Diane Keaton - aktorka, która działa w branży nieruchomości

Zagrała w ponad 60 filmach, wybudowała dom i samodzielnie wychowuje dwoje dzieci adoptowanych w wieku 50 lat. Diane Keaton od ponad pięciu dekad nie przestaje realizować się artystycznie, nie tylko jako aktorka. Co jeszcze jest jej pasją?

Publikacja: 21.03.2024 11:24

Jedną z klientek Diane Keaton była Madonna, która w 2003 roku nabyła od niej willę za 6.5 miliona do

Jedną z klientek Diane Keaton była Madonna, która w 2003 roku nabyła od niej willę za 6.5 miliona dolarów.

Foto: East News

Diane Keaton to jedna z tych aktorek, które od wielu dekad nie przestają występować w filmach. W wieku 78 lat niemal rok po roku pojawia się na wielkim ekranie, tworząc kreacje świadomych, pełnych uroku, obdarzonych poczuciem humoru i zdrowym dystansem do rzeczywistości bohaterek. W życiu prywatnym nie zwalnia tempa, mimo że przez lata kariery słyszała nieprzyjemne komentarze, zarówno na temat swojej gry aktorskiej, jak i urody. Urody, w którą świadomie nie ingeruje, pozostawiając naturalnie siwe włosy i nie maskując na siłę efektów upływu czasu. Co wyróżnia ją na tle innych aktorek w Hollywood i jakie inne pasje poza aktorstwem pozwalają jej realizować się artystycznie?

Miley, próbowałam.

Jeden z licznych filmików opublikowany na profilu instagramowym Diane Keaton przedstawia aktorkę usiłującą wykonać piosenkę Miley Cyrus pt. „I used to be young”. Siedząc na schodach, w otoczeniu licznych płyt i książek, odczytuje słowa utworu z kartki, podejmując kilka prób do zmierzenia się z tym wokalnym wyzwaniem. Filmik podpisała słowami: „Dla mojej ulubionej artystki. Miley, próbowałam”.

Próby wokalne są wbrew tym autoironicznym uwagom całkiem udane, podobnie jak inne artystyczne przedsięwzięcia, z których amerykańska aktorka, reżyserka i producentka filmowa zasłynęła w ciągu kilku ostatnich dekad. W pierwszym filmie wystąpiła, mając zaledwie dziesięć lat. Kolejne role, od początku lat 70., następowały regularnie rok po roku, a w 1978 roku została doceniona przez członków Akademii Filmowej, otrzymując – dotychczas jedynego w karierze – Oskara za kreację Annie Hall w filmie Woody’ego Allena pod tym tytułem. Wystąpienia w takich produkcjach jak „Czerwoni”, „Pokój Marvina” oraz „Lepiej późno niż później” przyniosły kolejne nominacje do tej nagrody, natomiast statuetki trafiły wówczas odpowiednio do Katharine Hepburn, Frances McDormand oraz Charlize Theron.

Czytaj więcej

Rebecca Miller: Nie było łatwo być córką Arthura Millera.

Artystka wielu talentów

Utalentowana i słynąca z nietuzinkowego stylu aktorka ma natomiast na swoim koncie szereg innych wyróżnień filmowych, takich jak chociażby dwa Złote Globy czy nagrodę BAFTA. W latach 80. Keaton zadebiutowała też w charakterze reżyserki, kręcąc film dokumentalny „Heaven”, a następnie współreżyserując między innymi jeden z odcinków serialu „Twin Peaks” czy film „Unstrung heroes”. W wywiadach wielokrotnie przyznawała, że jej ambicją jest kariera wokalna.

O ile jednak w tej dziedzinie zaniechała dalszych starań po nagraniu kilku utworów na swój album solowy w 1977 roku, o tyle fotografia zafascynowała ją na długie lata, do tego stopnia, że wykonane przez nią zdjęcia wnętrz amerykańskich hoteli zostały wydane w formie książki „Reservations” w 1980 roku. Wśród kolejnych albumów, publikowanych regularnie w następnych latach, znalazły się te ze zdjęciami vintage, a także zbiór zdjęć kalifornijskich domów w stylu hiszpańsko-kolonialnym.

