Linda Evangelista kończy 59 lat. Jej obecność na MET Gala 2024 wywołała ogrom komentarzy

Linda Evangelista po raz pierwszy od prawie dekady pojawiła się w miniony poniedziałek na MET Gala 2024. Tym razem supermodelka nie zaskoczyła metamorfozą wyglądu, ale internauci i tak żywo komentują jej urodę i formę, a przy okazji przypominają różne - również niewygodne - fakty z jej przeszłości.

Publikacja: 09.05.2024 14:06

Linda Evangelista po nieudanym zabiegu medycyny estetycznej na dłuższy czas zniknęła z show-biznesu,

Linda Evangelista po nieudanym zabiegu medycyny estetycznej na dłuższy czas zniknęła z show-biznesu, ale teraz znowu pojawia się na ważnych imprezach.

Foto: PAP/ABACA

10 maja gwiazda Linda Evangelista kończy 59 lat. Ikona piękna lat 90. usunęła się w cień po tym, jak jej ciało zostało oszpecone po nieudanym zabiegu, którego celem była redukcja tkanki tłuszczowej. 

Linda Evangelista oszpecona

Linda Evangelista w latach 90. była jedną z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających modelek świata. Pojawiała się na wybiegach, w teledyskach, prezentowała kolekcje największych domów mody i światowych kreatorów, pozowała do sesji zdjęciowych i regularnie można było ją oglądać na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów mody.

Jej nagłe wycofanie się z życia publicznego wywołało poruszenie w show-biznesie. Dopiero pod koniec września 2021 r. Linda Evangelista opublikowała w mediach oświadczenie, w którym ujawniła powody zniknięcia. W rozmowie z magazynem „People" wyznała, że zabieg, który miał być całkowicie bezpieczny, ”brutalnie ją oszpecił”.

Skutki uboczne, o których mowa, były wynikiem zabiegu kriolipolizy, czyli zamrożenia tkanki tłuszczowej, któremu modelka poddała się siedem razy w latach 2015-2016. U supermodelki spowodował on stan zwany Paradoxical Adipose Hyperplasia, groźny efekt uboczny, który według American Society of Plastic Surgeons może wystąpić raz na 138 przypadków. Evangelista przyznała, że po zabiegu zachorowała na przerost tkanki tłuszczowej. Przypadłość ta charakteryzuje się twardymi zgrubieniami na ciele.

Czytaj więcej

Met Gala 2024. Największe gwiazdy na czerwonym dywanie i ich bajeczne stylizacje

"Po operacji musiałam nosić specjalne pasy i odzież uciskową po to, by obrzęki nie wróciły. Niestety wróciły, mimo że przeszłam dwie operacje. Nie było właściwie żadnej poprawy. Wybrzuszenia, które pojawiły się w zamrażanych obszarach, są twarde, a jeśli nie noszę specjalnego pasa uciskowego pod sukienką, zaczynają krwawić. Przestałam patrzeć w lustro. Bo to, co w nim widzę, nie jest mną" – wyznała supermodelka i dodała, że nikt jej nigdy nie informował o możliwości wystąpienia skutków ubocznych.

Linda Evangelista postanowiła pozwać firmę Zeltiq Aesthetics, która odpowiada za sprzedaż i licencjonowanie urządzeń stosowanych w procedurach kriolipolizy. Domagała  się 50 mln dolarów zadośćuczynienia. Ostatecznie w 2022 r. poinformowała na swoim profilu na Instagramie, że zawarła z firmą ugodę.

"Cieszę się, że udało mi się zawrzeć ugodę w sprawie dotyczącej kriolipolizy. Nie mogę się doczekać kolejnego rozdziału mojego życia z przyjaciółmi i rodziną. Z radością zostawiam tę sprawę za sobą. Jestem naprawdę wdzięczna tym, którzy okazali mi wsparcie" – napisała Linda Evangelista, nie zdradzając jednak szczegółów dotyczących zawartej ugody.

"Piękna i siedem bestii"

W sądzie skończyła się za to sprawa pewnego zdjęcia, którego główną bohaterką była Linda Evangelista. W 1991 r. modelka wystąpiła w kampanii reklamowej firmy odzieżowej Kenar Enterprises Ltd. z Nowego Jorku. Sesja zdjęciowa została zorganizowana w miejscowości Savoca na Sycylii, a supermodelka została uwieczniona na zdjęciu w towarzystwie siedmiu starszych miejscowych kobiet. Jak się później okazało, fotografowie Rocco La Spata i Charles De Caro powiedzieli kobietom, że jest to kampania przeciwko AIDS i zapłacili im za pozowanie zaledwie 10 tys. lirów.

Tymczasem zdjęcia zostały wykorzystane do reklamy ubrań marki, które pojawiły się m.in. na billboardzie na Times Square oraz w magazynach „W„ i „Vogue”. Na dodatek pod wzbudzającym wiele kontrowersji hasłem ”Piękna i siedem bestii”.

Linda Evangelista na zdjęciu z kampanii reklamowej firmy odzieżowej Kenar Enterprises

Linda Evangelista na zdjęciu z kampanii reklamowej firmy odzieżowej Kenar Enterprises

Andrzej Kwaśniewski

Rozpętała się prawdziwa burza. Oburzyła się społeczność Amerykanów włoskiego pochodzenia oraz mieszkańcy Sycylii. Firma została oskarżona o oszustwo, a także niesprawiedliwe i krzywdzące ukazanie kobiet Sycylii, jako zrzędliwych staruszek w skromnej i biednej czerni, w opozycji do posągowo pięknej Evangelisty w mini spódniczce. Siedem kobiet z Savoca złożyło pozew, domagając się odszkodowania.

Czytaj więcej

„Dobrze, że żyję”. Linda Evangelista o walce z rakiem i podwójnej mastektomii

Firma usprawiedliwiała się, tłumacząc, że plakat nie miał być reklamą odzieży, a zdjęcie było dziełem sztuki. Prawie wszystkie z 25 limitowanych edycji fotografii zostały sprzedane za 1000 dolarów za sztukę, a dochód z nich został przekazany grupie edukacyjnej zajmującej się AIDS. Przekonało to sędziów, którzy w 1995 r. uniewinnili firmę od zarzutu oszustwa.

Jedna z kobiet, Maria Cisto, zdecydowała się jednak kontynuować pozew cywilny przeciwko Kenar Enterprises. Smutny, a zarazem symboliczny finał miał miejsce w 2000 r., kiedy to firma została zobowiązana do zapłacenia 20 mln lirów odszkodowania. Smutny, gdyż Maria Cisto zmarła w 1997 r. w wieku 68 lat. Symboliczny, bo walkę o dobre imię kobiet z Sycylii do końca toczyła jej córka Anna Maria. Wygrała.Źródła:

People

10 maja gwiazda Linda Evangelista kończy 59 lat. Ikona piękna lat 90. usunęła się w cień po tym, jak jej ciało zostało oszpecone po nieudanym zabiegu, którego celem była redukcja tkanki tłuszczowej. 

Linda Evangelista oszpecona

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Bohaterskie bliźniaczki nagrodzone przez króla. Poradziły sobie z atakiem krokodyla
Jej historia
Ponad 200 uczelni w zasięgu ambitnej 18-latki. Którą wybierze?
Jej historia
Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?
Jej historia
Brooke Shields wkracza w świat biznesu. Czym zajmie się od czerwca?
Jej historia
Szwedzka księżniczka koronna Wiktoria obejmie kiedyś tron, ale bez aprobaty ojca. W czym tkwi problem?