Czego zazdroszczą sobie nawzajem kobiety i mężczyźni? Zaskakujące wyniki badania

Czego mężczyźni zazdroszczą kobietom — i odwrotnie? Odpowiedzi na to pytanie poszukała grupa czeskich naukowców w ramach ankiet, które przeprowadzili wśród przedstawicielek i przedstawicieli obydwu płci.

Publikacja: 11.12.2024 11:11

Respondentki jako przedmiot swojej zazdrości wskazały lepszą pozycję mężczyzn w sferze zawodowej. Do

Kobiety i mężczyźni w biurze

Respondentki jako przedmiot swojej zazdrości wskazały lepszą pozycję mężczyzn w sferze zawodowej. Dotyczy ona przede wszystkim wyższych zarobków, szybszej ścieżki awansu, a także łatwiejszego dostępu do wyższych stanowisk.

Foto: Adobe Stock

Istnieją pewne biologiczne cechy oraz społeczne aspekty życia kobiet, które stanowią przedmiot zazdrości ze strony mężczyzn. To działa również w drugą stronę.

Czego dokładnie zazdroszczą sobie przedstawiciele i przedstawicielki obydwu płci? Sprawdził to zespół psychologów z Uniwersytetu w Ostrawie. Badacze przeprowadzili ankiety w gronie 1769 mieszkańców i mieszkanek Czech (867 mężczyzn i 902 kobiet) w wieku od 15 do 94 lat.

Czego mężczyźni zazdroszczą kobietom?

Badanym zadano otwarte pytanie, które brzmiało: „Czego zazdrości pani/pan przedstawicielkom/przedstawicielom płci przeciwnej?”. Raport z badania opublikowano we wrześniu tego roku na łamach czasopisma naukowego „Frontiers in Psychology”.

Respondenci płci męskiej zazdrościli kobietom urody, a także tego, że są one w stanie używać jej do wywierania wpływu na ludzi i w rezultacie — osiągania swoich celów. Zazdrość mężczyzn wobec kobiet dotyczyła również społecznego przyzwolenia na otwarte wyrażanie przez nie swoich emocji.

Odpowiedzi te świadczą o sile tradycyjnych i zarazem toksycznych norm społecznych. Wciąż pokutuje przekonanie, że „obowiązkiem” kobiet jest bycie piękną, zaś mężczyzn —  silnym, a także ukrywanie słabości.

Czytaj więcej

Dlaczego starsi przedsiębiorcy chętniej niż młodsi współpracują z kobietami? Wyniki badania

Kolejnym aspektem kobiecości, jaki budzi zazdrość wielu respondentów płci męskiej, jest macierzyństwo rozumiane jako możliwość bycia w ciąży i karmienia dzieci, słowem — dawania życia. Mężczyźni wreszcie zazdroszczą kobietom cechy, którą musiały one rozwinąć do perfekcji, aby spełnić oczekiwania społeczeństwa, w którym funkcjonują. Mowa o wielozadaniowości, a więc wypełnianiu jednocześnie wielu obowiązków: od domowych po zawodowe.

Czego kobiety zazdroszczą mężczyznom?

Jeżeli chodzi o odpowiedzi kobiet, to praktycznie wszystkie respondentki jako przedmiot swojej zazdrości wskazały lepszą pozycję mężczyzn w sferze zawodowej. Dotyczy ona przede wszystkim wyższych zarobków, szybszej ścieżki awansu, a także łatwiejszego dostępu do wyższych stanowisk.

Wiele respondentek zazdrości mężczyznom również tego, że społeczeństwo jest wobec nich mniej wymagające w kwestii wyglądu. Spora grupa ankietowanych kobiet zauważyła też, że mężczyźni są generalnie bardziej zrelaksowani, ponieważ nie obciąża ich stres wynikający z konieczności wypełniania wielu różnych obowiązków, a więc owego kobiecego „multitaskingu”, który tak podziwiają mężczyźni.

Kobiety zazdroszczą także mężczyznom braku menstruacji, ciąży i menopauzy. Jak na ironię, mężczyźni chętnie doświadczyliby uroków macierzyństwa, a także zyskali możliwość wyrażania swoich emocji bez narażania się na negatywną ocenę otoczenia.

Na podstawie odpowiedzi kobiet i mężczyzn autorzy badania określili nową formę zazdrości. Nazwali ją „zazdrością ablacyjną”, która sprowadza się do zazdroszczenia drugiej osobie tego, czego ona nie ma lub nie doświadcza.

Zdaniem autorów badania odmienne przyczyny zazdrości, które mają związek z płcią badanych udowadniają, że we współczesnym społeczeństwie wciąż istnieją nierówności płciowe. W rezultacie mniejsza jest satysfakcja z życia zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Źródło:
www.frontiersin.org
www.psypost.org

Psychologia
Używanie telefonów komórkowych wpływa na rozwój empatii. Jak to działa?
Psychologia
Nadchodzi pokolenie Beta. Jakie będzie i jaka przyszłość je czeka?
Psychologia
Jak uniknąć „nerwicy niedzielnej”? Przed świętami jest szczególnie dotkliwa
Psychologia
Psycholożki o śmierci Eweliny Ślotały: Praca nad książką mogła być próbą zatuszowania problemów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Psychologia
Jak reagować, gdy dziecko myśli o destrukcyjnych zachowaniach? Suicydolożka radzi
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego