Miód – kosmetyk stworzony przez naturę. Jak wykorzystać go do domowej pielęgnacji?

Bogactwo aktywnych składników sprawia, że miód może być znakomitym naturalnym kosmetykiem. Słodko pachnące miodowe kuracje warto zaplanować na jesienne wieczory w domowym spa. Posłużą skórze, a przy okazji wprawią w dobry nastrój.

Publikacja: 16.10.2024 11:59

Miód może powodować reakcję alergiczną u niektórych osób, zwłaszcza uczulonych na pyłki roślin. Prze

Miód może powodować reakcję alergiczną u niektórych osób, zwłaszcza uczulonych na pyłki roślin. Przed pierwszym użyciem kosmetyków warto zrobić test, smarując miodem skórę np. za uchem lub po wewnętrznej stronie nadgarstka, aby upewnić się, że nie wystąpi podrażnienie.

Foto: Adobe Stock

Wdychanie słodkich zapachów aktywuje wydzielanie serotoniny i dopaminy, tak zwanych hormonów szczęścia. Sprawiają one, że odczuwamy zadowolenie, przyjemność, łatwiej osiągamy stan odprężenia. Dlatego „miodowe zabiegi” mogą być dobrym remedium na zmęczenie czy jesienne obniżenie nastroju. Jednak powodów, by wypróbować działanie miodowych kosmetyków jest więcej.

Miód pielęgnuje i leczy

Nieprzypadkowo miód chętnie stosowany był w medycynie ludowej m.in. jako środek do łagodzenia podrażnień skóry i oparzeń. Z czasem jego prozdrowotne właściwości i skuteczność zostały potwierdzone przez naukowców. Na przykład nowozelandzki miód manuka został naukowo uznany za środek przeciwbakteryjny i wpierający leczenie ran i innych schorzeń skóry (1). To przede wszystkim zasługa metyloglioksalu – związku o działaniu antybiotycznym i przeciwutleniającym. A także enzymów i powstającego przy kontakcie z wodą nadtlenku wodoru (H2O2), popularnie nazywanego woda utlenioną. Choć miód manuka jest odmianą wyjątkowo wnikliwie przebadaną, wiadomo, że również inne odmiany, w tym nasze rodzime, mają szereg właściwości, które sprawiają, że ich stosowanie może korzystnie wpłynąć na kondycję skóry. Wiadomo, że mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, łagodzą podrażnienia skóry i przyspieszają regenerację uszkodzeń. Dlatego miody wykorzystywane są jako składniki środków m.in. do leczenia łupieżu, grzybicy, łojotoku, pieluszkowego zapalenia skóry, łuszczycy, hemoroidów. A oprócz tego wchodzą w skład wielu preparatów do pielęgnacji skóry, od płynów i żeli do mycia, przez kremy, maseczki, po balsamy do ust czy pilingi do twarzy i ciała.

Jak piszą Bogdan Kędzia i Elżbieta Hołderna-Kędzia, autorzy wielu prac naukowych książek, m.in. „Właściwości lecznicze miodu” oraz „Apiterapia. Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi”, miód poprawia odżywienie i napięcie skóry, wygładza ją, poprawia przepływ krwi w tkance podskórnej, a oprócz tego oczyszcza i delikatnie złuszcza naskórek.

Jak miód działa na skórę?

- Wytwarzany przez pszczoły miód składa się głównie z cukrów (fruktozy i glukozy) – mówi Zuzanna Kaucka, terapeutka z SenseSpa w Hotelu Dębowy, specjalizującego się w miodowych rytuałach. - W jego składzie znajdziemy także białka i aminokwasy, witaminy, enzymy i minerały, które korzystnie wpływają na kondycję skóry.

Bogactwo substancji, których odkryto w miodzie ponad 300 – sprawia, że jest on uniwersalnym kosmetykiem, odpowiadającym na potrzeby różnych rodzajów cery. Korzyści z jego stosowania zauważą zarówno osoby ze skórą przesuszoną, młodą i dojrzałą, z tendencją do rozszerzonych naczynek lub zmian trądzikowych.

- Glukoza i fruktoza - cukry stanowiące ok. 95 proc. składu miodu to substancje higroskopijne – wychwytują i zatrzymują wodę, dlatego przyczyniają się do poprawy nawilżenia w skórze.

- Witaminy:

C działa rozjaśniająco i stymuluje produkcję kolagenu w skórze,

E, nazywana witaminą młodości, wspiera regenerację skóry i wzmacnia jej ochronną barierę lipidową,

A zapobiega przebarwieniom, pomaga w regeneracji skóry, zwiększa jędrność i elastyczność.

Wszystkie są naturalnymi antyoksydantami zwalczającymi wole rodniki odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry

- Polifenole również są doskonałymi przeciwutleniaczami – uważa się, że im ciemniejszy miód, tym więcej polifenoli zawiera.

- Enzymy – mają działanie delikatnie złuszczające i przeciwbakteryjne (zwalczają m.in. gronkowca złocistego).

Domowe kosmetyki z miodu

Czytaj więcej

Popularny słodzik może sprzyjać chorobom sercowo-naczyniowym. Wyniki badania

Jak piszą w swoich książkach Bogdan Kędzia i Elżbieta Hołderna-Kędzia, miód można łączyć np. z sokiem z cytryny, mąką pszenną lub owsianą, produktami mlecznymi (śmietanką, twarożkiem, jogurtem), zmielonymi ziarnami, np. słonecznika. Dzięki temu uzyskane kosmetyki zyskują jeszcze silniejsze właściwości pielęgnacyjne i mogą działać oczyszczająco, zmiękczająco, nawilżająco, przeciwzmarszczkowo. Na bazie miodu można stworzyć domowe preparaty do każdego rodzaju skóry. Poniżej kilka propozycji kosmetyków DIY. Wypróbuj na własnej skórze!

Miodowy piling do ciała

- kilka łyżek miodu

- łyżka soli (nie musisz jej stosować, jeśli masz skrystalizowany miód – jego kryształki też mają właściwości ścierne)

- opcjonalnie – łyżeczka letniej wody lub olejku migdałowego dla lepszego poślizgu

Miód ogrzej delikatnie w dłoniach, a następnie masuj nim ciało – jak każdym preparatem do pilingu – zaczynając od kostek w górę. Po skończonym zabiegu opłucz skórę ciepłą wodą.

Piling kawowo-miodowy

- 2 łyżki fusów pozostałych po parzeniu kawy

- 1 łyżeczka miodu

- 1 łyżka oleju kokosowego

Wymieszaj wszystkie składniki aż dokładnie się połączą. Otrzymaną miksturą delikatnie masuj twarz, omijając okolice oczu. Po zabiegu spłucz letnią wodą.

Jęli przygotujesz większą ilość pilingu, możesz użyć go do zabiegu na ciało. Kofeina zawarta w kawie znana jest jako środek antycellulitowy.

Maseczka na twarz z kurkumy i miodu

- 1-2 łyżki miodu

- pół łyżeczki kurkumy w proszku

Wymieszaj składniki i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Po 15-20 minutach usuń maseczkę wilgotnym wacikiem i spłucz twarz letnią wodą. Dzięki połączeniu miodu i kurkumy, znanej z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, otrzymujemy maseczkę dobrą zwłaszcza dla osób ze skłonnością do wyprysków i podrażnień skóry.

Odżywcza maska z miodu i awokado

- ¼ awokado

- 1 łyżka miodu

Obrane awokado rozgnieć widelcem i wymieszaj z miodem. Gdy papka osiągnie jednolitą konsystencję, nałóż ją na twarz. Zmyj po 2 minutach. Ta odżywcza, nawilżająca maska sprawdzi się latem, gdy skóra jest przesuszona po kąpielach słonecznych, a także zimą, gdy przebywasz w ogrzewanych pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza.

Rozjaśniająca maseczka z kwasami owocowymi

- 1 łyżka miodu

- pół jabłka, obranego i startego

- kilka kropli soku z cytryny

Dokładnie połącz wszystkie składniki. Nałóż maseczkę na twarz, omijając okolice oczu. Zmyj po 15 minutach. Dzięki kwasom owocowym maseczka wygładza, rozjaśnia i ujednolica koloryt skóry. Uwaga: może delikatnie szczypać.

Miodowy preparat na trądzik

- 2 łyżki miodu

- pół łyżeczki cynamonu cejlońskiego

Składniki wymieszaj i stosuj jako maseczkę lub punktowo, jako preparat na wypryski. Papka ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Ważne:

Czytaj więcej

Pajączki na nogach to nie tylko problem estetyczny. Mogą być objawem poważnej choroby

Miód może powodować reakcję alergiczną u niektórych osób, zwłaszcza uczulonych na pyłki roślin. Przed pierwszym użyciem kosmetyków warto zrobić test, smarując miodem skórę np. za uchem lub po wewnętrznej stronie nadgarstka, aby upewnić się, że nie wystąpi podrażnienie. W przypadku niepożądanej reakcji warto skonsultować się z dermatologiem.

Źródła:

1. https://www.researchgate.net/publication/305890170_Honey_A_Therapeutic_Agent_for_Disorders_of_the_Skin

2. https://heavenlyhoneycompany-com.translate.goog/the-top-10-honey-benefits-for-skin-care/

3. „Apiterapia. Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi” Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, wyd. SBM 2020

Wdychanie słodkich zapachów aktywuje wydzielanie serotoniny i dopaminy, tak zwanych hormonów szczęścia. Sprawiają one, że odczuwamy zadowolenie, przyjemność, łatwiej osiągamy stan odprężenia. Dlatego „miodowe zabiegi” mogą być dobrym remedium na zmęczenie czy jesienne obniżenie nastroju. Jednak powodów, by wypróbować działanie miodowych kosmetyków jest więcej.

Miód pielęgnuje i leczy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Uroda
Angelina Jolie reklamuje kosmetyki znanej marki. Czy jej usta zwiększą sprzedaż?
Uroda
Niedbały makijaż to nie przypadek. Ustalono, dlaczego kobiety tak się malują
Uroda
Brytyjki pozywają znane koncerny kosmetyczne. Chodzi o azbest w wielu produktach do makijażu
Uroda
Sól Epsom dla zdrowia i urody. Jak działa modna kuracja?
Uroda
Marki z branży beauty apelują do nastolatek, aby nie kupowały „dorosłych” kosmetyków