Nowe badanie pokazało, jak naprawdę menstruacja wpływa na zdolności intelektualne kobiet

Menstruacja to wciąż temat tabu, wokół którego narosło wiele mitów. Czy mózg kobiety działa w trakcie miesiączki inaczej niż w pozostałe dni miesiąca? Badanie, które przeprowadzili niedawno australijscy naukowcy, rzuca nowe światło na to zagadnienie – i rozprawia się z błędnymi przekonaniami w tej kwestii.

Publikacja: 26.03.2025 12:26

Opracowano  102 anglojęzycznych raportów z badań analizujących zdolności intelektualne kobiet w posz

Opracowano 102 anglojęzycznych raportów z badań analizujących zdolności intelektualne kobiet w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego.

Foto: Adobe Stock

Wiele kobiet cierpi w trakcie menstruacji. Ból w oczywisty sposób wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Często dolegliwości towarzyszące miesiączce są tak uciążliwe, że panie nie są w stanie podejmować w tym czasie bardziej forsownej aktywności fizycznej, na przykład ćwiczeń. Do tego dochodzi oddziaływanie hormonów na ciało kobiety w trakcie miesiączki, które nie pozostaje bez wpływu również na mózg.

Naukowcy nie mają wątpliwości: menstruacja nie zaburza procesów poznawczych kobiety

Niektórzy uważają menstruację za stan chorobowy, który w negatywny sposób odbija się na funkcjach intelektualnych kobiety, a co za tym idzie – na przykład na ich efektywności w pracy. Badanie, które przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytetu w Melbourne, dowodzi, że te stygmatyzujące i dyskryminujące stereotypy są nieprawdziwe.

Opracowano 102 anglojęzycznych raportów z badań analizujących zdolności intelektualne kobiet w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego. Badania te objęły łącznie ponad cztery tysiące regularnie menstruujących kobiet.

Czytaj więcej

Aplikacje śledzące cykl menstruacyjny przyczyniają się do niechcianych ciąż. Niepokojące zjawisko

Zmierzono takie ich funkcje kognitywne jak skupianie uwagi, kreatywność, funkcje wykonawcze, inteligencja, pamięć, funkcje motoryczne i werbalne czy myślenie przestrzenne – z uwzględnieniem czasu na odpowiedź. Raport pod tytułem „Menstrual cycle effects on cognitive performance: A meta-analysis” opublikowano niedawno na łamach czasopisma naukowego „PLOS One”.

Kobiety nie tracą zdolności racjonalnego myślenia w trakcie miesiączki

Okazało się, że pomimo wielu naukowych dowodów na występowanie fizjologicznych zmian w organizmie kobiet w trakcie cyklu miesiączkowego, zmiany te nie mają istotnego wpływu na zdolności intelektualne pań. Autorzy badania przypuszczają, że mózgi kobiet kompensują sobie negatywne zmiany, które występują podczas menstruacji. Kobiety po prostu „radzą sobie” w tym czasie w sposób, który jak na razie pozostaje dla badaczy zagadką.

Analizując wyniki kobiet pod względem szybkości odpowiedzi, badacze nie zaobserwowali istotnych odchyleń, zarówno w fazie tuż przed menstruacją, jak i w jej trakcie. To również przeczy dotychczasowym hipotezom, że zmęczenie wynikające z przechodzenia miesiączki może opóźniać szybkość reakcji kobiet, przed którymi stoi jakieś zadanie intelektualne.

Czytaj więcej

Pływanie w zimnej wodzie łagodzi dolegliwości menstruacji i objawy menopauzy. Wyniki badania

Autorzy raportu podkreślają jednocześnie, że na kondycję psychofizyczną kobiet mogą wpływać takie dolegliwości jak przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD) i bardzo bolesne miesiączki lub stany chorobowe – na przykład endometrioza. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, które nie mają łatwego dostępu do leków i odpowiednich terapii. Mimo to zdaniem badaczy „standardowa”, a więc niezbyt uciążliwa miesiączka nie obniża zdolności intelektualnych kobiet.

„Wyniki te w istotny sposób rozwiewają błędne przekonania i mity, mają też znaczenie w kontekście zwalczania praktyk dyskryminacyjnych, nie znaleźliśmy bowiem żadnych naukowych podstaw do kwestionowania zdolności kobiet do myślenia ze względu na ich cykl menstruacyjny”, podsumowują swój raport autorzy badania.

Źródło:
www.journals.plos.org

Wiele kobiet cierpi w trakcie menstruacji. Ból w oczywisty sposób wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Często dolegliwości towarzyszące miesiączce są tak uciążliwe, że panie nie są w stanie podejmować w tym czasie bardziej forsownej aktywności fizycznej, na przykład ćwiczeń. Do tego dochodzi oddziaływanie hormonów na ciało kobiety w trakcie miesiączki, które nie pozostaje bez wpływu również na mózg.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Emocje mogą poważnie uszkadzać serce. Ustalono, jak dokładnie to działa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Zdrowie
Ser i czekolada mają prozdrowotne właściwości? Dietetyczka komentuje wyniki badania
Zdrowie
Dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr: Jedzenie powinno być źródłem przyjemności
Zdrowie
Stanowczy komunikat Emmy Heming Willis. O co apeluje żona Bruce’a Willisa?
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Zdrowie
Dieta Portfolio. Na czym polega model żywienia inspirowany światem finansów?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście