Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie

Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wspierających pracę lekarzy wymaga nie tylko kreatywności, ale i uwzględnienia licznych procedur prawnych, a nawet etycznych. Czy da się uprościć tę drogę? Ekspert wyjaśnia.

Publikacja: 11.09.2024 09:51

Dr Tomasz Braun: Obecnie istnieje tendencja do zachęcania kobiet do udziału w badaniach o charakterz

Sztuczna inteligencja. Robot. Laboratorium

Dr Tomasz Braun: Obecnie istnieje tendencja do zachęcania kobiet do udziału w badaniach o charakterze technologicznym.

Foto: Adobe Stock

Lekarz, wykonujący kolejny zabieg w ciągu danego dnia, odczuwający zmęczenie lub nawet niewielką niedyspozycję, może, mimo najlepszych intencji, podjąć błędną decyzję dotyczącą przebiegu procedury medycznej. Pacjentka, która trafia na stół operacyjny, być może w przeszłości miała wykonywane inne skomplikowane zabiegi lub była poddana leczeniu psychiatrycznemu, którego przebieg będzie miał wpływ na dalsze postępowanie w procesie dochodzenia do zdrowia. W tych i wielu przypadkach, w których życie i zdrowie ludzkie w dużej mierze zależne są od decyzji i działań podjętych przez człowieka, narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji mogą wesprzeć przebieg danej procedury, a także poszerzyć spektrum wiedzy, z jakiej korzysta zespół medyczny. Do ich sprawnego wdrożenia i zastosowania zgonie z istniejącymi przepisami prawnymi, potrzeba szeregu procedur, a te z kolei wymagają czasu, nakładów finansowych oraz uważności w ich weryfikacji. Czy tak skomplikowaną procedurę da się nieco ułatwić? O rozpoczętym w styczniu 2023 roku projekcie badawczym UE REALM, którego celem jest utworzenie platformy umożliwiającej ocenę oprogramowania urządzeń medycznych, opowiada dr n. prawnych Tomasz Braun, uczestnik projektu, radca prawny, prorektor Uczelni Łazarskiego w Warszawie ds. Współpracy Międzynarodowej.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nauka
Jaką kawę najlepiej pić? Naukowcy: Ten fakt ma największe znaczenie
Nauka
Naukowcy odkryli, co jeść, by lepiej spać. Poprawa snu już w 24 godziny
Nauka
Badania Polki mogą pomóc w walce z wirusami. „Zagrożenie nowymi epidemiami jest realne”
Nauka
Pokolenie X i milenialsi bardziej narażeni na rzadki typ raka. Naukowcy alarmują
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Nauka
Przejście na tę dietę zmniejsza ryzyko demencji. Warto to zrobić w każdym wieku