Zmiany klimatyczne są faktem i wpływają na bardzo wiele dziedzin życia. Obszerny raport pod tytułem „10 New Insights in Climate Science 2024/2025” definiuje dziesięć kluczowych kwestii i problemów o charakterze globalnym, które wynikają ze zmian klimatycznych. Wśród nich znalazły się również zagrożenia dotykające kobiety w ciąży oraz ich dzieci.
Raport: wzrost liczby poronień i urodzeń wcześniaków ma związek ze zmianami klimatycznymi
Autorami raportu jest 80 czołowych naukowców z 45 krajów z całego świata. Badacze alarmują, że zmiany klimatyczne mają negatywny wpływ na zdrowie kobiet będących w ciąży, a także ich dzieci — zarówno tych nienarodzonych, jak i noworodków.
Z danych wynika, że coraz bardziej ekstremalna pogoda w różnych regionach świata ma związek ze wzrostem liczby poronień oraz urodzeń wcześniaków. Co więcej — podkreślają autorzy raportu — trudne warunki klimatyczne powodują niedożywienie noworodków i małych dzieci, co hamuje rozwój ich funkcji poznawczych.
Czytaj więcej
Codziennością wielu matek jest nie tylko opieka nad dziećmi, ale również masa innych domowych obowiązków. Z nowego badania wynika, że ich planowanie i odpowiednia organizacja są dla kobiet do tego stopnia przytłaczające, że wystawiają na szwank ich zdrowie psychiczne.
Sytuację kobiet ciężarnych i tych będących w połogu pogarsza dodatkowo trudny dostęp do pomocy medycznej oraz dostaw żywności i podstawowych środków higieny w trakcie coraz częstszych klęsk żywiołowych. Autorzy raportu zauważają też, że niedożywienie kobiet w ciąży prowadzi do niedowagi u noworodków i słabej laktacji.