Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 07:05 Publikacja: 15.03.2024 12:43
Psychobiotyki
dr Joanna Pieczyńska: Bezproblemowa dostępność preparatów probiotycznych często wiąże się z ich nadużywaniem lub nieprawidłowym stosowaniem.
Foto: Adobe Stock
Nadmiar codziennych obowiązków, wyzwania wynikające z konieczności godzenia zobowiązań zawodowych i rodzinnych, czy współdzielenie przestrzeni z pozostałymi członkami rodziny podczas pracy zdalnej, a także niełatwa sytuacja ekonomiczna na świecie, konflikty zbrojne i trudny powrót do rzeczywistości po pandemii Covid-19 sprawiają, że coraz więcej osób mierzy się z obniżonym nastrojem, a nawet depresją. Według danych opublikowanych w 2024 roku w Wielkiej Brytanii 48% badanych pracowników twierdzi, że ich zdrowie psychiczne pogorszyło się w 2022 roku, 28% że czują się bardzo źle w swoim miejscu pracy, a 60% przyznało, że są emocjonalnie odseparowani od swojego miejsca pracy. Czy w świetle tak niepokojących statystyk warto udać się po profesjonalną pomoc i rozważyć sięgnięcie po psychobiotyki? Czym one są, komu służą i o czym należy wiedzieć przed rozpoczęciem kuracji? Na te pytania odpowiada dr inż. Joanna Pieczyńska, doktor nauk farmaceutycznych, technolog żywności i doradca żywieniowy, specjalista psychodietetyki.
Po tragedii w domu Gene’a Hackmana i Betsy Arakawy, żona Bruce’a Willisa, Emma Heming Willis, wypowiedziała się na temat osób opiekujących się chorymi współmałżonkami. Przekaz zakończyła mocnym akcentem dla potwierdzenia swego postulatu. O co apeluje?
W świecie finansów tworzy się zróżnicowane portfele (portfolia) inwestycyjne, po to, żeby zwiększyć szanse na duże zyski, jednocześnie minimalizując ryzyko strat. Na podobnej zasadzie opiera się dieta Portfolio, opracowana przez profesora nauk o żywieniu Davida Jenkinsa.
Nadwaga i otyłość stanowią poważne zagrożenie dla globalnego systemu zdrowotnego. Z najnowszego badania wynika, że do 2050 r. dotkną one prawie 60 proc. dorosłych, a w ciągu najbliższych 30 lat częstość ich występowania wzrośnie niemal o 31 proc.
Ponad połowa kobiet w wieku od 30 do 35 lat zaczyna odczuwać objawy menopauzy – takie wnioski płyną z nowego badania naukowców z Virginia School of Medicine, w którym wzięło udział kilka tysięcy kobiet w wieku 30+. Wyniki te rzucają nowe światło na to, kiedy tak naprawdę zaczyna się perimenopauza.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W przypadku raka piersi niezmiennie najważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania pozostaje płeć. O tym, co robić by zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi, mówi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińską-Wow, chirurg onkologiczny piersi.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
W Muzeach Watykańskich można oglądać wyjątkowe arcydzieło włoskiego renesansu. Zapomniano o nim na 500 lat.
W centrum Warszawy może niebawem zrobić się jeszcze gęściej, bo wiele wskazuje na to, że stolicy przybędzie kolejny wieżowiec. Będzie bardzo oryginalny – wyróżnia go charakterystyczne „wcięcie” na niższych kondygnacjach.
Jedzenie oprócz tego, że jest nośnikiem wspomnień, pozwala także poczuć przynależność do kultury, w której zostało się wychowanym. Dlatego, gdy przeprowadzamy się za granicę, tęsknimy za tradycyjnymi, prostymi potrawami z naszego kraju. Ale działa to także w drugą stronę – raczej nie jemy rzeczy, z którymi mamy złe skojarzenia.
Maria Branyas należała do grona „superstulatków” – osób, którym udało się dożyć lub przekroczyć wiek 110 lat. Pochodząca z Katalonii kobieta zmarła w 2024 roku, mając dokładnie 117 lat i 168 dni. Zespół hiszpańskich naukowców postanowił zbadać sekret jej długowieczności.
Po tragedii w domu Gene’a Hackmana i Betsy Arakawy, żona Bruce’a Willisa, Emma Heming Willis, wypowiedziała się na temat osób opiekujących się chorymi współmałżonkami. Przekaz zakończyła mocnym akcentem dla potwierdzenia swego postulatu. O co apeluje?
W Kenii jest ciepło, ludzie są uśmiechnięci. Przez to, że zmagają się z różnymi problemami życiowymi, nie przejmują się drobiazgami, nie irytują się tak szybko jak my, rzadko podnoszą głos – opowiada Joanna Sznajderska, która od 18 lat mieszka w Afryce.
Zaledwie kilka tygodni po premierze programu „With Love, Meghan”, gospodyni show ogłasza udział w kolejnym projekcie. Jakiej tematyce będzie poświęcony podcast prowadzony przez żonę księcia Harry’ego i kiedy zostanie wyemitowany pierwszy odcinek?
Pracowała jako modelka, w Nowym Jorku uczyła się aktorstwa. W Los Angeles odnalazła dom i zdecydowała, że nie chce już być zależna od innych. Dzisiaj Magdalena Mielcarz jako Lvma Black produkuje muzykę i mówi: „Największym sukcesem jest robić rzeczy tak, jak się chce”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas