Reklama
Rozwiń

Teoria spalonego tosta: jak czerpać korzyści z napotkanych trudności?

„Teoria spalonego tosta” zakłada, że drobne niedogodności mogą być sposobem, w jaki udało się zapobiec poważniejszej katastrofie. Jak działa to w praktyce? Psycholog wyjaśnia.

Publikacja: 20.05.2024 13:03

Ideą „burnt toast theory” jest przeświadczenie, że z drobnych niedogodności życia codziennego można

kobieta

Ideą „burnt toast theory” jest przeświadczenie, że z drobnych niedogodności życia codziennego można czerpać jakąś naukę, zamiast reagować podenerwowaniem.

Foto: Adobe Stock

Gdy filmowa Solène Marchand planuje samotny weekend z dala od obowiązków rodzinnych, w momencie gdy domyka bagażnik samochodu, na podjeździe niespodziewanie zjawia się były mąż. Mimo wcześniejszych ustaleń, oddaje w jej opiekę ich nastoletnią córkę z przyjaciółmi, tłumacząc, że z powodu nagłych zobowiązań zawodowych nie może odwieźć młodzieży na festiwal Coachella. Solène jest zmuszona zmienić plany i weekend spędzić w miejscu o całkowicie odmiennym charakterze niż pierwotnie zakładała. Wprawdzie początkowo nie wykazuje entuzjazmu, ale jednak dwa dni w towarzystwie młodych roztańczonych ludzi, gwiazd estrady i w rytmach szaleńczej festiwalowej muzyki stają się początkiem ważnych zmian w jej życiu, o których można przekonać się, oglądając film „The Idea of You”. Zadziałała teoria spalonego tosta. Na czym dokładnie polega i jak wydarzenie z pozoru niekorzystne warto rozpatrywać w innych kategoriach? W komentarzu dla serwisu kobieta.rp.pl wyjaśnia Sylwia Sitkowska, psycholog, terapeuta, współzałożycielka Poradni Psychologicznej.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Psychologia
Raport „Dobrostan Polek 2025” pokazał, ile musi dziś zarabiać kobieta, żeby dobrze się czuć
Psychologia
Nomofobia to współczesna forma uzależnienia. Czego dotyczy i jak sobie z nią radzić?
Psychologia
Śpiewanie ma zbawienny wpływ na psychikę. „Nieocenione korzyści”
Psychologia
Długi weekend może być trudny dla psychiki. Dlaczego tak się dzieje?
Psychologia
CBOS zbadał obowiązujące wzorce kobiecości i męskości. „Takie normy sprzyjają wstydowi”