Taylor Swift na liście miliarderów Forbes. Powtórzyła wyczyn Bruce'a Springsteena

Lista sukcesów Taylor Swift zdaje się nie mieć końca. Gdy przez kilka tygodni nie zdobywa spektakularnych nagród i nie pobija rekordów frekwencji na koncercie, osiąga kolejny szczyt. Pojawiła się na opublikowanej przez „Forbes” liście miliarderów.

Publikacja: 03.04.2024 14:42

Taylor Swift na liście „Forbes” zajmuje 2543 pozycję, będąc, jak podkreślają twórcy rankingu, pierws

Taylor Swift na liście „Forbes” zajmuje 2543 pozycję, będąc, jak podkreślają twórcy rankingu, pierwszą przedstawicielką świata muzycznego, która na swój majątek zapracowała samodzielnie jako wokalistka i autorka tekstów.

Foto: PAP/DPA

Z majątkiem szacowanym na 1.1 miliarda dolarów Taylor Swift po raz pierwszy pojawiła się na liście miliarderów „Forbes”. Podobne osiągnięcie ma w tym roku na swoim koncie twórca opartego na sztucznej inteligencji narzędzia ChatGPT, Sam Altman, którego majątek sięgnął 1 miliarda dolarów.

Pierwszy miliard

Na szczycie listy znajduje się Bernard Arnault, dyrektor generalny francuskiego koncernu LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), w skład którego wchodzi 75 marek modowych i kosmetycznych, między innymi takich jak Louis Vuitton, Kenzo, Givenchy czy Christian Dior. W pierwszej trójce znaleźli się też właściciel Tesli i SpaceX, Elon Musk oraz twórca Amazona, Jeff Bezos. Tuż za nimi, na czwartym miejscu uplasował się założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, z majątkiem szacowanym na 177 miliardów dolarów.

Więcej miliarderów niż kiedykolwiek

Jak przyznają redaktorzy „Forbes”, był to rekordowy rok co do wysokości majątków uwzględnionych w zestawieniu miliarderów. Również lista osób w rankingu jest wyjątkowo długa: 2781, czyli o 141 więcej niż w ubiegłym roku oraz o 26 więcej w porównaniu z – dotychczas rekordowym – rokiem 2021. Suma szacowanych majątków jest znacznie wyższa niż w przeszłości: 14.2 tryliona dolarów, czyli o 2 tryliony więcej niż w 2023 roku oraz o 1.1 tryliona więcej niż w 2021 roku.

Większość najzamożniejszych ludzi świata – aż 813 osób uwzględnionych na liście – pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a ich majątek szacuje się na łączną wartość 5.7 tryliona dolarów. Drugie miejsce należy do Chin, skąd pochodzi 473 miliarderów, których skonsolidowany majątek wynosi 1.7 tryliona dolarów. Pierwszą trójkę zamykają Indie z 200 miliarderami reprezentującymi ten kraj.

Czytaj więcej

Taylor Swift spokrewniona z poetką Emily Dickinson. Czy ma to wpływ na jej twórczość?

Jak Bruce Springsteen

Taylor Swift konsekwentnie pomnaża swój majątek przede wszystkim za sprawą osiągnięć muzycznych. W tej kategorii pozostaje rekordzistką. Zdobyła cztery nagrody Grammy za album roku, co stanowi najlepszy wynik w 66-letniej historii plebiscytu. Dodatkowo, jej obecność na trybunach podczas meczów NFL, w których gra jej partner Travis Kelce, przyczynia się do rekordowych wyników oglądalności rozgrywek. Według danych Apex Marketing Group, obecność i zaangażowanie wokalistki w kibicowanie ukochanemu pozwoliły NFL zarobić 331.5 miliona dolarów, pochodzących z niezliczonych odsłon w mediach społecznościowych oraz programach radiowych i telewizyjnych, relacjonujących wizyty wokalistki na stadionie między 24 września 2023 roku a 22 stycznia 2024 roku.

Na liście „Forbes” Taylor Swift zajmuje pozycję 2543, będąc, jak podkreślają twórcy rankingu, pierwszą przedstawicielką świata muzycznego, która na swój majątek zapracowała samodzielnie jako wokalistka i autorka tekstów. W przeciwieństwie do wielu innych gwiazd muzyki, jak choćby Beyoncé czy Rihanna, nie prowadzi dodatkowej działalności biznesowej, jak na przykład własna marka ubrań czy linia kosmetyków. Tym samym porównuje się ją do Bruce’a Springsteena, który swój pierwszy miliard również zarobił wyłącznie za sprawą występów muzycznych.

Kolejne sukcesy, które pozwoliły 34-latce znaleźć się na liście miliarderów „Forbes” to rekordowa sprzedaż jej albumu „1989 (Taylor's Version)” na winylu, a także otrzymanie tytułu Człowieka Roku 2023 magazynu „Times”. Zapowiedziany podczas odbioru nagrody Grammy kolejny – jedenasty studyjny album Taylor Swift – „The Tortured Poets Department” ma trafić do sprzedaży 19 kwietnia. Sądząc po dotychczasowych dokonaniach, również i ta płyta może przyczynić się do pomnożenia majątku rekordzistki i sprawić, że na przyszłorocznej liście miliarderów znajdzie się jeszcze wyżej.

Źródła:
https://www.forbes.com/billionaires/
https://www.lvmh.com/

Jej historia
Maria Montessori - najbardziej pokojowa z rewolucjonistek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Jej historia
Królowa kropek Yayoi Kusama. Mieszka w szpitalu psychiatrycznym i tworzy dla Louis Vuitton
Jej historia
Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse
Jej historia
Angelina Jolie pracuje z córką Vivienne. W Nowym Jorku przygotowują się do występu na Broadwayu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Jej historia
Rebel Wilson schudła 36 kilogramów: mój management wolał mnie w wersji otyłej