Aktualizacja: 21.11.2024 16:36 Publikacja: 11.09.2024 09:51
Dr Tomasz Braun: Obecnie istnieje tendencja do zachęcania kobiet do udziału w badaniach o charakterze technologicznym.
Foto: Adobe Stock
Lekarz, wykonujący kolejny zabieg w ciągu danego dnia, odczuwający zmęczenie lub nawet niewielką niedyspozycję, może, mimo najlepszych intencji, podjąć błędną decyzję dotyczącą przebiegu procedury medycznej. Pacjentka, która trafia na stół operacyjny, być może w przeszłości miała wykonywane inne skomplikowane zabiegi lub była poddana leczeniu psychiatrycznemu, którego przebieg będzie miał wpływ na dalsze postępowanie w procesie dochodzenia do zdrowia. W tych i wielu przypadkach, w których życie i zdrowie ludzkie w dużej mierze zależne są od decyzji i działań podjętych przez człowieka, narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji mogą wesprzeć przebieg danej procedury, a także poszerzyć spektrum wiedzy, z jakiej korzysta zespół medyczny. Do ich sprawnego wdrożenia i zastosowania zgonie z istniejącymi przepisami prawnymi, potrzeba szeregu procedur, a te z kolei wymagają czasu, nakładów finansowych oraz uważności w ich weryfikacji. Czy tak skomplikowaną procedurę da się nieco ułatwić? O rozpoczętym w styczniu 2023 roku projekcie badawczym UE REALM, którego celem jest utworzenie platformy umożliwiającej ocenę oprogramowania urządzeń medycznych, opowiada dr n. prawnych Tomasz Braun, uczestnik projektu, radca prawny, prorektor Uczelni Łazarskiego w Warszawie ds. Współpracy Międzynarodowej.
Naukowcy od lat próbują odpowiedzieć na pytanie, co pojawiło się najpierw – jajko czy kura? Ta odwieczna zagadka prawdopodobnie w końcu została rozwiązana dzięki odkryciu organizmu, który istnieje na Ziemi co najmniej od miliarda lat.
Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.
O tym, że ćwiczenia są dobre dla ciała, wiadomo od dawna. Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również układ odpornościowy i naczynia krwionośne. Naukowcy z MIT odkryli, że ma także wpływ na rozwój neuronów, powodując ich wzrost.
Witamina D wchłania się przez skórę. Jednak dzisiejszy tryb życia, używanie kremów z filtrem czy chociażby zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że nie otrzymujemy odpowiedniej dawki promieniowania UV. Niedobory mogą natomiast negatywnie wpływać na zdrowie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dr Kornelia Mikuła, która otrzymała stypendium LifeArc, łączy świat nauki ze światem przemysłu. Jej działania mają na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do polskiej biotechnologii.
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili analizy, w których przyjrzeli się codziennej życzliwości w Polsce. W raporcie z badania napisano m.in. o tym, od czego zależy jej poziom.
Malala Yousafzai i Jennifer Lawrence promują film dokumentalny „Bread & Roses”, który ukazuje życie afgańskich kobiet pod rządami talibów. Przejmujące historie bohaterek, które stawiając opór reżimowi, ryzykowały własne życie, można będzie obejrzeć od jutra na jednej z platform streamingowych.
Z okazji święta narodowego Monako księżna Charlene zaprezentowała na serdecznym palcu pierścionek zaręczynowy.
Redakcja znanego na całym świecie słownika Cambridge wybrała słowo 2024 roku. Zdaniem ekspertów jego popularność pokazuje rosnącą w społeczeństwach popularność afirmacji.
Kate Bush, 66-letnia brytyjska wokalistka i autorka tekstów, ma szansę na pierwszą w karierze nagrodę Grammy. Czekała na ten moment 30 lat. W jakich kategoriach została nominowana?
Znamy wyniki konkursu World’s Best Vineyards 2024. W tym roku tytuł najpiękniejszej winiarni na świecie trafił do Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal w Hiszpanii.
Spowolnienie na rynku dóbr luksusowych sprawia, że czołowe marki poszukują dla siebie nowych, lukratywnych nisz. Czy okażą się tak atrakcyjne jak chcieliby tego potentaci branży luksusowej?
Jej aktorstwo to gra na nerwach. 71-letnia Isabelle Huppert specjalizuje się w rolach neurotyczek i morderczyń. Przyznaje, że interesują ją mrok i przemoc, jakie ludzie w sobie noszą. Właśnie obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas