35-letnia Rexy Rolle z wysp Bahama podbija świat lotnictwa

35-letnia Rexy Rolle od 12. roku życia zapoznawała się ze światem lotnictwa: umieszczała etykiety na bagażach pasażerów, obserwowała proces inspekcji samolotu. Dzisiaj jest CEO największych prywatnych linii lotniczych na Bahamach.

Publikacja: 09.04.2024 13:54

Według statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 2023 roku, w Polsce 647 kobiet posiada licencję pilota

Według statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 2023 roku, w Polsce 647 kobiet posiada licencję pilota samolotowego turystycznego, 357 kobiet – licencję pilota szybowcowego, 63 kobiety – licencję pilota samolotowego liniowego, a 16 kobiet – licencję pilota śmigłowcowego zawodowego.

Foto: Adobe Stock

Na kobiety patrzy się podejrzliwie

Western Air Limited to największe prywatne linie lotnicze na Bahamach założone i prowadzone przez ciemnoskórych przedsiębiorców. Rexy przejęła stery w rodzinnym biznesie jeszcze przed 30. urodzinami, przyczyniając się do rozkwitu firmy i jej kolejnych sukcesów na arenie międzynarodowej.

W biznesie zdominowanym przez mężczyzn młoda przedsiębiorczyni, mająca również wykształcenie prawnicze, pracuje ze zdwojoną siłą, by udowodnić, że znajduje się na właściwym miejscu. – Brak różnorodności w świecie lotniczym zawsze działał na mnie motywująco, daje mi adrenalinę niezbędną do tego, by ubiegać się o jak najwyższe stanowiska – przyznaje w wywiadzie dla serwisu „XO Necole”. – Zdecydowaną większość stanowisk w tej branży piastują mężczyźni, natomiast na kobiety, które marzą o funkcjach kierowniczych, patrzy się podejrzliwie, z góry zakładając, że nie posiadają wystarczających kompetencji ani wiedzy technicznej – dodaje.

10 razy lepiej przygotowana

Czytaj więcej

Najlepiej zarabiająca zawodniczka kobiecego futbolu Santia Deck buduje imponujący biznes

Mając na uwadze tak wyśrubowane kryteria, ambitna pani prezes przyznaje, że do każdego z realizowanych projektów przygotowuje się rzetelnie, aby nikt nie zaskoczył jej pytaniami, z którymi mogłaby sobie nie poradzić. – Musisz być 10 razy lepiej przygotowana do każdego spotkania i mieć świadomość, że ludzie mogą na bieżąco sprawdzać, czy wiesz o czym mówisz. Zawsze poświęcam sporo czasu na przygotowania do każdego projektu, spotkania czy rozmowy, mając na uwadze, że znajdą się tacy, którzy zechcą podważyć moje kompetencje. Nie mam z tym problemu, ponieważ nie pozwolę, by ktokolwiek odebrał mi możliwość wykonywania zawodu, o którym marzyłam odkąd pamiętam – podkreśla.

W rodzinnym przedsiębiorstwie pracowała od dziecka. Po szkole umieszczała etykiety na bagażach pasażerów, pomagała rodzicom w podejmowaniu decyzji co do wzorów malowanych na samolotach, uczestniczyła w procesie inspekcji pojazdów, a także w dyskusjach na temat jakości opon czy procesorów graficznych. Choć posiada w tej dziedzinie niebagatelne doświadczenie i wiedzę godną pozazdroszczenia, nieustannie mierzy się z oskarżeniami, jakoby swoje obecne stanowisko zawdzięczała jedynie temu, że to jej rodzice są założycielami firmy. – Nie jest to prawda – podkreśla w wywiadach. – Od lat zdobywam kompetencje w dziedzinie lotnictwa i własna ciężka praca doprowadziła mnie do miejsca, którym jestem obecnie – dodaje.

Kobiety w lotnictwie

W przytoczonej rozmowie CEO Western Air zaznacza, że ona sama wspiera kobiety w ich dążeniu do realizacji marzeń związanych z lotnictwem. Odnotowuje wprawdzie wzrost w liczbie kobiet na stanowiskach kontrolerek ruchu lotniczego, jednak w obrębie innych zawodów związanych z lotnictwem na tendencja nie jest już tak optymistyczna. – Wielu kobietom wydaje się, że nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do poznawania nowych technologii czy zawiłości związanych z budową maszyn. A ja konsekwentnie im powtarzam: jeśli chcecie zajmować się lotnictwem, to po prostu to zróbcie. Istnieje szereg szkoleń, warsztatów, treningów, które pozwolą zdobyć wiedzę i odpowiednie przygotowanie do zawodu – dodaje.

Czytaj więcej

Kobiety za sterami samolotu - coraz częstsze zjawisko?

Rexy Rolle, jako jedna a niewielu ciemnoskórych kobiet, posiada wprawdzie licencję pilota i ma na swoim koncie 44 odbyte loty, to jednak, jak deklaruje na swojej stronie internetowej, woli pozostawiać tę działalność w rękach profesjonalistów. Według informacji podanych w serwisie „The Female Quotient”, zaledwie 1% ciemnoskórych kobiet posiada licencję pilota.

Statystyki w Polsce

Według statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 2023 roku, w Polsce 647 kobiet posiada licencję pilota samolotowego turystycznego, 357 kobiet – licencję pilota szybowcowego, 63 kobiety – licencję pilota samolotowego liniowego, a 16 kobiet – licencję pilota śmigłowcowego zawodowego. Jednocześnie przedstawiciele ULC podkreślają, że rośnie liczba kobiet wykonujących zawody pilota, kontrolera ruchu lotniczego i inżyniera obsługi technicznej. Dodają, że personel pokładowy w większości stanowią kobiety, które dbają o bezpieczeństwo pasażerów podczas podróży lotniczej.

Oby ta tendencja się utrzymała, a kobiety w lotnictwie nie stanowiły już chlubnego wyjątku, tylko całkiem naturalną rzeczywistość.

Źródła:
https://www.rexyrolle.com/
https://www.thefemalequotient.com/
https://ulc.gov.pl/

Na kobiety patrzy się podejrzliwie

Western Air Limited to największe prywatne linie lotnicze na Bahamach założone i prowadzone przez ciemnoskórych przedsiębiorców. Rexy przejęła stery w rodzinnym biznesie jeszcze przed 30. urodzinami, przyczyniając się do rozkwitu firmy i jej kolejnych sukcesów na arenie międzynarodowej.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Klientka szeptuchy z Podlasia: Nawet kiedy Wala z Orli zmarła, czuję jej wpływ na moje życie
Jej historia
Lee Miller. Film o pierwszej fotoreporterce wojennej wkrótce w kinach. Była aniołem i demonem
Jej historia
Romy Schneider – tragiczne życie gwiazdy kina i wielkiej miłości Alaina Delona
Jej historia
Zofia Czekalska ps. Sosenka: Żyjcie mądrze, by jeden drugiego nie nienawidził
Jej historia
Mija 27 lat od śmierci księżnej Diany. A teorie spiskowe nie umierają
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne