Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Językoznawczyni o potencjalnym zwycięzcy

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 zostanie wybrane przez jury na początku grudnia. Spośród zgłaszanych do 15 listopada propozycji wyłoniono na razie dwadzieścia, które mają największe szanse na zwycięstwo. Na swojego faworyta można oddać głos na stronie PWN. Czy wybór jednego z nich będzie trudny dla jury?

Publikacja: 22.11.2023 13:55

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - już wkrótce rozstrzygnięcie plebiscytu.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - już wkrótce rozstrzygnięcie plebiscytu.

Foto: Adobe Stock

Dokonując wyboru, jury powinno kierować się kilkoma wytycznymi. Przede wszystkim Młodzieżowe Słowo Roku ma wyróżniać się kreatywnością i nie naruszać zasad poprawnej polszczyzny. Nie może także odznaczać się wulgarnym lub agresywnym podtekstem. Na tej podstawie zdyskwalifikowano już jednego z kandydatów. Było nim słowo „kys”, pochodzące z angielskiej frazy „Kill yourself” (zabij się), przez młodzież używane w znaczeniu „Odczep się, spadaj”.

Godne rozważenia są pozostałe kandydatury. Uwagę zwraca np. słowo „bambik”, oznaczające słabeusza. Jego popularność wzmacnia fakt, że ostatnio w interpersonalnych zagrywkach posługiwali się nim nawet niektórzy politycy. Spośród nominowanych leksemów do znanych licznej grupie użytkowników zaliczyć można także słowo „cringe” - synonim „żenady” - oraz będące wyrazem aprobaty „git”. Pozostałe wyrazy - takie jak "ima", "rel" czy "slay" słyszy się o wiele rzadziej. Czy to znaczy, że nie mają szansy na zwycięstwo?

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Styl życia
Pokolenie Z zmienia siłę hasła "Dobre, bo polskie". Oto, czym się kieruje, robiąc zakupy
Styl życia
Pokolenie Z nie boi się zmieniać pracy dla pieniędzy i zarabia coraz więcej
Styl życia
Co Europejczycy sądzą o robotach zatrudnianych do opieki nad seniorami? Ciekawy wynik badania
Styl życia
Wykłady na temat Beyoncé na Uniwersytecie Yale. Środowisko akademickie reaguje
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
SPOŁECZEŃSTWO
Japoński polityk postulował okaleczanie i przemoc wobec kobiet. Przeprasza za swoje pomysły