Cozy Fitness - nowa forma ćwiczeń dla tych, którzy mają dość intensywnych treningów na siłowni

Koniec z traktowaniem sportu jako przykrego obowiązku, związanego z dużym wysiłkiem i dyskomfortem opuszczania domu. Aktywność fizyczna może być łagodna, przyjemna i po prostu sprawiać radość. Wszystko dzięki Cozy Fitness, zwanym również Cozy Cardio.

Publikacja: 25.01.2024 14:47

Dla osób, które dotychczas nie prowadziły aktywnego trybu życia, ten rodzaj treningu będzie dobrym r

Dla osób, które dotychczas nie prowadziły aktywnego trybu życia, ten rodzaj treningu będzie dobrym rozwiązaniem

Foto: Adobe STock

Cozy fitness może uzdrowić relację ze sportem

– Uwaga: nie musisz wykonywać treningu w chłodnym, sterylnym pomieszczeniu! – zastrzega 25-letnia mieszkanka Teksasu, Hope Zuckerbrow – Ćwiczenia mogą być łagodne, przyjemne i po prostu sprawiać radość. Cozy fitness uzdrowił moją relację ze sportem – wyznaje młoda TikTokerka. Na czym polega nowy trend i czego potrzeba, aby rozpocząć takie treningi?

Wygodne ubrania i miła atmosfera

Prezentowane na TikToku filmiki relacjonują regularne treningi Hope, która przed rozpoczęciem każdej sesji zaparza sobie ulubioną kawę, nakłada wygodne spodnie, miękkie skarpetki, zapala świece, włącza serial i zaczyna niespieszny spacer na bieżni. O piątej rano – ponieważ właśnie wtedy ma najwięcej energii do ćwiczeń.

Pomysł nazwania takiej rutyny treningowej cozy fitness lub cozy cardio narodził się w listopadzie 2022 roku, kiedy Hope zrozumiała, że po dwóch latach katorżniczych treningów, zaczyna postrzegać sport jako przykry obowiązek, związany z nadmiernym wysiłkiem, dyskomfortem opuszczenia domu na kilka godzin i wylewania hektolitrów potu w towarzystwie obcych ludzi na siłowni. Jako studentka przyznała, że konieczność wykupienia karnetu do fitness klubu również była dla niej sporym wyzwaniem finansowym. Wprawdzie w tamtym czasie udało jej się zrzucić sporo kilogramów, ale ponieważ odbyło się to kosztem tak gigantycznego wysiłku, w pewnym momencie poddała się i zaprzestała treningów, a kilogramy wróciły.

Spacer lub niespieszny jogging

Skłoniło ją to do poszukiwania takiego rodzaju aktywności, który pomógłby w powrocie do formy, jednak nie wiązałby się z dyskomfortem wymagających treningów poza domem. Hope zauważyła, że w jej przypadku równie ważne jak sam wysiłek fizyczny są warunki, w jakich wykonuje ćwiczenia: przyjemna atmosfera w domowym zaciszu, możliwość założenia wygodnych ubrań, obejrzenia ulubionego serialu i zaplanowania aktywności w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności dostosowywania się do grafiku zajęć w siłowni. Zorganizowane w ten sposób sesje nazwała cozy fitness lub, zamiennie, cozy cardio – dla podkreślenia ich wygody i subtelności, tak odmiennej od reżimu panującego w ogólnodostępnych salach fitness klubów.

Cozy cardio, to nic innego jak spacer na bieżni, przeplatany z sesjami 2-3 minutowego wypoczynku oraz dodatkowymi modyfikacjami w postaci wymachów ramionami z niewielkim obciążeniem. Choć pomysłodawczyni treningu aranżuje swoje ćwiczenia w taki właśnie sposób, podkreśla jednocześnie, że obserwujący ją fani dzielą się własnymi interpretacjami cozy fitness – Każdy może modyfikować treningi w dogodny dla siebie sposób – podkreśla w rozmowie z Business Insider.

Czytaj więcej

Slow Cardio – ten rodzaj aktywności fizycznej bije rekordy popularności

Zainspirowane propozycją Hope użytkowniczki TikToka dzielą się swoimi pomysłami na ćwiczenia w duchu cozy fitness: wygodne ubrania, niezobowiązujące fryzury, niespieszne tempo spaceru albo joggingu w rytm ulubionej muzyki lub w towarzystwie kolejnych odcinków wybranego serialu to cechy wspólne wszystkich prezentowanych treści opatrzonych hashtagiem #cozycardio. Różnica polega głównie na samym rodzaju ćwiczeń: o ile większość sportsmenek, wzorując się na Hope Zuckerbrow, preferuje łagodne spacery na bieżni, są i takie, które decydują się na przeplatany spacerem niespieszny bieg.

