Jolie kontra Pitt: sporu o winnicę ciąg dalszy

Angelina Jolie ma powody do radości: premiera wyprodukowanego przez nią show na Broadway’u, „The Outsiders”, zbiegła się w czasie z uzyskaniem przewagi w jednym ze sporów sądowych z Bradem Pittem. Czy to koniec ich batalii?

Publikacja: 22.04.2024 19:04

Gwiazdorska para poznała się 20 lat temu na planie thrillera „Mr. and Mrs. Smith".

Gwiazdorska para poznała się 20 lat temu na planie thrillera „Mr. and Mrs. Smith".

Foto: East News

Gwiazdorska para poznała się w 2004 roku, gdy oficjalnie ruszyły zdjęcia do filmu „Mr. and Mrs. Smith”. Choć Brad Pitt był wówczas mężem Jennifer Aniston, z którą trzy lata wcześniej wystąpił w jednym z odcinków serialu „Friends” – co ciekawe, odgrywając rolę opętanego żądzą zemsty dawnego kolegi z liceum – to nowa partnerka filmowa wkrótce zastąpiła ówczesną żonę, a małżeństwo z serialową Rachel Green po pięciu latach dobiegło końca.

Brangelina

Najgorętszą parę Hollywood wkrótce zaczęto określać mianem Brangelina, a zdjęcia z ich wspólnych wycieczek do Kenii czy Etiopii budziły gwałtowne reakcje ze strony fanów Jennifer Aniston, ponieważ łatwo było zorientować się, że wykonano je jeszcze w trakcie trwania jej małżeństwa z Pittem. Odgrywający główne role w thrillerze „Mr. and Mrs. Smith” tymczasem w zaskakująco szybkim tempie przechodzili do kolejnych etapów związku, nie tylko ogłaszając, że spodziewają się swojego pierwszego potomka, ale i dbając o to, by zaadoptowane jeszcze przez Angelinę Jolie dzieci – Maddox i Zahara – otrzymały nazwisko Jolie-Pitt.

Shiloh Jolie-Pitt przyszła na świat w maju 2006 roku, a w kolejnych latach do trojga rodzeństwa dołączali kolejno: adoptowany w 2007 roku – wówczas trzyletni – Pax, oraz urodzone w 2008 roku bliźnięta Knox Léon i Vivienne Marcheline.

Przeprosiny za publikację o rozstaniu

Czytaj więcej

Suknia projektu Angeliny Jolie po raz pierwszy na czerwonym dywanie

Wart milion dolarów pierścionek zaręczynowy pojawił się na palcu serdecznym filmowej Lary Croft w kwietniu 2012 roku, a w kameralnej ceremonii ślubnej dwa lata później wzięły udział wszystkie dzieci gwiazdorskiej pary, przyjmując stosowne do ich wieku role: najstarsi synowie, Maddox i Pax, odprowadzili mamę do ołtarza, Zahara i Vivienne sypały kwiaty, a Shiloh i Knox podali nowożeńcom obrączki. Uroczystość odbyła się w należącej do zakochanych francuskiej winnicy Château Miraval. Po latach spór o winnicę stanie się zarzewiem konfliktów między filmową panią i panem Smith.

Choć pierwsze informacje o rzekomym kryzysie i rozstaniu aktorów pojawiały się jeszcze przed ich ślubem, to publikujący je brytyjski tabloid „News of the World” został pozwany do sądu za podanie nieprawdy, a po przegranym sporze zmuszony był zamieścić na swoich łamach oficjalne przeprosiny.

„Różnice nie do pogodzenia”

Krótko po ślubie małżonkowie wystąpili w jeszcze jednej wspólnej produkcji, „By the Sea”. W kolejnych latach Angelina Jolie zmagała się z kłopotami ze zdrowiem, a podwójna mastektomia, jakiej poddała się w 2015 roku, miała zapobiec wystąpieniu u niej choroby nowotworowej, do której miała predyspozycje genetyczne. O problemach w gwiazdorskim związku świat miał się dowiedzieć kilka miesięcy później, gdy zdobywczyni Oscara za rolę w „Przerwanej lekcji muzyki” złożyła pozew o rozwód, uzasadniając go wystąpieniem „różnic nie do pogodzenia” oraz koniecznością „podjęcia działań mających na celu dobro rodziny”.

Czytaj więcej

Angelina Jolie otworzyła butik w Nowym Jorku. Czynsz za lokal to astronomiczna kwota

Sąd zadecydował o tymczasowej naprzemiennej opiece nad dziećmi, a w 2019 ogłosił Angelinę Jolie i Brada Pitta osobami „stanu wolnego, z prawnego punktu widzenia”. Dwa lata później aktorka zdecydowała się też na sprzedaż należących do niej 10% udziałów w winnicy Château Miraval. Pakiet trafił w ręce rosyjskiego oligarchy Jurija Sheflera, a transakcja odbyła się bez wiedzy Brada Pitta, będącego w posiadaniu 50% udziałów francuskiej rezydencji.

Prowansalska winnica przedmiotem sporu

Spór o winnicę stał się przedmiotem kolejnych rozgrywek sądowych między byłymi małżonkami. O ile w pierwszej batalii triumfował Brad Pitt, na powrót zyskując wspomniane 10% akcji i tym samym pakiet kontrolny w prowansalskiej willi, to jednak zwycięstwo należy traktować jako częściowe i krótkotrwałe, ponieważ kontrola nad winnicą potrwa do czasu zakończenia procesu.

Czytaj więcej

Angelina Jolie pracuje z córką Vivienne. W Nowym Jorku przygotowują się do występu na Broadwayu

Kolejne rozprawy przechylają szalę zwycięstwa na stronę Angeliny Jolie, jako że sąd miał odrzucić pięć z siedmiu roszczeń aktora wymienionych w skardze przeciw byłej ukochanej. Jak podkreśla adwokat filmowej „Czarownicy”, Paul Murphy, większość tych roszczeń miała na celu odwrócenie uwagi sądu od nadużyć i przemocy, jakiej Pitt miał dopuszczać się pod adresem partnerki i ich dzieci.

Lot, który zmienił wszystko

Jolie broniła swojej decyzji o sprzedaży akcji, argumentując ją potrzebą uzyskania finansowej niezależności od byłego partnera. Jak podaje CNN, aktorka miała potrzebę symbolicznego „zakończenia tego bolesnego i traumatycznego rozdziału w życiu swoim i swoich dzieci”. W toku wzajemnych oskarżeń, pojawiło się i to, jakoby gwiazdor „Wywiadu z wampirem” miał nadużywać alkoholu i stosować przemoc wobec rodziny.

Do niebezpiecznej sytuacji miało dojść w trakcie lotu w 2016 roku, kiedy Pitt miał wykazać się agresją werbalną i fizyczną wobec partnerki i kilkorga dzieci. Choć on sam podkreślał, że informacje nie są prawdziwe, to zdarzenie definitywnie przekreśliło szanse na wspólną przyszłość Brangeliny, a z cytowanych przez CNN dokumentów sądowych wynika, że od tego momentu ani Angelina Jolie, ani jej dzieci, nie byli w stanie powrócić do rodzinnej winnicy we Francji, ze względu na „ból i cierpienie, jakich doświadczyli tamtego dnia”.

Rozpoczęty w atmosferze skandalu związek, o którym od pierwszych momentów mówił cały świat, rozpada się równie burzliwie, a sądząc po wadze zarzutów ciążących na byłych partnerach, na zakończenie batalii sądowych przyjdzie jeszcze zaczekać.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.glamour.com/
https://people.com/

Gwiazdorska para poznała się w 2004 roku, gdy oficjalnie ruszyły zdjęcia do filmu „Mr. and Mrs. Smith”. Choć Brad Pitt był wówczas mężem Jennifer Aniston, z którą trzy lata wcześniej wystąpił w jednym z odcinków serialu „Friends” – co ciekawe, odgrywając rolę opętanego żądzą zemsty dawnego kolegi z liceum – to nowa partnerka filmowa wkrótce zastąpiła ówczesną żonę, a małżeństwo z serialową Rachel Green po pięciu latach dobiegło końca.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Nieznane zdjęcia brytyjskiej rodziny królewskiej trafiły na wystawę. Wyjątkowe kadry
Styl życia
"Ciężkość w sercu". Jednopłciowa para o życiu w Polsce - najbardziej homofobicznym kraju Europy
Styl życia
Powrót do domu: kolekcja „The Walking Home” trafia do właścicielki po 3 dekadach
Styl życia
Królowa Kamila rezygnuje z naturalnych futer. Żona Karola III wydała oświadczenie
Styl życia
Kobieta czy robot? Właścicielka chińskiej restauracji podbija serca klientów i internet