Halle Berry na czele zmiany myślenia o starzeniu się i menopauzie. Co robi?

Menopauza to naturalny etap życia, który zasługuje na większą akceptację i zrozumienie. Halle Berry, zmienia podejście do starzenia się, oferując kobietom wsparcie i edukację.

Publikacja: 10.12.2024 05:45

Halle Berry: Starzenie się to przywilej, a my, jako kobiety, powinnyśmy czuć, że jesteśmy klejnotami

Halle Berry

Halle Berry: Starzenie się to przywilej, a my, jako kobiety, powinnyśmy czuć, że jesteśmy klejnotami koronnymi naszego społeczeństwa.

Foto: PAP/Abaca

Problemy związane z negatywnym postrzeganiem własnego ciała, choć często kojarzone są z młodszymi osobami, w rzeczywistości dotyczą kobiet na każdym etapie życia. Przez całe życie kobiety próbują dorównać nierealistycznym standardom piękna, które wywierają ogromny wpływ na ich poczucie własnej wartości.

Halle Berry zmienia narrację dotyczącą starzenia się

Halle Berry zdobyła Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w dramacie „Czekając na wyrok” z 2001 roku. W 1999 roku uhonorowano ją nagrodą Emmy oraz Złotym Globem za tytułową rolę w filmie biograficznym Kariera Dorothy Dandridge. Jednak Halle Berry jest nie tylko ikoną ekranu, ale także orędowniczką zmiany w podejściu do starzenia się kobiet. Obecnie skupia się na przełamywaniu tabu wokół menopauzy. Wspiera kobiety na tym naturalnym, ale wciąż stygmatyzowanym etapie życia.

W rozmowie z magazynem „Fortune” aktorka zauważyła: „Historycznie rzecz biorąc, kobiety po prostu się starzeją. Natomiast mężczyźni z wiekiem stają się bardziej atrakcyjni – kiedy siwieją, mówimy, że stają się srebrnymi lisami. A my? My po prostu jesteśmy stare i zaniedbane”. Halle Berry podkreśla jednak, że starzenie się to przywilej, który należy celebrować: „Starzenie się to przywilej, a my, jako kobiety, powinnyśmy czuć, że jesteśmy klejnotami koronnymi naszego społeczeństwa”. Aktorka zaznaczyła także, że od zawsze była zwolenniczką naturalnego i łagodnego procesu starzenia się. „To smutne, że kobietom wmawia się, iż musimy wiecznie wyglądać na trzydzieści lat, jakbyśmy nie mogły być ludźmi i przechodzić przez to, co jest naturalnym etapem naszego życia. Rodzimy po to by się zestarzeć i po to by umrzeć”. Zmiana narracji i większa akceptacja dla naturalnych procesów starzenia mogą pomóc w budowaniu zdrowszego podejścia do własnego ciała i wyglądu. „Zawsze wiedziałam, że jestem czymś więcej niż tylko skorupą, w której się poruszam. Marzyłam o tym, by ktoś powiedział mi coś innego niż tylko: >Och, jesteś taka piękna<. Pragnęłam usłyszeć coś innego, bo wiem, że jestem czymś więcej”.

Czytaj więcej

"Wymiary były, są i będą ważne". Właściciel agencji modelek o dojrzałych kobietach w świecie mody

Zapytana o radę dla kobiet, które chcą czuć się dobrze we własnej skórze, Berry powiedziała magazynowi „Fortune”: „Zaakceptujcie siebie takimi, jakie naprawdę jesteście. Odkryjcie swoje talenty i mocne strony. Skupianie się wyłącznie na wyglądzie fizycznym utrudnia poczucie pewności siebie, gdy ten zaczyna się zmieniać – a jego zmiana jest nieunikniona. Kiedy uświadomimy sobie, że nasza wartość nie sprowadza się wyłącznie do wyglądu zewnętrznego, otwieramy się na rozwój wewnętrzny, poszerzanie wiedzy, odkrywanie nowych pasji i realizację marzeń. To natomiast prowadzi akceptacji siebie”.

RESPIN: Inicjatywa, której Halle Berry sama potrzebowała

Halle Berry pragnie uświadomić kobietom, że życie nie kończy się wraz z wiekiem – wręcz przeciwnie, może być pełne nowych możliwości i ekscytujących perspektyw. Starzenie się to naturalny etap, który niesie ze sobą doświadczenie, mądrość i szansę na odkrywanie nowych pasji. To przekonanie stało się jednym z kluczowych powodów, dla których aktorka stworzyła RESPIN – firmę wellness skierowaną do kobiet w średnim wieku. W wywiadzie dla magazynu „Fortune” Halle Berry, tak opisała misję cel swojej firmy: „wspiera kobiety, gdy wchodzą w okres perimenopauzy i menopauzy, a następnie towarzyszy im przez resztę życia, aż do jego końca. To coś, czego sama potrzebowałam, gdy wchodziłam w średni wiek, ale tego nie miałam”. Marka oferuje kobietom nie tylko produkty i rozwiązania wspierające zdrowie, ale także edukację, inspirację i poczucie wspólnoty. Na stronie firmy Halle Berry można przeczytać jej oświadczenie: „Przestańmy milczeć na temat menopauzy. Chcę, aby kobiety poczuły, że mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i przestały odczuwać wstyd. Razem możemy znormalizować ten temat i zapewnić kobietom dostęp do zasobów i produktów, które pozwolą im czuć się dobrze we własnej skórze.”

Działalność firmy to jednak tylko jedna z inicjatyw Halle. Aktorka angażuje się również w działania legislacyjne, wspierając projekt ustawy, który ma zapewnić 275 milionów dolarów na badania nad terapiami i lekami dla kobiet w okresie menopauzy.

Czytaj więcej

Pływanie w zimnej wodzie łagodzi dolegliwości menstruacji i objawy menopauzy. Wyniki badania

Wyniki raportu dotyczącego menopauzy

Raport „Menopauza bez tabu” opublikowany przez Kulczyk Foundation ujawnia niepokojące wyniki dotyczące poziomu wiedzy Polek na temat menopauzy. 93 proc. Polek nie potrafi poprawnie zdefiniować menopauzy. Z kolei ponad 70 proc. kobiet w okresie przedmenopauzalnym nie potrafi precyzyjnie ocenić swojego stanu wiedzy na ten temat lub określa ją jako niewystarczającą. Taki brak świadomości prowadzi do niepewności i lęku związanego z tym naturalnym etapem życia.

Eksperci wskazują, że jedną z najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z objawami menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Celem tej terapii jest złagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą poprzez uzupełnienie naturalnej produkcji hormonów jajników, takich jak estrogen i progesteron. Mimo dostępności tej opcji, tylko połowa Polek jest świadoma jej istnienia, a jeszcze mniejsza grupa decyduje się na jej zastosowanie. Wiele kobiet wstrzymuje się przed podjęciem HTZ z powodu obaw o możliwe skutki uboczne.

Choć terapia hormonalna nie jest zalecana wszystkim – szczególnie osobom z problemami sercowymi, zakrzepicą czy genetycznymi skłonnościami do nowotworów – jest uznawana za jedną z najczęściej rekomendowanych metod przez lekarzy. Niemniej jednak, zgodnie z raportem przeprowadzonym przez Fundację Kulczyka zaledwie 67 proc. Polek, które podejrzewają u siebie menopauzę, zdecydowałoby się udać do lekarza, co wskazuje na wciąż istniejący problem z edukacją na temat tego etapu życia. Menopauza wciąż pozostaje tematem tabu, szczególnie w kontekście zawodowym. Media promują kult ciała, idealizując młodość, zdrowie i sprawność fizyczną, tym samym dają do zrozumienia, że starość jest zjawiskiem niepożądanym. Badanie Fundacji Kulczyka wykazało, iż prawie połowa kobiet w Polsce uważa, że omawianie tego tematu może zaszkodzić ich pozycji w pracy. Wiele z nich unika rozmów o objawach menopauzy, obawiając się reakcji innych – 19 proc. kobiet wskazuje, że osoby z ich bliskiego otoczenia bagatelizowały ich dolegliwości.

Równocześnie, zgodnie z wspomnianym raportem ponad 70 proc. kobiet i 60 proc. mężczyzn uważa, że menopauza to temat, który należy poruszać publicznie. Te wyniki pokazują, że społeczeństwo staje się coraz bardziej gotowe na przełamanie tabu i stereotypów oraz edukowanie na temat tego naturalnego etapu życia.

Źródła:
https://www.youtube.com/
https://kulczykfoundation.org.pl/

Ludzie
Val Kilmer dowiedział się o swoim rozwodzie z telewizji. Kim jest jego żona Joanne Whalley?
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Ludzie
Meghan Markle nie jest usatysfakcjonowana swoim majątkiem? Oto, ile chce zarabiać
Ludzie
Przetrwać niemożliwe: Tak żyją kobiety na Kubie, gdy mężczyźni uciekają z kraju
Ludzie
Sharon Stone usunięta z obsady „Kolejnej zwyczajnej przysługi”? Zabrała głos na Instagramie
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Ludzie
Millie Bobby Brown zarzuca nękanie dziennikarzom. Chodzi o wrażliwy temat
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?