Tłuszcz pod skórą jest w porządku - pod jednym warunkiem. Naukowcy zbadali temat

Nowe badanie amerykańskich naukowców udowadnia istnienie „złej” i „dobrej” tkanki tłuszczowej. Wyjaśnia też, w jaki sposób można pozbyć się tej pierwszej. Dobra wiadomość jest bowiem taka, że jest to możliwe. Potrzeba jedynie odrobiny samodyscypliny.

Publikacja: 07.11.2024 13:58

Wyniki nowego badania udowadniają, że stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi niewielką część masy

Wyniki nowego badania udowadniają, że stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi niewielką część masy ciała, nie zawsze musi oznaczać dobrą kondycję organizmu.

Foto: Adobe Stock

Ze względu na naturalne procesy wynikające  z upływu czasu problem z nadwagą i otyłością nasila się w średnim i starszym wieku. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Wyniki nowego badania udowadniają, że stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi tylko niewielką część masy ciała, nie zawsze musi oznaczać dobrą kondycję organizmu. Kluczowe bowiem dla zdrowia jest to, czy jest ona „zdrowa”, czy „niezdrowa”.

„Dobra” i „zła” tkanka tłuszczowa — na czym polegają różnice?

Autorami badania, którzy wzięli tę kwestię na warsztat, są amerykańscy kinezjolodzy z Uniwersytetu w Michigan. Przeprowadzili je pod kierownictwem doktora Jeffreya Horowitza. Pełny raport z badania opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Metabolism”.

Czytaj więcej

Post przerywany może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór? Naukowcy ostrzegają

Badaczy interesował wpływ wieloletniej, regularnej aktywności fizycznej na strukturę tkanki tłuszczowej. Ze względu na trudności ze zrealizowaniem długofalowego badania, naukowcy zestawili ze sobą dwie, liczące po 16 osób grupy dorosłych osób cierpiących na otyłość.

W pierwszej grupie znalazły się osoby, które ćwiczyły przynajmniej cztery razy w tygodniu od co najmniej dwóch lat (średnia wynosiła 11 lat). Drugą grupę tworzyły osoby, które nigdy nie ćwiczyły regularnie, ale pasowały do pierwszej grupy pod względem ilości tkanki tłuszczowej, wagi i płci. Od każdego uczestnika badania naukowcy pobrali próbkę tkanki tłuszczowej znajdującej się na brzuchu, tuż pod skórą, i poddali ją analizie.

Tym, do decydowało o pobieraniu tkanki podskórnej, był fakt, że to najzdrowsze miejsce do magazynowania tłuszczu. Jeśli uprawia się aktywność fizyczną, organizm gromadzi go właśnie tam, co redukuje zbieranie się komórek tłuszczowych w takich miejscach jak powierzchnia i wnętrze organów wewnętrznych.

Regularne ćwiczenia sprzyjają tworzeniu się „dobrej” tkanki tłuszczowej

Na podstawie analizy próbek badacze doszli do wniosku, że osoby z otyłością, które regularnie ćwiczą przez dłuższy czas, wytwarzają „zdrowszą” tkankę tłuszczową pod skórą, która pozwala na wykorzystywanie tego zapasu energii w bardziej efektywny sposób w porównaniu z badanymi niećwiczącymi. Autorzy badania podkreślają jednocześnie, że lepsza zdolność gromadzenia tłuszczu pod skórą nie oznacza automatycznie przybierania na wadze — do tego prowadzi wysokokaloryczna dieta.

Czytaj więcej

Najważniejsze dla efektywności treningu są pierwsze minuty. Nowe ustalenia badaczy

Ustalono, że tkanka tłuszczowa osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną zawierała większą ilość naczyń krwionośnych, mitochondriów oraz korzystnych dla zdrowia białek, kluczowych w procesach metabolicznych. Tkanka zawierała jednocześnie mniej kolagenu, który zaburza metabolizm, a także mniej komórek powodujących stany zapalne. Tkanki osób niećwiczących nie miały takich cech.

„Oznacza to, że jeżeli ktoś przybiera na wadze, to nadmiarowa tkanka tłuszczowa będzie magazynowana w zdrowszy sposób, czyli pod skórą, a nie wokół takich organów jak wątroba czy serce lub w ich wnętrzu” — tłumaczy wyniki badania doktor Horowitz w artykule na oficjalnej stronie Uniwersytetu w Michigan. Ekspert dodaje jednocześnie, że potrzebne są dalsze, wieloletnie badania, które prześledzą sposób, wjaki zmienia się tkanka tłuszczowa u osób aktywnych fizycznie — nawet jeżeli ilość tej tkanki nie ulega zmianie.

Ze względu na naturalne procesy wynikające  z upływu czasu problem z nadwagą i otyłością nasila się w średnim i starszym wieku. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Wyniki nowego badania udowadniają, że stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi tylko niewielką część masy ciała, nie zawsze musi oznaczać dobrą kondycję organizmu. Kluczowe bowiem dla zdrowia jest to, czy jest ona „zdrowa”, czy „niezdrowa”.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Telefony komórkowe mają negatywny wpływ na kondycję serca. Wyniki badania
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Zdrowie
Zaskakująca różnica między pokoleniem Z i boomersami. Wyniki nietypowego badania
Zdrowie
Zmiany klimatyczne wpływają na ciężarne i ich dzieci. Jakie zagrożenia powodują?
Zdrowie
AI pomaga diagnozować problemy psychiczne i radzić sobie z nimi. Co potrafi?
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Zdrowie
Popularne napoje groźne dla zdrowia mózgu. Wyniki badania
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni