Zakupy w wigilię 2023. Które sklepy będą otwarte w niedzielę 24 grudnia?

Wiadomo, gdzie w tym roku będzie można zrobić zakupy last minute i które sklepy będą otwarte w wigilię.

Publikacja: 21.12.2023 14:37

Które sklepy będą otwarte w wigilię 2023/

Które sklepy będą otwarte w wigilię 2023/

Foto: PAP

– W tym roku mamy do czynienia z nową sytuacją – podkreśla Magdalena Czupryńska, Marketing Director Centrum Handlowego Riviera w Gdyni. – Wigilia przypada w niedzielę i według nowej ustawy jest dniem wolnym od handlu. Oznacza to, że piątek i sobota 21-22 grudnia będą ostatnimi dniami, w których zrobimy zakupy. W Centrum Riviera w ostatni handlowy weekend niektórzy najemcy zdecydowali się wydłużyć godziny otwarcia swoich sklepów, by klienci zrobili je w możliwie najbardziej komfortowych warunkach – dodaje.

Zakupy w Wigilię 2023. Które sklepy będą otwarte w niedzielę 24 grudnia?

W prezenty i kreacje na świąteczne okazje lepiej zaopatrzyć się z odpowiednim wyprzedzeniem, nie pozostawiając takich zakupów na wigilijną niedzielę. Jeśli natomiast w trakcie przygotowania świątecznych potraw okaże się, że w domu brakuje niezbędnych artykułów spożywczych, z pomocą przyjdzie choćby osiedlowy sklep Żabka, w którym tego dnia będzie można niezbędne rzeczy dokupić.

Jak informuje Biuro Prasowe Żabka Polska, w dniach 24-26 grudnia 2023 (niedziela - wtorek, Wigilia i Święta Bożego Narodzenia) obowiązują te same zasady działalności, jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu. Większość sklepów pracuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż osobiście i na własny rachunek. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych placówkach i w aplikacji Żappka. Także na stronie www.zabka.pl można sprawdzić, czy dany sklep będzie otwarty – czytamy w komunikacie Biura.

Które sklepy mogą być czynne w niedziele niehandlowe?

Kwestię możliwości otwarcia niektórych sklepów w niedziele niehandlowe wyjaśnia Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu, zrzeszającej około 30 000 sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG (Fast-moving consumer goods – branża dóbr szybkozbywalnych – przyp. red.).

– Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przewiduje 30 wyjątków. Jeden z nich polega na tym, że w niedziele niehandlowe sklep może pozostać otwarty, jeśli za ladą staje właściciel lub członkowie rodziny – wyjaśnia Ptaszyński – Sklepy zrzeszone w Polskiej Izbie Handlu w dominującej większości mogą pracować w niedziele niehandlowe na podstawie między innymi tego właśnie wyjątku. W tych dniach ruch w małych sklepach jest wzmożony, ponieważ dyskonty są nieczynne, podczas gdy klienci potrzebują zrobić zakupy – dodaje – Przy czym nie chodzi tu oczywiście o artykuły typu non-food, czy elektronikę, ponieważ tego typu rozległych sklepów nie da poprowadzić jednoosobowo ani z udziałem członków rodziny – podkreśla prezes Polskiej Izby Handlu.

Czytaj więcej

Niedziele handlowe w grudniu 2023. Jak wyglądają wtedy zakupy i kto najbardziej na nich korzysta?

Efekt czerwonej szminki, czyli zakupy świąteczne w dobie inflacji

Managerowie dużych sieci handlowych wspólnie podkreślają, że obserwowanym od kilku lat trendem wśród kupujących jest tak zwany smart shopping. Klienci kupują rozważniej, planując wydatki z wyprzedzeniem, porównując ceny i znajdując tańsze odpowiedniki wybranych produktów. – Jednak Święta to czas szczególny, w którym większość z nas chce obdarowywać najbliższych, dlatego pozwalamy sobie na większą swobodę w zakupach. – zaznacza Magdalena Czupryńska. – Pamiętajmy też o efekcie czerwonej szminki: teorii, według której w czasach kryzysów gospodarczych konsumenci pozwalają sobie na „małe przyjemności”, najczęściej drobne produkty luksusowe – dodaje.

Centra handlowe już od początku grudnia zachęcają kupujących do rozpoczęcia świątecznych zakupów z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprzyjają temu efektowne dekoracje i nastrojowa muzyka przypominająca o zbliżających się rodzinnych chwilach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu klientów, sieci handlowe proponują też usługi pakowania prezentów, aby i tym sposobem ułatwić nieco świąteczne przygotowania. Warto jednak podkreślić, że, chcąc zagwarantować prezent jak najbardziej uniwersalny i pozostawić jednak część decyzji w tej kwestii obdarowanemu, wiele osób decyduje się w tym roku na zakup karty podarunkowej. – Grudzień to zdecydowanie miesiąc, w którym sprzedajemy najwięcej kart podarunkowych – potwierdza Magdalena Czupryńska – Kupują je zarówno indywidualni klienci, jak i firmy na prezenty dla pracowników – dodaje.

Zakupy w wigilię - gdzie jeszcze będzie można je zrobić?

Jeśli poza zakupami spożywczymi pojawi się potrzeba nabycia prasy, słonych przekąsek czy choćby tabletek na gardło, do dyspozycji klientów pozostają czynne całodobowo stacje benzynowe. Natomiast ostatnia okazja do przedświątecznych zakupów w galeriach handlowych to sobota 23 grudnia. Kolejne zakupy w tych miejscach można będzie zrobić dopiero po świętach, czyli 27 grudnia.

– W tym roku mamy do czynienia z nową sytuacją – podkreśla Magdalena Czupryńska, Marketing Director Centrum Handlowego Riviera w Gdyni. – Wigilia przypada w niedzielę i według nowej ustawy jest dniem wolnym od handlu. Oznacza to, że piątek i sobota 21-22 grudnia będą ostatnimi dniami, w których zrobimy zakupy. W Centrum Riviera w ostatni handlowy weekend niektórzy najemcy zdecydowali się wydłużyć godziny otwarcia swoich sklepów, by klienci zrobili je w możliwie najbardziej komfortowych warunkach – dodaje.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes i prawo
Przerwy w pracy pozwalają wspiąć się na wyżyny intelektu. Jak to działa?
Biznes i prawo
Liderka, managerka, szefowa – to nie są synonimy
Biznes i prawo
Niedziela handlowa 24 marca: jak zaplanować przedświąteczne zakupy
Biznes i prawo
Marnotrawstwo talentu kobiet: alarmujące dane Banku Światowego
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Biznes i prawo
„Money dysmorphia”: kogo dotyczy poczucie zagrożenia związane ze stanem finansów?