Pisanie ręczne to coraz rzadsza praktyka. Dlaczego warto zapisywać stronę dziennie?

23 stycznia obchodzony jest Dzień Pisania Ręcznego. Nie tylko poprawia ono sprawność intelektualną, ale także pozytywnie wpływa na realizowanie planów. - Coraz częściej wykorzystywane jest także w różnych nurtach terapii - mówi psychografolożka.

Publikacja: 23.01.2024 22:12

Ekspertka przekonuje, że charakter pisma wiele mówi o człowieku.

Ekspertka przekonuje, że charakter pisma wiele mówi o człowieku.

Foto: Adobe Stock

Badania przeprowadzone przez biologów z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, opisane na stronie internetowej czasopisma naukowego ''Frontiers'' wskazują, że pisanie ręczne poprawia koncentrację i pobudza kreatywność. Uczeń, który notatki tworzył w tradycyjny sposób, lepiej przyswoi materiał. Jakie jeszcze zalety ma ręczne stawianie liter?

Pisanie ręcznie ma wiele korzyści

Psychografolożka i trenerka grafologii Agnieszka Rapak podkreśla, że zarówno u dzieci, jak i dorosłych nawyk pisania ręcznego ma same korzyści. - Kształtuje umiejętność zbierania i wyrażania myśli, skupienia i samokontroli. Dzięki tej czynności w mózgu pobudza się wiele obszarów, dużo więcej niż podczas pisania na klawiaturze — tłumaczy ekspertka. Zgodnie z wynikami norweskich badań, obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć jest wówczas dużo bardziej aktywny.

Czytaj więcej

AI partycypuje w tworzeniu powieści. Autorka nagrodzona

 Stawianie liter może być swojego rodzaju praktykowaniem uważności (mindfulness). - Zauważam, że pisanie ręczne coraz częściej jest wykorzystywane w różnych nurtach terapii. Mowa o notowaniu swoich przeżyć, by móc im się bardziej przyjrzeć, z dystansu. Zaleca się, by zapisywać minimum jedną stronę dziennie — najlepiej rano. Pozwoli to dobrze rozpocząć dzień i oczyścić umysł z nadmiaru myśli, a także wsłuchać się w samego siebie, we własne potrzeby. Ważne, żeby w trakcie pisania panowały wokół nas komfortowe warunki — warto włączyć swoją ulubioną muzykę, albo napić się kawy czy herbaty, jeśli sprawia nam to przyjemność — radzi Agnieszka Rapak.

Okazuje się, że pisanie ręcznie nie tylko poprawia sprawność intelektualną, ale także pozytywnie wpływa na realizowanie planów, celów i chociażby postanowień noworocznych. - Psycholodzy zalecają, żeby ręcznie zapisywać listę zadań do wykonania. Zgodnie z ich poradami to, co na znajdzie się kartce, ma większą moc i bardziej motywuje do wprowadzenia w życie.

Po charakterze pisma można zauważyć chorobę

Ekspertka przekonuje, że charakter pisma wiele mówi o człowieku. Można  z niego „wyczytać” wiele chorób i ustalić cechy osobowości. Podkreśla jednak, że żaden grafolog nie wystawia diagnozy, nawet jeśli na podstawie „próbki" napisanego tekstu jest przekonany o czyichś problemach zdrowotnych: depresji, zaburzeniach lękowych, problemach z nadciśnieniem, krążeniem, chorobach narządów rozrodczych, kończyn dolnych, czy stawów.

Agnieszka Rapak twierdzi też, że po odręcznie zapisanym fragmencie tekstu można ustalić, jakimi cechami charakteryzuje się dana osoby. Jako przykład wskazała literę ''i''.

- Jeżeli ktoś stawia kropeczkę w dużej odległości od samej litery, to najczęściej jest osobą, chodzącą z głową w chmurach, która lubi fantazjować, marzyć. W przypadku nisko postawionej kropeczki, mamy do czynienia z osobą mającą dobrą pamięć i umiejącą się koncentrować. Im bardziej kropka skierowana jest na prawą stronę, tym bardziej człowiek jest niecierpliwy i szybki w działaniu. Kropeczka ''uciekająca'' w lewo może świadczyć o skłonnościach do melancholii i sentymentalizmu.

Czytaj więcej

Habilitacja hamuje rozwój naukowy kobiet? Wyniki nowego badania

Psychografolog wspomina także o zakończeniach dłuższych liter. Jeżeli pętle dolne (u takich liter jak ''j'', ''g'', czy ''y'') są obfite i zamaszyste, to dla takiej osoby ważne jest życie intymne i seks, zwykle przejawia też większa wrażliwość na bodźce zmysłowe. Natomiast kiedy ''ogonki'' przypominają proste kreski, to priorytet stanowi bezpieczeństwo życiowe, czyli praca i finanse.

Czego można dowiedzieć się wszystkiego o człowieku po próbce tekstu?

Agnieszka Rapak dodaje, że przechylenie pisma na prawo świadczy o ekstrawertyczności, natomiast na lewo — o tendencji do unikania towarzystwa, skupianiu się na swoich procesach myślowych i przeżyciach wewnętrznych. Podkreśla jednak, że pochylenie pisma jest tylko jednym z elementów, który może świadczyć o charakterystyce badanej osoby. - W grafologii ważny jest zespół znaków — na podstawie jednej tendencji nie powinno się wysnuwać wniosków. Aby prawidłowo ocenić pismo, niezbędne jest przeanalizowanie całego zespołu znaków, który może potwierdzić albo zaprzeczyć posiadaniu danej cechy, widocznej w pojedynczym elemencie graficznym.

Badania przeprowadzone przez biologów z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, opisane na stronie internetowej czasopisma naukowego ''Frontiers'' wskazują, że pisanie ręczne poprawia koncentrację i pobudza kreatywność. Uczeń, który notatki tworzył w tradycyjny sposób, lepiej przyswoi materiał. Jakie jeszcze zalety ma ręczne stawianie liter?

Pisanie ręcznie ma wiele korzyści

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Psychologia
Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?
Psychologia
Czy poślubiłam/em właściwą osobę? Słowa terapeutki Esther Perel dają do myślenia
Psychologia
Fizycznie zdrowa 28-letnia Holenderka dokona eutanazji. Psycholożka krytycznie o decyzji lekarzy
Psychologia
Shannen Doherty opowiedziała, jak przygotowuje się do śmierci. "Ma do tego pełne prawo"
Psychologia
Lubię siebie - to da się zrobić. Psycholożka o budowaniu samoakceptacji
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO