Nowotwory przestają być domeną osób w starszym wieku. Na różne rodzaje tej choroby zapada coraz więcej osób w średnim wieku i młodszych – zwłaszcza kobiet. Takie między innymi wnioski płyną z raportu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (American Cancer Society), który opublikowano kilka dni temu na łamach czasopisma „CA: A Cancer Journal for Clinicians”.
Amerykańskie kobiety zapadają na raka częściej niż mężczyźni
Autorzy raportu zauważają, że nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie choroba ta zajmuje pierwsze miejsce wśród przyczyn śmierci u osób poniżej 85 roku życia.
Pozytywnym aspektem, jaki zauważyli badacze, jest ogólny spadek śmiertelności powodowanej nowotworami – zwłaszcza rakiem piersi, jelita grubego, płuc i prostaty. Zdaniem ekspertów wynika to z mniejszego udziału osób palących papierosy w ogólnej populacji, a także z rozwoju metod leczenia raka oraz jego wczesnej wykrywalności.
Na tym jednak dobre wiadomości się kończą. Z raportu wynika bowiem, że w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba przypadków raka u osób w średnim wieku, a płeć stanowi w tym kontekście bardzo istotny czynnik.
Czytaj więcej
Naczelny lekarz USA rozwiewa wątpliwości – lampka czerwonego wina wspierająca zdrowie to mit.