Kolejny rok z rzędu dane dotyczące stanu epidemii HIV/AIDS w Polsce są bardzo niepokojące. Przede wszystkim: liczba osób wykonujących testy w kierunku wykrycia zakażenia stoi na stałym poziomie i wynosi około 10 proc. w całej populacji. Statystyki wykazują dramatyczny wzrost liczby pozytywnych wyników testów wśród tych, którzy zdecydowali się na badanie. Dodatkowo poważnym problemem stają się bardzo późne wykrycia zakażeń i związane z tym coraz liczniejsze przypadki zgonów z powodu pełnoobjawowego AIDS. Wisienką na torcie problemów są kwestie dotyczące zasad finansowania leczenia osób żyjących z HIV i chorych na AIDS, bo obecnie każda osoba zakażona lub chora przebywająca w Polsce ma prawo do bezpłatnego dostępu do terapii antyretrowirusowej (ARV) bez względu na swój status ubezpieczeniowy. Wizyty u lekarza wystawiającego recepty na leki przysługują jednak tylko osobom ubezpieczonym lub mającym prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.
Liczba zakażeń HIV i zachorowań na AIDS niepokojąco rośnie
Z danych gromadzonych i udostępnianych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Instytut Badawczy wynika, że w 2023 roku wykryto i zarejestrowano w Polsce 2879 nowych zakażeń HIV (dla porównania: w 2021 roku ta liczba wynosiła 1173). U 184 osób stwierdzono zachorowanie na AIDS (w 2021 roku u 53), a 22 z nich zmarły (w 2021 roku – 9). Najwięcej nowo stwierdzonych zakażeń zanotowano w województwach mazowieckim – 933 i dolnośląskim – 300. Najmniej, bo tylko 9, w świętokrzyskim. Najliczniejszą wiekowo grupę wśród osób, u których zdiagnozowano HIV, stanowili ludzie w wieku 30–39 lat. Tylko nieco mniej zakażeń wykryto u osób w przedziale wiekowym 40–49 lat.
W zestawieniach uwagę zwraca fakt, że w przypadku prawie 2300 osób nieznana jest prawdopodobna droga emisji zakażenia. Możliwe, że ta liczba to wynik niechęci podania przez pacjenta informacji, ale niewykluczone też, że efekt bardzo niskiej świadomości co do dróg rozprzestrzeniania się wirusa czy refleksji nad podejmowanymi ryzykownymi zachowaniami.
Czytaj więcej
Uruchomiony we wrześniu program dobrowolnych szczepień przeciw HPV w szkołach, dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat, budzi wątpliwości rodziców i pedagogów. W największym skrócie można powiedzieć: nikt nie wie, co i jak w nim działa.
Wśród nowo zdiagnozowanych nadal zdecydowanie przeważają mężczyźni. We wskazanej grupie było ich 2137; kobiet – 724. Liczba osób obcego pochodzenia, u których stwierdzono zakażenie, to 696, ale biorąc pod uwagę, że w 1060 przypadkach zakażeń brakuje informacji o narodowości osoby, nie można wykluczyć, że jest ona dużo większa.