Frances Sternhagen zmarła w wieku 93 lat. „Opadła kurtyna na bogate życie”

Była gwiazdą scen teatralnych, małego i dużego ekranu. Ostatnio bawiła widzów (i trochę przerażała) jako potworna teściowa Charlotte z serialu „Seks w wielkim mieście”.

Publikacja: 01.12.2023 15:24

Frances Sternhagen zmarła w swoim domu New Rochelle w stanie Nowy Jork w wieku 93 lat.

Frances Sternhagen zmarła w swoim domu New Rochelle w stanie Nowy Jork w wieku 93 lat.

Foto: Adobe Stock

„Z wielkim smutkiem ogłaszamy, że 27 listopada nasza droga matka, aktorka Frances Sternhagen, zmarła spokojnie z przyczyn naturalnych w New Rochelle w stanie Nowy Jork” – czytamy w oświadczeniu rodziny. – „W dalszym ciągu inspiruje nas jej miłość i życie”. Bliscy aktorki zapowiedzieli, że w styczniu, w okolicach 94. rocznicy jej urodzin, zorganizują wydarzenie upamiętniające niezwykłą karierę i życie aktorki.

Frances Sternhagen - gwiazda uwielbiana

„Wielu ją kochało. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem nazywać ją moją mamą, moją przyjaciółką, moją partnerką w piosenkach i tańcach. Byliśmy razem w zeszłym tygodniu, rozmawialiśmy w poniedziałkowe popołudnie i powiedzieliśmy sobie, jak bardzo się kochamy i za sobą tęsknimy” – John Carlin, jeden z czterech synów gwiazdy, która miała jeszcze dwie córki. Była babcią dziewięciorga wnucząt i dwojga prawnucząt.

Frances Sternhagen na planie filmowym.

Frances Sternhagen na planie filmowym.

East News

„Muszę przyznać, że zabawnie jest grać te snobistyczne starsze panie”

Frances Sternhagen urodziła się 13 stycznia 1930 roku w Waszyngtonie. Jej ojciec, John M. Sternhagen, był sędzią Sądu Podatkowego Stanów Zjednoczonych, matka - Gertruda, zajmowała się domem, a podczas I wojny światowej służyła jako pielęgniarka. Swoją karierę Frances rozpoczęła jako nauczycielka aktorstwa, śpiewu i tańca w Massachusetts. Pierwsze kroki na Broadwayu stawiała w 1955 roku w sztuce „The Skin of Our Teeth”. Największe uznanie przyniosła jej bez wątpienia praca sceniczna. W latach 70. XX wieku uznanie zdobyła dzięki sztukom „The Good Doctor”, „Equus” i „La Maison du Lac”. Była kilkukrotnie nominowana do nagród Tony, czyli teatralnych Oscarów, z czego dwukrotnie zdobyła ich statuetkę.

Wielbiciele kina zapamiętają ją na pewno z roli Virginii w „Misery” i Irene we „Mgle” – filmowych adaptacjach powieści Stephena Kinga oraz w „Julie i Julii” Nory Ephron. Grała u boku Seana Connery'ego w „Odległym lądzie”, Johna Lithgowa w „Moim bracie Kainie”, czy Christophera Walkena we „Wspólnocie”. Ostatni jej film to "Razem czy osobno?" z 2014 roku, z Diane Keaton i Michaelem Douglasem.

Czytaj więcej

Rosalynn Carter – Pierwsza Dama USA nie chciała być tylko żoną swojego męża

Frances Sternhagen - piękny człowiek

Często pojawiała się w telewizji. Grała Esther Clavin, matkę bostońskiego listonosza w serialu „Zdrówko” od 1986 do 1993. Przez wiele lat pracowała w telenowelach, takich jak „Inny świat”, „The Secret Storm”, „Love of Life”, „The Doctors”, a także „Tylko jedno życie”. Udzieliła głosu postaci z animowanych „The Simpsons”. Była też panią Marsh z serii reklam telewizyjnych pasty do zębów Colgate wyemitowanych w amerykańskiej telewizji w latach 70. Przez długi czas wcielała się w babcię doktora Johna Cartera (w tej roli Noah Wyle) w „Ostrym dyżurze”. Na początku 2010 roku przez prawie dwadzieścia odcinków pokazywała się w serialu „Podkomisarz Brenda Johnson (The Closer)”, w którym grała Willie Rae Johnson, matkę głównej bohaterki. Sympatię młodszych widzów Frances Sternhagen zaskarbiła sobie rolą Bunny MacDougal, zrzędliwej teściowej Charlotte w kilku odcinkach trzeciego sezonu „Seksu w wielkim mieście”. „Miałam wielki zaszczyt cię znać i z tobą pracować” – napisała w pożegnalnym poście na instagramie Sarah Jessica Parker. – „Byłaś pięknym człowiekiem i aktorką”.

„Gdybym nie miała rodziny, byłbym bardzo samotna. Teatr i aktorstwo są tak sztuczne, że oszalałabym, gdyby to było wszystko, co mam”

Swojego męża poznała na studiach i była z nim związana do jego śmierci w 1991 roku. Thomas A. Carlin w latach 50. i 60. również zagrał wiele ról na Broadwayu. Był też wykładowcą i reżyserował na Pace University w Pleasantville w stanie Nowy Jork oraz w Rye High School. Zagrał w kilku filmach, jak „Ragtime”, „Golfiarze” i „Papież z Greenwich Village”. Wzięli ślub w 1956 roku. Wychowali razem sześcioro dzieci. „Moja rodzina jest dla mnie najważniejsza” – deklarowała Frances Sternhagen w wywiadzie dla „The New York Times’a” w kwietniu 1981 roku. „W sumie mieliśmy mnóstwo szczęścia. Nasza rodzina jest zdrowa. Mieliśmy kilka kryzysów i po prostu sobie z nimi poradziliśmy. Dzieci uwielbiają naszą pracę. Staramy się dopasować sposób naszego działania najlepiej, jak potrafimy”.

Czwórka ich dzieci: Amanda, Paul, Tony i Peter poszła śladami rodziców, a John jest piosenkarzem. Zapowiada premierę swoich nowych piosenek, których jedną zadedykował matce. „Leć dalej, Frannie. Kurtyna opada, na życie prowadzone bogato, namiętnie, pokornie i hojnie” – pożegnał ją poetycko.

„Z wielkim smutkiem ogłaszamy, że 27 listopada nasza droga matka, aktorka Frances Sternhagen, zmarła spokojnie z przyczyn naturalnych w New Rochelle w stanie Nowy Jork” – czytamy w oświadczeniu rodziny. – „W dalszym ciągu inspiruje nas jej miłość i życie”. Bliscy aktorki zapowiedzieli, że w styczniu, w okolicach 94. rocznicy jej urodzin, zorganizują wydarzenie upamiętniające niezwykłą karierę i życie aktorki.

Frances Sternhagen - gwiazda uwielbiana

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Wystawa poświęcona Naomi Campbell. "Jedna z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej kulturze"
Ludzie
Zmarła Anouk Aimée - wielka aktorka całe życie uparcie szukała miłości
Ludzie
Emilia Clarke przeszła dwa poważne urazy mózgu w trakcie „Gry o tron”. Co dziś robi?
Ludzie
Oprah Winfrey trafiła do szpitala. Zawiniły leki odchudzające?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Ludzie
Billie Eilish doświadczyła ghostingu: jaką cenę zapłaciła za popularność?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży