Spanie z psem dobre dla zdrowia? Są wyniki nowych badań

Według badań, zasypianie z ukochanym zwierzakiem u boku jest dobre dla ludzkiego zdrowia. Jak naukowcy to argumentują, a które czynniki przemawiają przeciwko takiemu podejściu?

Publikacja: 29.04.2024 15:05

Zdaniem naukowców benefity wynikające z dzielenia łóżka z ukochanym czworonogiem są niezaprzeczalne

Zdaniem naukowców benefity wynikające z dzielenia łóżka z ukochanym czworonogiem są niezaprzeczalne

Foto: Adobe Stock

Każdy z dziesięciu psów Ariany Grande ma swoją osobną historię adopcyjną. Wśród zwierzaków Millie Bobbie Brown znajdują się cztery koty, osiołek, kucyk, trzy kozy, owca i królik, ale i 23 adoptowane psy. Kolejne przygarnia przy każdej możliwej okazji, ponieważ ich los porusza ją na tyle, że chce, by pozostawały bez opieki. Jennifer Garner, w towarzystwie sporych rozmiarów suczki Birdie, na swoim profilu instagramowym zamieszcza zabawne filmiki, w trakcie których usiłuje czytać swojej ulubienicy książki, co stanowi nie lada wyzwanie o tyle, że usadowiona na kolanach właścicielki Birdie praktycznie zasłania ją w całości. Na innych nagraniach widać, że Birdie należy do fanek Taylor Swift: przywdziana w bluzę nazwiskiem wokalistki, prezentuje pokaźną kolekcję bransoletek z tytułami piosenek, zmieszczonych na jej przednich łapach. Wyżej wymienionych artystek nie trzeba przekonywać do tego, że zasypianie w towarzystwie ukochanego psa – lub kilku wybranych zwierzaków domowych – jest korzystne dla zdrowia i stanowi źródło endorfin. Co sądzą na ten temat naukowcy?

Poczucie bezpieczeństwa

Z badania cytowanego przez fundację Sleeping Foundation zajmującą się doradztwem w zakresie zdrowego snu oraz leczeniem zaburzeń z nim związanych, wynika, że 56 proc dorosłych Amerykanów zasypia ze swoim zwierzakiem w jednym pomieszczeniu, 35 proc. dzieci śpi w jednym łóżku z ulubionym zwierzakiem domowym, a w 86 proc. przypadków najczęściej wybieranymi towarzyszami do snu są szczeniaki. Benefity wynikające z dzielenia łóżka z ukochanym czworonogiem są niezaprzeczalne, ale naukowcy zwracają też uwagę na pewne zagrożenia związane z tym zjawiskiem.

Wśród korzyści najczęściej wymienia się poczucie bezpieczeństwa, zapewnione właścicielowi dzięki bliskości wiernego towarzysza. Jest to tym ważniejsze w przypadku osób cierpiących na zespół stresu pourazowego, którego objawy nasilają się nocami i zakłócają spokojny sen. Psy trenowane w tym zakresie potrafią rozpoznać symptomy występujące u właścicieli i nawet wybudzić ich ze snu, gdy wyczują, że w danym momencie dręczą ich koszmary.

Czytaj więcej

Wszystkie zwierzęta Millie Bobby Brown. Liczba zaskakuje

Oksytocyna w górę, kortyzol w dół

Dla osób samotnych posiadanie zwierzęcia pozwala na zredukowanie napięcia i smutku, regulację emocji oraz odzyskanie poczucia sensu w życiu. Bezwarunkowa miłość, jaką zwierzęta darzą właścicieli, przyczynia się do zwiększenia poziomu oksytocyny oraz obniżenia wskaźnika kortyzolu. Oba te zjawiska sprawiają, że łatwiej się zrelaksować i zredukować poczucie stresu. Przytulanie i głaskanie psa działa odprężająco i uspokajająco, co z kolei pozwala się wyciszyć oraz szybciej zapaść w sen.

Zdaniem autorów badania obecność zwierząt w domu przyczynia się do wystąpienia większej ilości bakterii w danym środowisku, co z kolei ma przełożenie na wzrost ludzkiej odporności. U niemowląt wychowujących się wśród zwierząt zmniejsza się ryzyko wystąpienia alergii w późniejszym życiu. Wśród kolejnych niezaprzeczalnych korzyści wynikających z posiadania zwierząt naukowcy wymieniają obniżenie ciśnienia krwi oraz wyrównanie rytmu serca.

Przygnieceni

Choć benefitów związanych z przebywaniem w towarzystwie psów i dzieleniem z nimi łóżka jest sporo, to jednak warto uświadomić sobie również szereg zagrożeń i niedogodności związanych z tą kwestią. Z doświadczeń osób aktywnych w mediach społecznościowych i chętnie relacjonujących swoje codzienne przygody z czworonogami wynika, że zasypianie z psiakiem lub kilkoma u boku nie zawsze wiąże się z właściwym odpoczynkiem. Duże czworonogi zajmują sporo miejsca, układając się wygodnie w poprzek łóżka i spychając właściciela w kąt. Odbija się to negatywnie na jakości snu, wielokrotnie przerywanego w nocy, oraz na ogólnym samopoczuciu wynikającym ze zmęczenia i obolałych mięśni, nienaturalnie ułożonych lub przygniecionych ciężarem czworonoga. Wprawdzie Camila Cabello publikująca zdjęcie z dwojgiem labradorów wypoczywających z nią w łóżku, błogo się uśmiecha, to jednak sądząc po rozmiarach czworonogów – nie bez przyczyny wabiących się Tarzan i Thunder – wypoczynek w takim towarzystwie może być utrudniony.

O ile zajmowanie sporej przestrzeni w łóżku wiąże się z dyskomfortem i ryzykiem niewyspania, to już narażenie na nieprzewidzianą reakcję ze strony czworonoga na niepożądane wybudzenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Gdy z różnych powodów pies zostanie znienacka obudzony, może zareagować agresją. Takie zachowania mogą być niebezpieczne zwłaszcza w stosunku do dzieci, które nie wykształciły w sobie jeszcze umiejętności odczytywania sygnałów wysyłanych przez zwierzęta i mają tendencje do wtulania się w psie pyski. Wypowiadający się dla Sleeping Foundation dr Dustin Cotliar, lekarz medycyny snu, odradza rodzicom zezwalanie na to, by duże czworonogi, zwłaszcza te, które już wcześniej wykazywały agresywne zachowania, spały w jednym łóżku z dziećmi.

Czytaj więcej

Turystyka snu coraz bardziej popularna. Na czym polega i kto powinien z niej skorzystać?

Higiena snu

Jeśli zaproszone do łóżka czworonogi zadomowiły się tam na dobre, a właściciele pogodzili się z ewentualnymi niedogodnościami z tym związanymi, warto rozważyć kilka rekomendacji, mających na celu dbałość o higienę snu oraz minimalizowanie negatywnego wpływu obecności czworonogów w pościeli. Eksperci zalecają regularne czyszczenie materaca, prześcieradeł i pościeli, a także dbanie o higienę czworonoga i czyszczenie jego łap każdorazowo po powrocie ze spaceru.

Regularne wizyty u weterynarza również powinny stać się rytuałem właścicieli psów, pragnących zadbać o zdrowie czworonogów i, tym samym, komfort wspólnego wypoczynku. Wykonywanie obowiązkowych szczepień i badań kontrolnych to podstawowe zalecenia ze strony specjalistów zajmujących się dobrą jakością snu. Wyprowadzenie psa na spacer tuż przed snem oraz ustanowienie rutyny związanej z codziennym odpoczynkiem również przyczynią się do podniesienia komfortu dzielenia łóżka ze zwierzęciem.

Wprawdzie powtarzalne czynności i plan odpoczynku mogą okazać się zbawienne zarówno dla psa, jak i jego właściciela, to w przypadku tak licznej grupy czworonogów jak te, z którymi swoje domy dzielą Ariana Grande czy Millie Bobbie Brown, może być to nie lada wyzwanie.

Źródła:
https://www.sleepfoundation.org/
https://www.thewildest.com/

Zdrowie
Światowy Dzień AIDS. Epidemia zbiera ostatnio w Polsce wyjątkowo obfite żniwo
Zdrowie
Przy siedzącym trybie życia regularne ćwiczenia nie zapewnią zdrowia. Nowe wyniki badań
Zdrowie
Wystarczy już 5 minut. Prosta zmiana w rutynie dnia pomoże obniżyć ciśnienie krwi
Zdrowie
Mniej cukru w dzieciństwie ogranicza ryzyko poważnych chorób w dorosłości. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Zdrowie
Trening o właściwej porze może zmniejszać ryzyko nowotworu. O której najlepiej ćwiczyć?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska