Płukanie zębów olejem może zastąpić ich mycie? Dentysta komentuje popularny trend

Olejowanie, czyli płukanie zębów olejem to zabieg znany z ajurwedy oraz sposób pielęgnacji jamy ustnej, z którego korzystały nasze babcie. Teraz jego popularność znowu rośnie. Czy można nim zastępować mycie zębów? Lekarz stomatolog tłumaczy.

Publikacja: 18.10.2024 10:02

Lek. stomatolog Urszula Jarosz: Jeśli ktoś ma ochotę i czas na to, to zdecydowanie regularne płukani

Lek. stomatolog Urszula Jarosz: Jeśli ktoś ma ochotę i czas na to, to zdecydowanie regularne płukanie jamy ustnej olejem może przynieść korzyści.

Foto: Adobe Stock

Czy Polacy ogólnie dobrze dbają o swoje zęby?

Lek. stomatolog Urszula Jarosz: W ostatniej dekadzie, może dwóch zdecydowanie dużo się w tej kwestii poprawiło. Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na zdrowie i wygląd zębów. Oczywiście wiele jeszcze jest do zrobienia w tym obszarze – szczególnie w kontekście tego, aby regularnie przychodzić do gabinetu stomatologicznego, a nie dopiero gdy ząb boli – jednak wizualność świata, w jakim żyjemy i social media sprawiły, że zęby muszą być po prostu ładne, białe, zdrowe.

Na co w tej dbałości zwracamy szczególną uwagę, a nad czym mniej lub zdecydowanie za mało się pochylamy?

Myślę, że podstawowa higiena, czyli szczotkowanie minimum dwa razy dziennie jest już oczywistością, ale używanie nici dentystycznej, do czego bardzo zachęcam, już niekoniecznie. To jest z pewnością do poprawy. Coraz lepiej jest także z dbaniem o zęby dzieci, nawet te mlecze. Rodzice dbają o to, aby uczyć pociechy, jak myć zęby, a gdy pojawia się próchnica, udają się do stomatologa i to jest bardzo pozytywne i ważne dla całej profilaktyki. Jednak to, co na pewno jest do poprawy i edukacji, to przekonywanie, aby nie czekać do ostatniej chwili z wizytą u lekarza i pojawiać się u niego wtedy, gdy jedynym rozwiązaniem jest już leczenie kanałowe. Regularne wizyty w gabinecie naprawdę mogą uchronić przed wieloma przykrymi skutkami chorób zębów i dziąseł.

Zgadza się pani doktor ze stwierdzeniem, że nie każde mycie zębów jest tak samo skuteczne? Jaki błędy w tym zakresie są najczęstsze?

Oczywiście, że to w jaki sposób, czym i jak długo myjemy zęby, ma ogromny wpływ na ich stan. To, co nadal robimy nie tak jak jest zalecane, dotyczy czasu, jaki poświęcamy na czyszczenie. Manualną szczoteczką powinny być to cztery minuty, a nie dwie. Dwie minuty wystarczą w przypadku szczoteczki sonicznej lub elektrycznej. Błędy pojawiają się też w technice szczotkowania. Prawidłowa to „od dziąseł do zębów” ruchem wymiatającym, ewentualnie ruchami okrężnymi. Najgorsze jest szorowanie z boku na bok, co jest niestety powszechne. Pamiętajmy też o kolejności. Najpierw nitkujemy przestrzenie międzyzębowe, aby poluzować osady, a następnie gruntownie płuczemy, po czym przechodzimy do pasty i szczoteczki.

A jakie mity dotyczące dbałości o zęby są najpopularniejsze – a przy okazji najbardziej szkodliwe?

Na szczęście takich mitów czy błędnych przekonań jest coraz mniej, bo Polacy zaczęli się interesować zdrowiem w wielu aspektach. Jednak z pewnością nieprawdą jest, że zjedzenie jabłka zamiast wyszczotkowania zębów jest korzystne. Jabłko to cukier i kwas, w niczym się nie równa się to paście, nie wyczyści uzębienia, a zostawi osad. Co do past, jakiś czas temu popularny był trend zwłaszcza wśród ludzi praktykujących ideologię „zero waste” lub przeciwników kosmetyków, aby zastąpić pastę ze sklepu mieszanką sody oczyszczonej i olejku eterycznego. Niestety o ile pochwalam szukanie naturalnych rozwiązań w dbaniu o siebie, to przy tak ważnej kwestii jak zdrowie jamy ustnej, (a pamiętajmy, że kondycja zębów ma wpływa na cały organizm i może być powiązana z bardzo poważnymi chorobami), to prawdziwa pasta do zębów jest potrzebna. Znajdują się tam kluczowe składniki potrzebne do odbudowy szkliwa, jak fosforany czy wapń. Ja zalecam nawet niepłukanie zębów po myciu (oczywiście wypluwamy pastę) po to, aby dać składnikom czas na działanie.

Niedawno po raz pierwszy usłyszałam o czymś takim jak płukanie zębów olejem. Jak pani ocenia zasadność i skuteczność tego zabiegu?

Olejowanie, czyli płukanie zębów olejem jest metodą znaną z ajurwedy oraz sposobem z którego korzystały nasze babcie. Od jakiegoś czasu temat ten powrócił, zwłaszcza gdy wzrosła popularność naturalnych olejów i korzystania z nich dla zdrowia i urody. I ja uważam, że jeśli ktoś ma ochotę i czas na to, to zdecydowanie regularne płukanie może przynieść korzyści takie jak zmniejszenie stanów zapalnych dziąseł, nawet wybielenie, pomoże w pozbyciu się bakterii, co wpływa na zdrowie zębów i świeży oddech. Używać do tego należy np. oleju kokosowego, oczywiście nierafinowanego. Wystarczy jedna łyżeczka i tą ilością płuczemy jamę ustną do 20 minut, ale nie krócej niż 10. Jest to czasochłonne, w przypadku jednak gdy możemy sobie na to pozwolić, to jak najbardziej nie zaszkodzi, a zapewne może pomóc. Co ważne, to olejowanie nie zastąpi szczotkowania. Po nim normalnie musimy wypłukać wodą i umyć zęby.

Czy w pielęgnacji zębów są jakieś nowe szczególnie godne polecenia trendy, odkrycia?

W ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele rozwiązań, zwłaszcza w stomatologii, które zyskały popularność. Teraz tych przełomowych nie ma aż tak wiele, udoskonalamy to, co już powoli zostało wprowadzone. Na pewno warto wspomnieć o bondingu, który jest przydatny, gdy chce się mieć ładny uśmiech, ale bezinwazyjną metodą oraz o flow injection, który podobnie jak bonding zapewni piękne zęby dzięki wykorzystaniu kompozytu. Są to jednak zabiegi do przeprowadzania w gabinecie stomatologicznym. Do własnego stosowania w domu, z takich nowinek, polecam czyściki do języka np. ze stali nierdzewnej. Są już dostępne w drogeriach, a naprawdę pomagają one przy eliminacji bakterii z jamy ustnej. Warto bowiem pamiętać, że na języku znajduje się ich bardzo dużo i jego również należy czyścić.

Lek. stomatolog Urszula Jarosz

Lek. stomatolog Urszula Jarosz

Archiwum prywatne

Urszula Jarosz

Lekarz stomatolog, właścicielka Kliniki Varsovia Dental, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i stomatologię na Wyższej Szkole Technicznej w Akwizgranie (Aachen) w Niemczech oraz ortodoncję na Uniwersytecie w Graz w Austrii.  Zajmuje się głównie protetyką i ortodoncją. Jest członkiem Niemieckiego Towarzystwa Implantologicznego DGI (Deutsche Gesellschaft für Implantologie) i Akademii Nauki i Praktyki (Akademie Praxis und Wissenschaft).

Zdrowie
Wystarczy już 5 minut. Prosta zmiana w rutynie dnia pomoże obniżyć ciśnienie krwi
Zdrowie
Mniej cukru w dzieciństwie ogranicza ryzyko poważnych chorób w dorosłości. Nowe wyniki badań
Zdrowie
Trening o właściwej porze może zmniejszać ryzyko nowotworu. O której najlepiej ćwiczyć?
Zdrowie
Tłuszcz pod skórą jest w porządku - pod jednym warunkiem. Naukowcy zbadali temat
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Telefony komórkowe mają negatywny wpływ na kondycję serca. Wyniki badania