Jeśli nie bieżnia, to co?

Choć w wielu przypadkach miłośniczki cozy fitness wykonują swoje treningi na bieżniach, istnieje też sporo alternatyw dla osób, które nie posiadają w domu takiego sprzętu: filmiki treningowe dostępne online czy nawet na wybranych platformach streamingowych to jedne z najbardziej atrakcyjnych opcji zastępczych – Ja wprawdzie najbardziej lubię spacer na bieżni, ale można taki trening zmodyfikować, wykonując 20-30-minutowe ćwiczenia na wzór tych dostępnych online lub wskakując na rower stacjonarny, jeśli ktoś ma w domu akurat taki sprzęt – wyjaśnia 25-latka w rozmowie z Business Insider.

Benefity: czy są dostępne dla każdego?

Eksperci podchodzą wprawdzie do tego zagadnienia dość ostrożnie, przypominając, że efektywne ćwiczenia powinny pobudzić pracę serca do poziomu 64-76% tętna maksymalnego, co przy tak łagodnej formie aktywności być może nie zawsze ma miejsce – Dla osób, które dotychczas nie prowadziły aktywnego trybu życia, taki rodzaj treningu będzie z pewnością wystarczający – zauważa cytowana przez magazyn Shape trenerka personalna Emily Schofield – jednak jeśli ktoś jest przyzwyczajony do bardziej intensywnych ćwiczeń, może nie osiągnąć pożądanych rezultatów, przerzucając się wyłącznie na spokojne treningi – dodaje.

Trudno jednak nie odnotować korzyści związanych z taką formą aktywności, wśród których cytowana przez Shape ekspertka wymienia: redukcję poziomu stresu, poprawę nastroju, wzmocnienie mięśni nóg, wprowadzenie zdrowego nawyku w swoją codzienną rutynę czy doskonalenie samodyscypliny.

Początek przygody Hope z mediami społecznościowymi wiązał się z zamieszczaniem treści skoncentrowanych na utracie wagi. I choć łagodne treningi, które promuje obecnie, również temu służą, to jednak ich głównym celem jest dobre samopoczucie, osiągnięcie wewnętrznej harmonii i po prostu zrealizowanie potrzeby ruchu. Utrata wagi może stanowić skutek uboczny, ale nie jest celem samym w sobie – Nie jestem dumna z tego, że na pewnym etapie życia odchudzanie było dla mnie ważniejsze niż cokolwiek innego – przyznaje – Nie uważam, że walka o utratę kilogramów powinna być głównym celem w czyimkolwiek życiu i cieszę się, że wreszcie do tego dojrzałam – dodaje.

Kierując się tym przesłaniem można niespiesznie przystąpić do łagodnego treningu w stylu cozy fitness: bez specjalistycznego sprzętu, karnetu do fitness klubu, za to w otoczeniu ulubionych przedmiotów, w miłej domowej atmosferze i koniecznie w wygodnych ubraniach!

Źródła:

https://www.businessinsider.com/

https://www.shape.com/

Cozy fitness może uzdrowić relację ze sportem

– Uwaga: nie musisz wykonywać treningu w chłodnym, sterylnym pomieszczeniu! – zastrzega 25-letnia mieszkanka Teksasu, Hope Zuckerbrow – Ćwiczenia mogą być łagodne, przyjemne i po prostu sprawiać radość. Cozy fitness uzdrowił moją relację ze sportem – wyznaje młoda TikTokerka. Na czym polega nowy trend i czego potrzeba, aby rozpocząć takie treningi?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Pływaczki dokończą dzieło swoich matek na olimpiadzie w Paryżu? Wyjątkowa historia
Sport
W imię walki o równość kobiet reprezentacja Danii na Euro 2024 zrezygnowała z podwyżki
Sport
Pierwsza kobieta w historii wygrała brytyjską Formułę 4. Kim jest Abbi Pulling?
Sport
Iga Świątek zagrała mecz w Paryżu ze sławną aktorką. Kobiety rakiety podbiły sieć
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Sport
Bizuu współtwórcą strojów dla polskich olimpijczyków. Projektantki: Jednego nie wolno było zmienić
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą