Księżycowy Nowy Rok - 10 lutego 2024. Jakie przesądy są związane z Rokiem Smoka?

Znany również jako Chiński Nowy Rok lub Święto Wiosny, Księżycowy Nowy Rok to mniej więcej dwutygodniowe święto organizowane w celu uczczenia rozpoczęcia chińskiego kalendarza księżycowo-słonecznego na kolejny rok.

Publikacja: 09.02.2024 11:33

W przeciwieństwie do grecko-rzymskiego systemu zodiaku, chiński zodiak podąża za Księżycem.

W przeciwieństwie do grecko-rzymskiego systemu zodiaku, chiński zodiak podąża za Księżycem.

Foto: Adobe Stock

W przeciwieństwie do zachodniego lub gregoriańskiego Nowego Roku, który zawsze rozpoczyna się 1 stycznia, data Księżycowego Nowego Roku zmienia się co roku, aby odpowiadała pierwszemu nowiowi kalendarza księżycowego.

W 2024 roku nów przypada na sobotę 10 lutego. Obchody trwają jednak znacznie dłużej niż jeden dzień, zaczynając od sylwestra 9 lutego i kończąc na Święcie Latarni, podczas pierwszej pełni księżyca kalendarza chińskiego. W tym roku będzie to 24 luty.

Profesor nadzwyczajny Xiaohuan Zhao z Wydziału Studiów Chińskich Uniwersytetu Sydnejskiego wyjaśnia, co to znaczy urodzić się w Roku Smoka lub przeżyć Rok Smoka w 2024 roku.

Czym się różni Zachodni i Chiński Nowy Rok?

W Australii, gdzie miekszkam, Istnieją dwa odrębne święta, podczas których osoby pochodzenia wschodnioazjatyckiego celebrują początek nowego roku: Zachodni Nowy Rok i Księżycowy Nowy Rok.

Zachodni Nowy Rok, znany również jako Nowy Rok Gregoriański, obchodzony jest 1 stycznia, natomiast Nowy Rok Księżycowy, nazywany także Świętem Wiosny lub Chińskim Nowym Rokiem, obchodzony jest według kalendarza księżycowo-słonecznego i przypada zazwyczaj pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego.

Chociaż oba święta mają pewne podobieństwa, mają także swoje własne, unikalne zwyczaje i tradycje, które czynią je wyjątkowymi. Zachodni Nowy Rok jest powszechnie obchodzony na całym świecie i wyznacza początek roku kalendarzowego gregoriańskiego w wielu krajach, szczególnie w świecie zachodnim. Z drugiej strony Księżycowy Nowy Rok jest głównym świętem w sinosferze lub świecie sinicznym (kraje i regiony chińskojęzyczne oraz kraje i regiony historycznie pod chińskimi wpływami), w tym w Chinach kontynentalnych, Tajwanie, Hongkongu, Makau, Singapurze, Wietnamu i Korei.

Nowy Rok to radosne wydarzenie obchodzone na całym świecie, bez żadnych ograniczeń kulturowych i religijnych. Ludzie urządzają przyjęcia, odliczają czas do północy i angażują się w różne zajęcia, aby to uczcić. W świecie sinicznym Nowy Rok Księżycowy lub Chiński Nowy Rok mają szczególne znaczenie i mają głębokie korzenie kulturowe i tradycyjne. To czas, w którym rodziny gromadzą się, oddają hołd przodkom i witają nadejście wiosny. Tak więc, niezależnie od tego, czy 1 stycznia ktoś świętuje fajerwerkami i przyjęciami, czy też cieszy się tradycyjnymi potrawami oraz tańcami smoków i lwów podczas Księżycowego Nowego Roku, obie uroczystości dają okazję do zamknięcia starego cyklu i powitania nowego z radością i ekscytacją.

Dlaczego rok 2024 jest nazwany Rokiem Smoka?

W przeciwieństwie do grecko-rzymskiego systemu zodiaku, chiński zodiak podąża za Księżycem. Podczas gdy zachodnie koło zodiaku porusza się przez wszystkie znaki w ciągu jednego roku, chiński zodiak potrzebuje 12 lat, aby przejść przez każdy ze swoich archetypów. Ostatni raz Rok Smoka przeżyliśmy w 2012 roku.

Mitologia chińska

Zgodnie z mitem 12 postaci zamieszkujących chiński zodiak zdobyło w nim swoje miejsca dzięki kolejności, w jakiej przeprawili się przez rzekę Nefrytowego Cesarza. Porządek kalendarza jest zgodny z wynikami tego uświęconego wyścigu.

Przewidywanym zwycięzcą był smok, który potrafił latać wysoko, jednak z dobroci serca postanowił zboczyć z trasy i ominąć wioskę, żeby w ten sposób ocalić ją przed spaleniem. Przeprawiając się przez wodę, wysłał kicającemu królikowi podmuch wiatru, aby pomóc mu dotrzeć do brzegu, plasując się w ten sposób dzięki wielkoduszności na piątym miejscu - za króliczkiem, a przed wężem.

Dla mnie to brzmi jak wiersz!

Przez niebiańską rzekę przedostały się odpowiednio szczur, wół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Smok jest 5 z 12 znaków.

Oprócz zwierząt w kosmologii chińskiej mamy pięć podstawowych żywiołów: metalow, drewno, woda, ogien i ziemia, wymieniające się w cyklu 60-letnim. Uważa się, że wszechświat składa się z pięciu elementów, które oddziałują ze sobą w sposób cykliczny. Te pięć elementów to podstawowe filary wszystkiego, co nas otacza.

Cykl 60-letni to połączenie 12 znaków zwierzęcych i pięciu żywiołów. Zrozumienie i zastosowanie pięciu elementów jest istotnym aspektem chińskiej astrologii, kosmologii, medycyny, filozofii, a w szczególności feng shui.

Chiński kalendarz księżycowo-słoneczny oparty jest na znakach zodiaku i 5 podstawowych żywiołach kosmicznych. Dany rok wyznacza zatem konkretne zwierzę i element żywiołu. Rok Smoka w 2024 roku związany jest z żywiołem Drewna. Połączenie znaku zwierzęcia (Smok) i żywiołu (Drewno) wyznacza rok jako Rok Drewnianego Smoka.

Księżycowy Nowy Rok rozpocznie się w tym roku 10 lutego 2024 roku, bo właśnie w tym dniu księżyc będzie w nowiu.

Czytaj więcej

Święty Mikołaj bywał... Damą. Historia mało znana, a bardzo dziś potrzebna

Przesądy związane z Rokiem Smoka

Każdy Rok Chiński niesie ze sobą wróżby, przepowiednie i klątwy związane symbolicznie ze zwierzęciem zodiakalnym, które jest przypisane do danego roku.

Rok Smoka wiąże się z wróżbami i przesądami, które różnią się w zależności od miejsca i upływu czasu w świecie Sinic. Istnieje jednak ogólna zgoda co do pewnych tabu, których należy w tym roku przestrzegać:

Ustawiając meble w swojej sypialni, unikaj umieszczania łóżka w północno-zachodnim rogu, ponieważ uważa się, że północny zachód należy do zodiaku Psa. Smok i Pies wzajemnie się wykluczają, a zatem w tym roku zaleca się unikać noszenia biżuterii w kształcie psa, kupowania nowego szczeniaka, współpracy z osobami urodzonymi w Roku Psa lub zawierania małżeństw z nimi. A także unikania współpracy lub zawierania małżeństw z osobami urodzonymi w Roku Tygrysa, ponieważ pomiędzy Smokiem a Tygrysem może łatwo dojść do konfliktu wynikającego z potrzeby konkurencji.

W chińskiej astrologii każdy znak zodiaku jest również powiązany ze szczęśliwym kolorem, który może mieć wpływ na dobrobyt i fortunę danej osoby. Dla osób urodzonych w Roku Smoka 2024 r. pomyślnym kolorem jest złoto, które oznacza sukces, bogactwo i honor. Uważa się, że złoto ma silną pozytywną energię i symbolizuje słońce i metal. Jest uważane za symbol królestwa, szlachetności i bogactwa, co czyni go jednym z najbardziej pomyślnych kolorów dla Smoka.

Noszenie żółtych ubrań lub akcesoriów oraz używanie żółtych dekoracji w domu może zwiększyć szczęście w 2024 roku, szczególnie w przypadku ludzi, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą lub rozwijają karierę.

Moc żywiołu drewna

Drewno, dynamiczna siła związana z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym, niesie energię Yang, symbolizującą witalność wiosny. Harmonijny element Drewna zapewnia równowagę, a brak równowagi może prowadzić do stagnacji, skutkującej drażliwością, złością i trudnościami w podejmowaniu decyzji.

W mitologicznej opowieści o smoku kryje się prawdziwe przesłanie tego roku – siła jest darem, którym należy się dzielić, a nie mocą, którą należy się posługiwać.

Szczęśliwego Roku Drewnianego Smoka!

W przeciwieństwie do zachodniego lub gregoriańskiego Nowego Roku, który zawsze rozpoczyna się 1 stycznia, data Księżycowego Nowego Roku zmienia się co roku, aby odpowiadała pierwszemu nowiowi kalendarza księżycowego.

W 2024 roku nów przypada na sobotę 10 lutego. Obchody trwają jednak znacznie dłużej niż jeden dzień, zaczynając od sylwestra 9 lutego i kończąc na Święcie Latarni, podczas pierwszej pełni księżyca kalendarza chińskiego. W tym roku będzie to 24 luty.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Jacek Wasilewski: Próba „scancelowania” Bralczyka pokazuje, że nie o język tu chodzi
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Psychologia
Senna separacja: oznaka kłopotów w związku czy zbawienie dla partnerów? Wyniki badania
Społeczeństwo
Przewodnicząca RJP PAN komentuje wypowiedź Jerzego Bralczyka o śmierci zwierząt
Moda
Jessica Alba promuje recykling ubrań. Pomysł, jakiego jeszcze nie było
Styl życia
Rękodzieło cieszy dziś bardziej niż gotowy produkt. Na czym polega efekt IKEA?