Podziwiane przez wielbicieli kina na całym świecie dojrzałe aktorki takie jak Meryl Streep, Jane Fonda, Helen Mirren czy Judi Dench, zachwycają nie tylko swoim talentem, ale i nienaganną prezencją: godną podziwu sylwetką i zniewalającym uśmiechem, który mimo upływu lat pozostaje u nich niezmienny i stanowi znak rozpoznawczy każdej gwiazdy Hollywood. Choć moda na unikanie farbowania włosów i prezentowanie eleganckich fryzur przyprószonych siwizną również staje się wśród światowej sławy kobiet coraz bardziej powszechna, to trudno byłoby wyobrazić sobie, że taki naturalny kolor włosów miałby być wynikiem utraty zębów trzonowych.
Naukowcy z National Center for Geriatrics and Gerontology w Japonii badając tę zależność, dostrzegli że zaskakująca teza znalazła potwierdzenie w przeprowadzonych przez nich eksperymentach. Jak tego dowiedziono i czy rzeczywiście taka korelacja istnieje? Swoimi spostrzeżeniami w tej kwestii dzielą się ekspertki: lek. dent. Ewa Słupińska dr Barbara Sobczak.
Czytaj więcej
Japońscy naukowcy są bliscy dokonania przełomu w medycynie stomatologicznej dzięki nowemu lekowi, który ma pomóc w odbudowie zębów. Czy to możliwe? Eksperci podchodzą do tematu ostrożnie
Siwienie związane z genetyką
Opublikowany na łamach czasopisma „Genes to Cells” raport bazuje na badaniach, które miały na celu wykazanie zależności między utratą zębów trzonowych a przyspieszonym tempem siwienia włosów. Eksperyment przeprowadzony na myszach pozwolił zaobserwować, że u gryzoni przedwcześnie pozbawionych wskazanych zębów po trzech miesiącach zaczęły pojawiać się siwe włosy w okolicach brwi, czego nie stwierdzono w drugiej grupie zwierząt, posiadającej pełne uzębienie. – U myszy brak przeżuwania wpłynął na ekspresję mRNA białka związanego z tyrozynazą (TRP2), które jest odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny, a więc barwnika występującego w skórze i we włosach. Według naukowców odpowiedzialny za to mógł być brak odpowiedniej stymulacji nerwu trójdzielnego lub… stres związany z usuwaniem zębów trzonowych – wyjaśnia lek. dent. Ewa Słupińska.
Choć same badania niewątpliwie wydają się interesujące, to jednak do ich wyników należy podejść z pewną ostrożnością. – U ludzi proces siwienia związany jest z genetyką i stresem – zauważa dr Barbara Sobczak. – Wiadomo, że problemy zdrowotne są związane z utratą zębów i stres nieodłącznie temu towarzyszy. Natomiast należałoby zapytać przewrotnie : czy każdy pacjent, któremu brakuje co najmniej jednego trzonowca, jest siwy? To by oznaczało, że moi pacjenci – bezzębni lub mający wszystkie zęby do usunięcia – wszyscy powinni być siwi, a tak nie jest. Badania są bardzo ciekawe i cieszę się, że ktoś spojrzał na tę kwestię w tak interesujący sposób. Dobrze, że robimy to, na czym mi bardzo zależy, a mianowicie łączymy różne fakty i rozumiemy, że stan uzębienia ma wpływ na nasze zdrowie ogólne, tak jak cały człowiek jest połączony i nie możemy rozdzielać go na organy – zauważa dr Sobczak.