Spice Girls na znaczkach w Wielkiej Brytanii. Wyjątkowe wyróżnienie

Mija 30 lat od powstania najsłynniejszego damskiego zespołu muzycznego na świecie: Spice Girls. Z tej okazji brytyjska poczta wydała serię 15 znaczków z podobizną pięciu wokalistek. Z jaką reakcją spotkało się to wyróżnienie i które inne zespoły dostąpiły tego zaszczytu w przeszłości?

Publikacja: 11.01.2024 11:32

Członkinie Spice Girls rozpoczęły wspólną muzyczną przygodę w 1994 roku.

Członkinie Spice Girls rozpoczęły wspólną muzyczną przygodę w 1994 roku.

Foto: PAP/PA

10 pierwszych znaczków w tej edycji specjalnej przedstawia zdjęcia wokalistek podczas ich koncertów w latach 1997-2012, łącznie z tym z okazji zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Widać na nich też między innymi Victorię Beckham podczas trasy promującej powrót zespołu na Madison Square Garden w Nowym Jorku w 2008 roku czy Geri Halliwell-Horner w ikonicznej sukni z wzorem Union Jack w 1997. Kolejne znaczki przedstawiają między innymi występ w San Jose w 2007, w Dublinie w 1998 czy na Wembley w 1998.

Pozostałe 5 znaczków to miniatury każdej członkini legendarnego damskiego zespołu. Fotografie wykonał Christophe Gstalder, na okoliczność promocji filmu “Spice World” w 1997 roku.

Emma Bunton, Victoria Beckham, Geri Halliwell-Horner, Melanie Chisholm i Melanie Brown – znane również jako Baby, Posh, Ginger, Sporty i Scary Spice – rozpoczęły wspólną muzyczną przygodę w 1994 roku.

Drogę do światowej sławy utorował im debiutancki utwór „Wannabe”, który szturmem wdarł się na listy przebojów w 1996 roku, rozpoczynając tym samym okres „Spice-manii” na całym świecie. „Wannabe” był numerem jeden w 37 krajach.

Spośród wszystkich hitów zespołu 9 piosenek znalazło się na pierwszym miejscu brytyjskich list przebojów, łącznie z: „Say You'll Be There”, „2 Become 1”, „Who Do You Think You Are”, „Spice Up Your Life” czy „Viva Forever”. Zespół sprzedał w sumie ponad 100 milinów egzemplarzy swoich płyt na całym świecie.

Spice Girls nie jest pierwszym zespołem muzycznym wyróżnionym własną serią znaczków. Dotychczas tego zaszczytu dostąpiły następujące grupy: The Beatles w 2007, Pink Floyd w 2016, Queen w 2020, The Rolling Stones w 2022 oraz Iron Maiden w 2023.

Spice Girls z własną kolekcją znaczków pocztowych

Członkinie nieistniejącego już zespołu przyjęły wyróżnienie z prawdziwą ekscytacją. Docenily fakt, że podobnego zaszczytu dostąpiły wcześniej prawdziwe legendy muzyczne. David Gold, dyrektor do spraw publicznych w Royal Mail przyznaje, że Spice Girls stanowiły swojego czasu prawdziwą potęgę na światowych rynkach muzycznych.

– Jesteśmy dumni, że możemy w ten sposób uczcić najsłynniejszą damską grupę muzyczną wszech czasów, którą cenimy nie tylko za osiągnięcia muzyczne, ale i nieustanny wpływ, jaki wywiera na tak wiele aspektów naszego życia – dodaje Gold.

Czytaj więcej

Suknia z haftem w kształcie intymnych części kobiecego ciała i siwizna. Ekspertka o stylizacji Gillian Anderson

Znaczki trafią do sprzedaży 11 stycznia. Można je nabyć na stronie internetowej poczty brytyjskiej. Dostępne są też koperty, papeteria, plakaty oraz kolekcjonerskie albumy zawierające znaczki i dodatkowe zdjęcia „Spicetek”. Tego samego dnia do sprzedaży trafi też pudełko z 10 znaczkami pozłacanymi 24-karatowym złotem – za taki gadżet trzeba zapłacić £149.99. W ramach limitowanej edycji dostępnych jest od 1000 do 5000 egzemplarzy danej pamiątki. Prawdziwi fani powinni więc działać szybko i przystąpić do zakupów dokładnie tego dnia.

Źródła:

https://www.bbc.com/news/entertainment-arts

https://www.nytimes.com/

Styl życia
Raport: samotne matki bardziej narażone na ubóstwo. Wskazano powody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl życia
"Zrobione przez kobiety? Powinno być tańsze”. Badanie ujawniło seksizm wśród miłośników win
Styl życia
Przerywanie lektury książki to nie grzech. Wiadomo, jakie woluminy warto odkładać bez wahania
Styl życia
Prezenty na komunię psują dzieci? Psycholog Maria Rotkiel: Winne są zaniedbania dorosłych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl życia
Starożytna kobieta uratowana spod kół buldożerów. Cenne znalezisko na placu budowy