Światowy Dzień AIDS. Epidemia zbiera ostatnio w Polsce wyjątkowo obfite żniwo

Z punktu widzenia pacjenta i w kontekście profilaktyki polski system leczenia HIV/AIDS działa bardzo dobrze, bo obecnie terapią są objęte również osoby nieubezpieczone. Dla placówek medycznych to wyzwanie rodzące wiele pytań – także natury etycznej.

Publikacja: 01.12.2024 09:10

O tym, że bardzo niewielu Polaków robi badania pozwalające wykryć obecność HIV, decyduje m.in. to, ż

Test na HIV

O tym, że bardzo niewielu Polaków robi badania pozwalające wykryć obecność HIV, decyduje m.in. to, że zlecenie wykonania testu nie znajduje się w tzw. koszyku lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Foto: Adobe Stock

Kolejny rok z rzędu dane dotyczące stanu epidemii HIV/AIDS w Polsce są bardzo niepokojące. Przede wszystkim: liczba osób wykonujących testy w kierunku wykrycia zakażenia stoi na stałym poziomie i wynosi około 10 proc. w całej populacji. Statystyki wykazują dramatyczny wzrost liczby pozytywnych wyników testów wśród tych, którzy zdecydowali się na badanie. Dodatkowo poważnym problemem stają się bardzo późne wykrycia zakażeń i związane z tym coraz liczniejsze przypadki zgonów z powodu pełnoobjawowego AIDS. Wisienką na torcie problemów są kwestie dotyczące zasad finansowania leczenia osób żyjących z HIV i chorych na AIDS, bo obecnie każda osoba zakażona lub chora przebywająca w Polsce ma prawo do bezpłatnego dostępu do terapii antyretrowirusowej (ARV) bez względu na swój status ubezpieczeniowy. Wizyty u lekarza wystawiającego recepty na leki przysługują jednak tylko osobom ubezpieczonym lub mającym prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. 

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zdrowie
Terapia hormonalna chroni kobiety przed rakiem piersi – ale nie każda. Nowe odkrycie
Zdrowie
Ewa Chodakowska tłumaczy współpracę z laboratoriami medycznymi: To mój największy kryzys
Zdrowie
L4-shaming – nowe zjawisko dotyczące chorowania daje o sobie znać w młodym pokoleniu
Zdrowie
Dr n. med. Agnes Frankel: Skóra to taka sukienka na całe życie
Zdrowie
Jakie są normy cholesterolu we krwi? Aktualne wytyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama