Istnieją pewne biologiczne cechy oraz społeczne aspekty życia kobiet, które stanowią przedmiot zazdrości ze strony mężczyzn. To działa również w drugą stronę.
Czego dokładnie zazdroszczą sobie przedstawiciele i przedstawicielki obydwu płci? Sprawdził to zespół psychologów z Uniwersytetu w Ostrawie. Badacze przeprowadzili ankiety w gronie 1769 mieszkańców i mieszkanek Czech (867 mężczyzn i 902 kobiet) w wieku od 15 do 94 lat.
Czego mężczyźni zazdroszczą kobietom?
Badanym zadano otwarte pytanie, które brzmiało: „Czego zazdrości pani/pan przedstawicielkom/przedstawicielom płci przeciwnej?”. Raport z badania opublikowano we wrześniu tego roku na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Psychology”.
Respondenci płci męskiej zazdrościli kobietom urody, a także tego, że są one w stanie używać jej do wywierania wpływu na ludzi i w rezultacie — osiągania swoich celów. Zazdrość mężczyzn wobec kobiet dotyczyła również społecznego przyzwolenia na otwarte wyrażanie przez nie swoich emocji.
Odpowiedzi te świadczą o sile tradycyjnych i zarazem toksycznych norm społecznych. Wciąż pokutuje przekonanie, że „obowiązkiem” kobiet jest bycie piękną, zaś mężczyzn — silnym, a także ukrywanie słabości.