Już dwie kiepskie noce rujnują organizm. Niepokojące wyniki badania

Grupa szwedzkich naukowców udowodniła zjawisko, które z pewnością nieraz odczuło wiele osób mających problemy ze snem. Okazuje się, że wystarczą dwie trudne noce, aby potem czuć się o cztery lata starszym. Autorzy badania podkreślają, że zjawisko to dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn.

Publikacja: 15.08.2024 10:33

Badanie pokazało, że osoby, które spały krócej, czuły się średnio o prawie cztery i pół roku starsze

Badanie pokazało, że osoby, które spały krócej, czuły się średnio o prawie cztery i pół roku starsze w porównaniu z subiektywną oceną ich wieku przy pełnym wysypianiu się.

Foto: Adobe Stock

Od lat lekarze i psycholodzy podkreślają, jak ważna jest odpowiednia ilość zdrowego, niczym nie zakłóconego snu w kontekście zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. To, czy jesteśmy wyspani, wpływa m.in. na decyzje dotyczące jedzenia.

Dwie kiepskie noce wystarczają, aby czuć się starzej o ponad cztery lata

Grupa psychologów z Uniwersytetu w Sztokholmie zbadała wpływ określonej ilości snu na subiektywną percepcję własnego wieku, czyli innymi słowy na to, jak młodo — lub jak staro — czują się uczestniczki i uczestnicy badania. Wyniki swoich obserwacji naukowcy zawarli w raporcie, który pojawił się na łamach naukowego czasopisma „The Royal Society Publishing”.

Naukowcy przeprowadzili dwa badania na mieszkańcach Szwecji i Wielkiej Brytanii obydwu płci, w różnym wieku. W pierwszym z nich wzięła udział grupa 429 uczestników w wieku od 18 do 70 lat, w której 66 procent stanowiły kobiety. W drugim badaniu uczestniczyło 186 osób w wieku od 18 do 46 lat, w tym 55 procent kobiet.

Czytaj więcej

Spanie z psem dobre dla zdrowia? Są wyniki nowych badań

W ramach pierwszego badania uczestników poproszono o określenie, na ile lat się czują, a także opisanie, jak spali w ciągu ostatniego miesiąca. Naukowcy obliczyli, że każda noc, w trakcie której badani doświadczyli deprywacji snu, skutkowała tym, że czuli się oni starsi o około trzy miesiące. Co więcej badani, którzy dobrze wysypiali się przez cały miesiąc, czuli się prawie sześć lat młodsi w porównaniu z wiekiem, który wskazuje ich metryka.

Drugie badanie polegało na określeniu swojego wieku po dwóch nocach z niezakłóconym, dziewięciogodzinnym snem, a następnie po dwóch nocach, w trakcie których badani przesypiali po cztery godziny. Tym razem okazało się, że osoby, które spały krócej, czuły się średnio o prawie cztery i pół roku starsze w porównaniu z subiektywną oceną ich wieku przy pełnym wysypianiu się.

Chcesz czuć się młoda i pełna energii? Dbaj o swój sen

Na podstawie obydwu badań naukowcy zauważyli jeszcze dwie ciekawe prawidłowości. Po pierwsze, im starsi byli uczestnicy badania, tym młodziej czuli się w porównaniu z wiekiem, który wskazywała ich metryka — oczywiście pod warunkiem, jeżeli odpowiednio się wysypiali.

Po drugie, podobny wzór zauważono również u osób preferujących wcześniejsze wstawanie. Jeżeli osoby te dobrze się wysypiały, różnica między ich rzeczywistym a subiektywnie odczuwanym wiekiem była większa w porównaniu z osobami mającymi skłonność do późniejszego wstawania. Jednocześnie kiedy owe „skowronki” się nie wysypiały, czuły się starzej niż pozostali uczestnicy badania, doświadczający deprywacji snu.

Czytaj więcej

Turystyka snu coraz bardziej popularna. Na czym polega i kto powinien z niej skorzystać?

Zdaniem autorów badania wszystkie te obserwacje udowadniają istotny wpływ regularnego wysypiania się na samopoczucie, a także styl życia. Jak podkreślono, wcześniejsze badania udowodniły bowiem, że kiedy jesteśmy niewyspani i brakuje nam energii, chętniej sięgamy po niezdrowe jedzenie i użytki, szwankują też relacje z innymi ludźmi.

Źródło: The Royal Society Publishing

Od lat lekarze i psycholodzy podkreślają, jak ważna jest odpowiednia ilość zdrowego, niczym nie zakłóconego snu w kontekście zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. To, czy jesteśmy wyspani, wpływa m.in. na decyzje dotyczące jedzenia.

Dwie kiepskie noce wystarczają, aby czuć się starzej o ponad cztery lata

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Jakich chorób będzie więcej po powodzi? Dr n. med. Grażyna Cholewińska wyjaśnia
Zdrowie
Wieczorne spacery po mocno oświetlonych miastach mogą wywoływać poważną chorobę. O co chodzi?
Zdrowie
Nie każdy może beztrosko pić poranną kawę. Lekarka wyjaśnia, kto powinien uważać
Zdrowie
Post przerywany może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór? Naukowcy ostrzegają
Zdrowie
Rewolucyjne odkrycie dotyczące starzenia się. Dwa momenty w życiu są przełomowe