Powszechnie widomo, że powstało już wiele analiz na temat negatywnego wpływu na intelekt i psychikę, jaki niesie ze sobą nałogowe korzystanie z urządzeń cyfrowych i przyswajanie niskiej jakości treści w internecie. Mówi się o takich negatywnych zjawiskach jak „cyfrowa demencja” czy „brain rot” (ang. zgnilizna mózgu). Tę drugą frazę twórcy brytyjskiego Oxford English Dictionary oraz amerykańskiego słownika Dictionary.com uznali nawet za słowo roku 2024.
Urządzenia cyfrowe kontra demencja: nowe ustalenia naukowców
Tymczasem pokolenie, które pierwsze miało styczność z takimi urządzeniami jak komputery i smartfony, osiąga właśnie wiek, w którym ryzyko wystąpienia demencji staje się realnym problemem. Wielu ekspertów uważa, że ekspozycja na te urządzenia w dłuższej perspektywie negatywnie działa na zdolności poznawcze.
Okazuje się jednak, że demonizowane przez niektórych smartfony i inne urządzenia cyfrowe mogą wydatnie przysłużyć się osobom w starszym wieku pod kątem zapobiegania demencji. Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin oraz Baylor University w Waco w Teksasie.
Aby rozstrzygnąć zagadnienie wpływu ekspozycji na urządzenia cyfrowe w kontekście zaburzania lub wspierania kondycji ludzkiego umysłu, naukowcy wzięli na warsztat blisko 57 raportów z wieloletnich badań. Wzięło w nich udział łącznie ponad 410 tysięcy użytkowników urządzeń cyfrowych w wieku powyżej 50 roku życia.
Czytaj więcej
Korzystanie z ekranów w łóżku, po położeniu się spać, istotnie zwiększa ryzyko bezsenności i skra...