Turystyka snu
Przytłoczenie bieżącymi obowiązkami, konieczność godzenia pracy na kilku etatach z dbałością o dom i potrzeby rodziny, a także próby znalezienia w tym chaosie choćby odrobiny przestrzeni na własne hobby czy aktywność fizyczną sprawiają, że nie zawsze wystarcza czasu na pełnowartościową regenerację i ilość snu zapewniającą właściwy wypoczynek. Nowy trend wellness, zwany „sleep retreats” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, dla których sen jest dobrem luksusowym i deficytowym. Turystyka snu, jak można określić to zjawisko w języku polskim, oznacza przeznaczenie czasu wolnego na wyjazd, którego celem jest wypoczynek, wyciszenie organizmu i skupienie się na ograniczeniu bodźców, tak wszechobecnych i przytłaczających w codziennym życiu.
O tym, jak ważna jest regeneracja i jak na ludzkie samopoczucie wpływa odpowiednia ilość snu, przekonują specjaliści. – Sen jest niezbędny dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej – wyjaśnia Marta Wiercińska, psycholog kliniczny, psychoterapeuta. – Z psychoanalitycznej perspektywy jest to czas, w którym nieświadome pragnienia i nierozwiązane konflikty znajdują wyraz w snach, co jest kluczowe dla psychicznej stabilizacji. Behawioralnie, regularny, zdrowy sen wpływa na regulację emocji, koncentrację i ogólną wydajność w ciągu dnia. Z psychodynamicznego punktu widzenia, sen pozwala przetworzyć i zintegrować ubiegłodzienne emocjonalne doświadczenia, wspierając tym samym zdrowie psychiczne – dodaje ekspertka.
Nocna terapia
Wbrew powszechnemu przekonaniu sen nie jest jedynie krótkim przerywnikiem między bieżącymi czynnościami ani ściśle reglamentowaną przyjemnością, na którą trzeba zasłużyć. – Myślisz, że sen to tylko przerwa między zadaniami dnia? Nic bardziej mylnego! – przekonuje Marta Wiercińska. – Sen to niezbędny czas dla mózgu, by uporządkować emocje i przygotować psychicznie na następny dzień. Umysł wykorzystuje ten czas, aby przetwarzać nieświadome pragnienia i konflikty, co jest kluczowe dla emocjonalnego balansu. Pomyśl o tym jak o nocnej terapii, która zapewnia stabilność i świeżość umysłu każdego poranka – dodaje psycholog.
Czytaj więcej
Jakość snu pogarsza się z roku na rok na całym świecie – wynika z globalnego badania zleconego przez Samsunga. Nie wszyscy śpią tak samo – kobiety wysypiają się gorzej od mężczyzn, młodzi gorzej od swoich rodziców. Problemy ze snem mają też emeryci.
Jak wyliczają specjaliści, sen stanowi istotną część ludzkiego życia, co oznacza, że dbanie o jego odpowiednią jakość staje się koniecznością. – Sen to 1/3 naszego życia, dlatego jego odpowiednia długość, ale i jakość ma podstawowe znaczenie – dodaje dr hab. n. med. Sylwia Fudalej, lekarz specjalista psychiatra z Poradni Zaburzeń Snu w Centrum Terapii Dialog. – W czasie snu odbudowywane są zasoby energetyczne tkanki mózgowej. Usuwane są zbędne produkty przemiany materii z tej tkanki, na przykład różne metabolity, substancje, które gromadzą się w okresie czuwania. Im jest ich więcej, tym stajemy się bardziej znużeni, senni. Główną funkcją snu jest odwrócenie tych procesów. Sen wpływa stabilizująco na nasz organizm, między innymi na stabilizację ciśnienia tętniczego, procesów metabolicznych, zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy. W czasie snu stabilizuje się układ immunologiczny, a przez to zwiększa się odporność organizmu. Ale też, co warto zaznaczyć, w czasie snu zachodzą procesy rozwojowe, na przykład wydzielany jest hormon wzrostu – wymienia psychiatra.