbliżały się do innego osobnika. Miało to nawiązywać do fobii społecznych.

Z eksperymentu wynika, że zwierzęta, które otrzymały bakterie od osób z zaburzeniami niechętnie zbliżały się do innych. - Nigdy w pełni nie wyzdrowiały, aby móc ponownie żyć w społeczności — przekazał naukowiec.  Z kolei gryzonie, które otrzymały próbki od zdrowych uczestników badania, szybko odzyskiwały chęć do kontaktów społecznych. Nawet w późniejszym czasie poziom hormonów czy parametry układu odpornościowego różniły te dwie grupy gryzoni. Profesor John Cryan podkreślił, że różnice dotyczyły głównie poziom oksytocyny — hormonu odpowiedzialnego za tworzenie więzi.

Cytowane wyniki badań zachęcają do większej dbałości o jelita w kontekście zdrowia psychicznego.

Naukowcy cytowani przez ''The Guardian'' odkryli, że drobnoustroje w jelitach mogą mieć wpływ na wywoływanie fobii społecznej lub pozbycie się jej. Już we wcześniejszych badaniach stwierdzano, że mikrobiom jelitowy ma wpływ na mózg i odwrotnie. Wówczas okazało się, że leki psychobiotyczne mogą pomóc w leczeniu depresji czy lęków.

Jelita i mózg wzajemnie na siebie oddziałują

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Koniec ery czerniaka złośliwego. Rewolucja w profilaktyce groźnego nowotworu
Zdrowie
Spanie z psem dobre dla zdrowia? Są wyniki nowych badań
Zdrowie
Piwo zmniejsza mózg? Nowe wyniki badań
Zdrowie
Dr hab. n. med. Inga Ludwin o szczepieniach dzieci przeciw HPV: Jestem ich 100-proc. entuzjastką
Zdrowie
Turystyka snu coraz bardziej popularna. Na czym polega i kto powinien z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił