Ze względu na naturalne procesy wynikające z upływu czasu problem z nadwagą i otyłością nasila się w średnim i starszym wieku. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Wyniki nowego badania udowadniają, że stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi tylko niewielką część masy ciała, nie zawsze musi oznaczać dobrą kondycję organizmu. Kluczowe bowiem dla zdrowia jest to, czy jest ona „zdrowa”, czy „niezdrowa”.
„Dobra” i „zła” tkanka tłuszczowa — na czym polegają różnice?
Autorami badania, którzy wzięli tę kwestię na warsztat, są amerykańscy kinezjolodzy z Uniwersytetu w Michigan. Przeprowadzili je pod kierownictwem doktora Jeffreya Horowitza. Pełny raport z badania opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Metabolism”.
Czytaj więcej
Od pewnego czasu post przerywany zyskuje coraz większą popularność jako sposób na szybkie i skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów. Wyniki najnowszego badania amerykańskich naukowców rzucają na tę modną kurację odchudzającą nowe światło.
Badaczy interesował wpływ wieloletniej, regularnej aktywności fizycznej na strukturę tkanki tłuszczowej. Ze względu na trudności ze zrealizowaniem długofalowego badania, naukowcy zestawili ze sobą dwie, liczące po 16 osób grupy dorosłych osób cierpiących na otyłość.