Marzyła o jednym księciu, ma czterech. Księżna Sofia ze Szwecji niczego nie żałuje

Zanim została księżną, Sofia była modelką bielizny, dostała się do finału telewizyjnego programu „Paradise Hotel”. Szwedzi nie pochwalali jej związku z księciem Carlem Philipem. Przekonała ich jednak do siebie. Najmłodszy syn pary właśnie obchodził 3 urodziny.

Publikacja: 30.03.2024 20:36

Księżna Sofia nie od razu zyskała przychylność poddanych.

Księżna Sofia nie od razu zyskała przychylność poddanych.

Foto: East News

Książę Julian ze Szwecji obchodził skończył 3 lata we wtorek 26 marca. Następnego dnia jego rodzice, książę Carl Philip i księżna Sofia, zamieścili zdjęcie chłopca na swoim koncie na Instagramie. Chłopiec ma dłuższe blond włosy, duże niebieskie oczy i uroczy uśmiech. Przed nim stoi tort ze świeczką w kształcie cyfry trzy. Opis zdjęcia brzmi: "Dziś świętujemy 3 lata z tobą, drogi Julianie". Tak szwedzka para królewska uczciła kolejne urodziny potomka, najmłodszego z trzech synów.

Kelnerka, modelka, joginka

"Życie dało mi nie jednego, ale czterech pięknych książąt" – takie stwierdzenie wkrótce po urodzeniu Juliana księżniczka Sofia opublikowała w mediach społecznościowych. Jej mąż zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji do objęcia szwedzkiego tronu, a chłopcy — kolejno od piątego do siódmego.

Urodzona w 1984 roku w Täby w Szwecji, Sofia Hellqvist pochodzi z rodziny klasy średniej. Jako nastolatka przejawiała talent muzyczny, uczyła się w VansbroÄventyr School of Art. Mając 18 lat, przeprowadziła się do Sztokholmu. Pracowała dorywczo, między innymi jako kelnerka i modelka. Pozowała też do odważnych zdjęć w bieliźnie. Fotografia, na której widać ją w bikini, z żywym wężem boa na szyi, przyniosła jej sławę, tytuł miss magazynu dla mężczyzn Slitz 2004 roku oraz zaproszenie do pierwszej edycji programu telewizyjnego „Paradise Hotel . Doszła do finału.

Czytaj więcej

Księżna Mette-Marit też walczy z poważną chorobą. Rokowania nie dawały nadziei

Jej kolejnym pomysłem na życie była przeprowadzka do Nowego Jorku. Podjęła studia w New York Institute of English and Business. Została instruktorką jogi. W tym czasie poznała gwiazdę filmów dla dorosłych Jennę Jameson. W jednym z wywiadów przyznała, że się z nią całowała, co zresztą później zostało wykorzystane przeciwko niej. Ona sama podkreśla, że nie żałuje żadnego ze swoich doświadczeń. Po powrocie do Szwecji uczestniczyła w niezależnych kursach na Uniwersytecie w Sztokholmie. Interesowała się między innymi etyką, prawami dzieci, problemem tożsamości płciowej oraz stosunkami międzynarodowymi.

Księżna, matka, filantropka

W 2010 roku w sali VIP jednego ze stołecznych klubów poznała Carla Philipa Edmunda Bertila z dynastii Bernadotte, księcia Värmlandu. On twierdzi, że zakochał się od pierwszego wejrzenia. Znany ze swojego zamiłowania do motoryzacji, zaprosił ją na pierwszą randkę na tor gokartowy. „Zapewne chciał pokazać, jak dobrze sobie na nim radzi” – mówiła później z uśmiechem. Po kilku spotkaniach widział w niej kobietę pełną pokory, która twardo stąpa po ziemi, jest mądra i nie brakuje jej motywacji. Plotkowano o tym, że nie przypadła do gustu poddanym, a przede wszystkim siostrom księcia, które były przeciwne wprowadzaniu do rodziny osoby z jej przeszłością. Carl Philip jednak dementował informacje mediów o złym traktowaniu Sophii na dworze i wkrótce zamieszkał z nią w prywatnym apartamencie.

Wraz z Fridą Vesterberg w 2010 roku założyła Project Playground. Ta organizacja non-profit działająca w RPA i Szwecji zajmuje się zwiększaniem szans dzieci i młodych ludzi poprzez zorganizowaną aktywność fizyczną, zajęcia sportowe i społeczne skupiające się na jednostce. Księżna do tej pory działa jako honorowa przewodnicząca organizacji. Przez kolejne lata pojawiała się na oficjalnych bankietach rodziny królewskiej, zawsze nienagannie ubrana i z dobrymi manierami.

W czerwcu 2014 roku ogłoszono książęce zaręczyny. Rok później w kaplicy Pałacu Królewskiego w Sztokholmie odbyła się ceremonia zaślubin. Wzięło w niej udział ponad pół tysiąca gości. Uroczystość była transmitowana w publicznej telewizji. Panna młoda wystąpiła w sukni szwedzkiej projektantki Idy Sjostedt, a pan młody w galowym mundurze. Zanim udali się na przyjęcie weselne, przejechali ulicami stolicy w wystawnej dorożce.  Sofia została synową króla Carla XVI Gustafa oraz pochodzącej z Niemiec królowej Sylvii Sommerlath.

Alexander, książę Sudermanii, urodził się 19 kwietnia 2016 r., noszący tytuł księcia Dalarny Gabriel przyszedł na świat 31 sierpnia 2017 r., a najmłodszy Julian, książę Hallandu, 26 marca 2021 r. To właśnie jego urodziny świętowano niedawno na szwedzkim dworze.

Czytaj więcej

Letycja – w czym tkwi siła królowej Hiszpanii

Los dzieci, ich leczenie i opieka społeczna to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Poświęca im dużo uwagi. Od 2016 roku jest honorową przewodniczącą stowarzyszenia non-profit Sophiahemmet, w którym angażuje się w pracę kliniki uniwersyteckiej i uczelni medycznej. W czasie pandemii koronawirusa w 2020 roku pracowała na pół etatu jako wolontariuszka w szpitalu ufundowanym i wspieranym przez rodzinę królewską.

Z okazji ślubu pary założono także fundację imienia księcia Carla Philipa i księżnej Sofii. Jej działania koncentrują się między innymi na kwestiach związanych z bezpieczniejszym codziennym życiem młodych ludzi w Internecie, walką z hejtem oraz większym szacunkiem i zrozumieniem dla osób z dysleksją.

Dla Sofii bardzo ważne są zdrowie i aktywność fizyczna. Lubi sporty zimowe i jazdę na nartach. Rodzinnie lubią spędzać wolny czas w swoim domku letniskowym w Södermanland i odwiedzać krewnych w Dalarnie — tam księżna dorastała. Część lata tradycyjnie spędzają z resztą rodziny królewskiej na wyspie Olandia.
Wkrótce minie dziesięć lat odkąd Sofia i Carl Philip się zaręczyli. Historia ich miłości mogłaby z pewnością posłużyć jako inspiracja do nakręcenia niejednej komedii romantycznej.

Źródła:

https://www.instagram.com

https://www.kungahuset.se

https://madame.lefigaro.fr

https://www.parismatch.com

https://www.gala.fr

Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą
Ludzie
Zła passa Chiary Ferragni. Straciła intratną posadę i ma problemy wizerunkowe
Ludzie
Shakira ma nowego partnera. To dużo młodszy od niej aktor
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
"Żyliśmy na marginesie". Sophie Marceau ponownie wspomina związek z Andrzejem Żuławskim