Wieczorne spacery po mocno oświetlonych miastach mogą wywoływać poważną chorobę. O co chodzi?

Od wielu lat eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie sztucznym światłem ma negatywny wpływ na zdrowie. Ostatnio pojawiły się w tym kontekście nowe wyniki badań, które wiążą nadmierną ekspozycję organizmu na sztuczne światło z ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Problem ten dotyczy zwłaszcza mieszkańców miast w młodym i średnim wieku.

Publikacja: 13.09.2024 14:49

Z analiz badaczy wynika, że nocne zanieczyszczenie światłem wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąp

Z analiz badaczy wynika, że nocne zanieczyszczenie światłem wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera

Foto: Adobe Stock

Zanieczyszczenie sztucznym światłem to problem, który dotyczy wielu miast na całym świecie – zwłaszcza wielkich metropolii. Mieszkańcy miast, które „nigdy nie zasypiają”, często mają zaburzony cykl dobowy, co pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Nocna ekspozycja na światła miasta może wpływać na rozwój choroby Alzheimera

Na dolegliwości i choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie sztucznym światłem, są narażone zwłaszcza osoby w młodszym i średnim wieku, które zwykle mieszkają w miastach, a do tego prowadzą bardziej intensywny tryb życia niż osoby starsze. Wyniki nowego badania pokazują, że jedną z chorób, która ma związek z nadmierną ekspozycją na sztuczne światło, jest choroba Alzheimera.

Najnowsze ustalenia w tym kontekście opublikowała grupa amerykańskich naukowców z Rush University Medical Center w Chicago. Raport z ich badań pojawił się niedawno na łamach portalu Frontiers in Neuroscience.

W celu ustalenia związku ekspozycji na sztuczne światło w nocy z występowaniem choroby Alzheimera naukowcy przeanalizowali dane na temat stanu zdrowia mieszkańców 48 stanów w USA (z wyjątkiem Alaski i Hawajów), korzystając z bazy federalnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych Medicare. Dane dotyczące występowania choroby Alzheimera pochodzą z okresu między 2012 a 2018 rokiem.

Czytaj więcej

Siedzący tryb życia gorszy od nałogów? Eksperci alarmują

Pod uwagę wzięto też średnie natężenie światła w poszczególnych stanach i hrabstwach Stanów Zjednoczonych. W badaniu uwzględniono również dane medyczne dotyczące czynników wpływających na rozwój choroby Alzheimera.

Ekspozycja na sztuczne światło gorsza od nadużywania alkoholu, otyłości i depresji

Z analiz wynika, że nocne zanieczyszczenie światłem wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Co więcej, korelacja okazała się wyższa niż w przypadku takich czynników wpływających na rozwinięcie się tej choroby jak nadużywanie alkoholu, chroniczne choroby wątroby, depresja, niewydolność serca czy otyłość.

Cały problem sprowadza się do kiepskiej jakości snu, która stanowi codzienność wielu mieszkańców miast. Im bowiem intensywniej oświetlony jest obszar, w którym mieszka dana osoba, tym trudniej o jakościowy, regenerujący sen i dobre samopoczucie za dnia.

Naukowcy ustalili również, że większe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w porównaniu z innymi czynnikami dotyczy zwłaszcza osób poniżej 65 roku życia. Zdaniem badaczy wynika to przede wszystkim z ich stylu życia, którego ważną częścią są wieczorne wyjścia.

Zauważono też, że większe ryzyko rozwinięcia się choroby Alzheimera dotyczy osób ze specyficznymi genotypami. Organizmy tych osób są przez to bardziej wrażliwe na efekty nocnej ekspozycji na sztuczne światło.

Czytaj więcej

Już dwie kiepskie noce rujnują organizm. Niepokojące wyniki badania

Badacze wskazują też na czynniki, które wpływają na rozwinięcie się choroby Alzheimera w większym stopniu niż zanieczyszczenie światłem. Wśród nich wymieniają migotanie przedsionków, cukrzycę, hiperlipemię, nadciśnienie i udar mózgu.

Autorzy badania podkreślają przy tym, że ich analizy są obarczone pewnymi ograniczeniami. Z tego względu ich zdaniem potrzebne są dalsze, bardziej szczegółowe badania dotyczące wpływu nocnej ekspozycji na sztuczne światło w sytuacji, kiedy osoby znajdują się w tym czasie w swoich domach.

Źródło: Frontiers in Neuroscience

Zanieczyszczenie sztucznym światłem to problem, który dotyczy wielu miast na całym świecie – zwłaszcza wielkich metropolii. Mieszkańcy miast, które „nigdy nie zasypiają”, często mają zaburzony cykl dobowy, co pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Nocna ekspozycja na światła miasta może wpływać na rozwój choroby Alzheimera

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Pajączki na nogach to nie tylko problem estetyczny. Mogą być objawem poważnej choroby
Zdrowie
Popularny słodzik może sprzyjać chorobom sercowo-naczyniowym. Wyniki badania
Zdrowie
Gra na skrzypcach podczas usuwania guza mózgu? Neurochirurg o zabiegach „awake”
Zdrowie
Badanie pokazało, że weekendowe nadrabianie zaległości w śnie jest ważne dla zdrowia
Zdrowie
Odkryto nowy ważny powód, dla którego ciężarne powinny jeść ryby. Chodzi o autyzm