Wiele kobiet cierpi w trakcie menstruacji. Ból w oczywisty sposób wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Często dolegliwości towarzyszące miesiączce są tak uciążliwe, że panie nie są w stanie podejmować w tym czasie bardziej forsownej aktywności fizycznej, na przykład ćwiczeń. Do tego dochodzi oddziaływanie hormonów na ciało kobiety w trakcie miesiączki, które nie pozostaje bez wpływu również na mózg.
Naukowcy nie mają wątpliwości: menstruacja nie zaburza procesów poznawczych kobiety
Niektórzy uważają menstruację za stan chorobowy, który w negatywny sposób odbija się na funkcjach intelektualnych kobiety, a co za tym idzie – na przykład na ich efektywności w pracy. Badanie, które przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytetu w Melbourne, dowodzi, że te stygmatyzujące i dyskryminujące stereotypy są nieprawdziwe.
Opracowano 102 anglojęzycznych raportów z badań analizujących zdolności intelektualne kobiet w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego. Badania te objęły łącznie ponad cztery tysiące regularnie menstruujących kobiet.
Czytaj więcej
Coraz więcej mieszkanek Wielkiej Brytanii odstawia pigułki antykoncepcyjne i zastępuje je aplikac...
Zmierzono takie ich funkcje kognitywne jak skupianie uwagi, kreatywność, funkcje wykonawcze, inteligencja, pamięć, funkcje motoryczne i werbalne czy myślenie przestrzenne – z uwzględnieniem czasu na odpowiedź. Raport pod tytułem „Menstrual cycle effects on cognitive performance: A meta-analysis” opublikowano niedawno na łamach czasopisma naukowego „PLOS One”.