Inspiracje na Pinterest

Architektura i nieruchomości to kolejne dziedziny, w których Diane Keaton aktywnie działa od lat. Aktorka nie tylko odnajduje, remontuje, odnawia i odsprzedaje wille, głównie na terenie Południowej Kalifornii, ale też, jako agentka nieruchomości współpracuje z innymi gwiazdami Hollywood. Jedną z jej klientek była Madonna, która w 2003 roku nabyła od niej willę za 6.5 miliona dolarów. Zafascynowana tematyką architektury i wystroju wnętrz, Keaton marzyła o wybudowaniu domu dla siebie i swojej rodziny – adoptowanych kolejno w 1996 roku oraz w 2001 roku córki Dexter i syna Duke’a.

Regularnie kolekcjonowała zdjęcia z branżowych gazet, przetrzymując je w charakterze inspiracji dla stworzenia własnego miejsca na ziemi. Aktywność na platformie Pinterest pozwoliła znacznie poszerzyć horyzonty i stworzyć serię szkiców i tzw. moodboardów, które następnie, we współpracy z architektem Davidem Takacs’em i projektantem Stephen’em Shadley’em były stopniowo wprowadzane w życie.

Czytaj więcej

Jak Annette Bening przygotowywała się do roli pływaczki Diany Nyad?

75000 cegieł

Wymarzony, ceglany dom o powierzchni 2500 m2, został wybudowany w Sullivan Canyon, w Los Angeles. Do jego powstania zużyto 75000 ręcznie wybranych, XVIII-wiecznych cegieł. Imponujące, industrialne przestrzenie wypełnione światłem, surowe, drewniane belki czy unikatowy ceglany kominek usytuowany na tarasie czynią to miejsce wyjątkowym i świadczą o tym, że Diane Keaton nie tylko w dziedzinie mody znacznie wykracza poza standardy i poszukuje nietuzinkowych rozwiązań. Swoją drogę do stworzenia domu marzeń, którego pomysł narodził się już w dzieciństwie po lekturze „Trzech małych świnek”, aktorka opisała w książce „The House that Pinterest Built”.

Figlarny kapelusik

Wręczając swojej przyjaciółce nagrodę za całokształt osiągnięć w 2017 roku, Meryl Streep powiedziała, że nie zna bardziej szczerej i otwartej osoby niż Diane Keaton. – Kiedy gra, wkłada w to całe serce. Dostarcza nam tylu wzruszeń i trudno wyobrazić sobie te minione dekady w kinie bez niej. Na temat jej ubrań powiedziano już chyba wszystko – przyznała z uśmiechem. – Natomiast ja dodam tylko, że dziękuję ci za twoją obecność. Kochają cię wszyscy! – zakończyła. Dla uhonorowania nie tylko osiągnięć, ale i charakterystycznego stylu Keaton, założyła tego wieczoru garnitur, krawat i figlarny kapelusz. W bliźniaczych stylizacjach aktorki pozowały do wspólnych zdjęć, a prasa szybko zestawiła te fotografie z ujęciami z 2004 roku, kiedy to Keaton wygłaszała podobną mowę na cześć odbierającej nagrodę Meryl Streep. Garnituru wprawdzie nie założyła, ale figlarny kapelusik obowiązkowo zdobił jej głowę.

Źródła:
https://estliving.com/
https://www.theguardian.com/
https://www.imdb.com/

Jej historia
Maria Montessori - najbardziej pokojowa z rewolucjonistek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Jej historia
Królowa kropek Yayoi Kusama. Mieszka w szpitalu psychiatrycznym i tworzy dla Louis Vuitton
Jej historia
Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse
Jej historia
Angelina Jolie pracuje z córką Vivienne. W Nowym Jorku przygotowują się do występu na Broadwayu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Jej historia
Rebel Wilson schudła 36 kilogramów: mój management wolał mnie w wersji otyłej