Nancy Leftenant-Colon: Kobieta, która przełamała bariery rasowe w armii USA

Nancy Leftenant-Colon była pierwszą czarnoskórą pielęgniarką w regularnych siłach zbrojnych USA. Za swoją pracę awansowała na stopień majora. Zmarła na początku 2025 roku.

Publikacja: 06.02.2025 18:21

Za swoje zasługi Nancy Leftenant-Colon otrzymała honorowe doktoraty z Tuskegee University oraz Unive

Za swoje zasługi Nancy Leftenant-Colon otrzymała honorowe doktoraty z Tuskegee University oraz University of Mount Saint Vincent.

Foto: PAP/EPA

8 stycznia 2025 roku, w wieku 104 lat, zmarła Nancy Leftenant-Colon – kobieta, która na zawsze zapisała się na kartach historii jako pierwsza czarnoskóra pielęgniarka w regularnych siłach zbrojnych USA. Przez całe życie musiała stawiać czoła uprzedzeniom rasowym, lecz swoją odwagą i determinacją utorowała drogę przyszłym pokoleniom Afroamerykanów, stając się symbolem przełamywania barier.

Wczesne lata życia Nancy Leftenant-Colon

Nancy Leftenant-Colon przyszła na świat 29 września 1920 roku w Goose Creek w Karolinie Południowej. Jej dziadkowie urodzili się jeszcze w niewoli. Dorastała w wielodzietnej rodzinie – jej rodzice, Eunice i James Leftenant, wychowywali dwanaścioro dzieci, z których sześcioro później wstąpiło do wojska. Gdy miała trzy lata, jej rodzina przeniosła się do Amityville w stanie Nowy Jork.

Po ukończeniu liceum w 1939 roku, Nancy postanowiła jako pierwsza w rodzinie rozpocząć studia. Wybrała Lincoln School for Nurses w Bronksie, jedną z nielicznych szkół pielęgniarskich dostępnych dla Afroamerykanek. W ten sposób zaczęła stawiać pierwsze kroki w zawodzie, który wkrótce miał stać się jej życiową misją.

Zdeterminowana Nancy Leftenant-Colon

Nancy pracowała w szpitalach w Nowym Jorku i przez siedem lat próbowała dostać się do armii, lecz za każdym razem spotykała się z odmową wynikającą z uprzedzeń. W 1945 roku, kiedy fala rannych żołnierzy wracała z zagranicznych frontów, wreszcie została przyjęta na stanowisko podporucznika w Army Nurse Corps. Początkowo została przydzielona do szpitali wojskowych w Massachusetts i Ohio. Praca w nich nie była łatwa - nieustannie miała do czynienia z uprzedzonymi przełożonymi, którzy wyraźnie sugerowali, że zostanie zwolniona za najdrobniejsze uchybienie. Jednym z najbardziej dramatycznych i przejmujących momentów w jej karierze była pomoc przy porodzie wcześniaka w bazie Lockbourne. Gdy miejscowy szpital odmówił pomocy czarnoskórej kobiecie, to właśnie Nancy i czarnoskóry chirurg udzielili jej wsparcia. Dzięki nim dziecko przeżyło.

Kariera Nancy Leftenant-Colon 

Czytaj więcej

Łamie reguły fine dining, a zdobyła gwiazdkę Michelin. "Doskonałe jedzenie nie potrzebuje lnianych obrusów"

W 1948 roku Nancy Leftenant-Colon dokonała przełomu nie tylko w swojej karierze, ale również w historii amerykańskich sił zbrojnych, stając się pierwszą Afroamerykanką, która dołączyła do regularnej armii USA. Była jedną z 500 czarnoskórych pielęgniarek, które służyły podczas II wojny światowej, spośród 50 000 ogółem, było to wynikiem rządowych ograniczeń - Afroamerykańskie pielęgniarki były przyjmowane do armii na mocy ściśle określonych kwot, z niewielką możliwością udziału w wysiłkach wojennych. Te z nich które zostały przyjęte do służby, były przydzielane do jednostek segregowanych, w bazach oddzielonych od tych, gdzie stacjonowali biali żołnierze. W nielicznych przypadkach zastępowały białe pielęgniarki w obozach jenieckich.

W roku 1948 prezydent Stanów Zjednoczonych Harry S. Truman wydał rozporządzenie, które miało na celu zniesienie segregacji rasowej w siłach zbrojnych. Choć wtedy formalnie zniknęły bariery rasowe, codzienność wciąż była nimi wypełniona. Nancy Leftenant-Colon wielokrotnie musiała zmagać się z upokorzeniami, od zakazu korzystania z restauracji i hoteli przeznaczonych tylko dla białych, po jawne akty wrogości. Podczas podróży przez południowe stany starała się unikać publicznych miejsc, które były zarezerwowane dla białych, dla własnego bezpieczeństwa wybierała noclegi w bazach wojskowych lub u znajomych.

Uznanie za zasługi

W 1952 roku Nancy spełniła jedno ze swoich największych marzeń – dołączyła do Sił Powietrznych, obejmując stanowisko pielęgniarki lotniczej. W ciągu kolejnych 13 lat służba zaprowadziła ją do Niemiec, Japonii oraz wielu baz w Stanach Zjednoczonych. W 1954 roku uczestniczyła w dramatycznej ewakuacji rannych francuskich żołnierzy z oblężonego Dien Bien Phu w Wietnamie.

Za swoją pracę została wyróżniona awansem na stopień majora, a w 1965 roku odeszła na emeryturę. Ostatnie lata swojej kariery wojskowej spędziła jako główna pielęgniarka w bazie McGuire w New Jersey. Po zakończeniu służby w armii, przez 19 lat pracowała jako pielęgniarka szkolna w Amityville Memorial High School. W 2019 roku szkoła uhonorowała jej dokonania, nazywając jej imieniem bibliotekę. Za swoje zasługi Leftenant-Colon otrzymała honorowe doktoraty z Tuskegee University oraz University of Mount Saint Vincent. Natomiast w 1989 roku została pierwszą kobietą, która stanęła na czele Tuskegee Airmen Inc. Organizacja ta skupia się na honorowaniu osiągnięć i upamiętnianiu historii Afroamerykanów, którzy uczestniczyli w II wojnie światowej. Kariera Nancy Leftenant-Colon to nie tylko historia zawodowego sukcesu, ale też symbol walki o sprawiedliwość, równość i godność.

Źródła:

https://www.nytimes.com/2025/01/24/obituaries/nancy-leftenant-colon-dead.html

8 stycznia 2025 roku, w wieku 104 lat, zmarła Nancy Leftenant-Colon – kobieta, która na zawsze zapisała się na kartach historii jako pierwsza czarnoskóra pielęgniarka w regularnych siłach zbrojnych USA. Przez całe życie musiała stawiać czoła uprzedzeniom rasowym, lecz swoją odwagą i determinacją utorowała drogę przyszłym pokoleniom Afroamerykanów, stając się symbolem przełamywania barier.

Wczesne lata życia Nancy Leftenant-Colon

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Księżniczka Eleonora: następczyni hiszpańskiego tronu wypływa na szerokie wody
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Jej historia
Choruje i pozuje. Leczenie onkologiczne nie powstrzymuje Bianki Balti przed pracą
Jej historia
Karoline Leavitt - najmłodsza sekretarz prasowa Białego Domu. Kim jest przebojowa 27-latka?
Jej historia
Lucy Liu o współpracy z Billem Murrayem: musiałam się bronić. Co mu zarzuca?
Jej historia
Nieznośna, ale hipnotyzująca perfekcjonistka. Ewa Demarczyk skończyłaby dziś 84 lata