Zanieczyszczenie sztucznym światłem to problem, który dotyczy wielu miast na całym świecie – zwłaszcza wielkich metropolii. Mieszkańcy miast, które „nigdy nie zasypiają”, często mają zaburzony cykl dobowy, co pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Nocna ekspozycja na światła miasta może wpływać na rozwój choroby Alzheimera
Na dolegliwości i choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie sztucznym światłem, są narażone zwłaszcza osoby w młodszym i średnim wieku, które zwykle mieszkają w miastach, a do tego prowadzą bardziej intensywny tryb życia niż osoby starsze. Wyniki nowego badania pokazują, że jedną z chorób, która ma związek z nadmierną ekspozycją na sztuczne światło, jest choroba Alzheimera.
Najnowsze ustalenia w tym kontekście opublikowała grupa amerykańskich naukowców z Rush University Medical Center w Chicago. Raport z ich badań pojawił się niedawno na łamach portalu Frontiers in Neuroscience.
W celu ustalenia związku ekspozycji na sztuczne światło w nocy z występowaniem choroby Alzheimera naukowcy przeanalizowali dane na temat stanu zdrowia mieszkańców 48 stanów w USA (z wyjątkiem Alaski i Hawajów), korzystając z bazy federalnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych Medicare. Dane dotyczące występowania choroby Alzheimera pochodzą z okresu między 2012 a 2018 rokiem.
Czytaj więcej
- Sitting is a new smoking – alarmują lekarze, porównując siedzący tryb życia do nałogu nikotynowego. Co się dzieje, gdy całe dnie spędza się przed ekranem komputera, bez minimalnej dawki ruchu? Ekspert z zakresu nauk o kulturze fizycznej wyjaśnia.