Na cykl dobowy człowieka składa się między innymi podział na czas snu i czas aktywności, co ma ścisły związek z porą dnia, a także szeregiem innych bodźców. Z dotychczasowych badań wynika, że zaburzenia cyklu dobowego zwiększają ryzyko wystąpienia między innymi otyłości, demencji i chorób układu krążenia.
Plastik w przedmiotach codziennego użytku zaburza jakość snu
Okazuje się, że substancje zawarte w plastikowych przedmiotach, których używamy na co dzień, mogą mieć negatywny wpływ na cykl dobowy człowieka, w tym na jakość snu. Pierwsze w historii badanie nad tym zjawiskiem przeprowadzono metodą in vitro. Jego autorami są naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim.
Czytaj więcej
Kawa to napój, od którego wiele osób zaczyna swój dzień. Okazuje się jednak, że znacznie więcej k...
Zbadano, jak substancje chemiczne, które zawierają dwa popularne rodzaje plastiku — poliuretan (PUR) i polichlorek winylu (PVC) — wpływają na receptory adenozyny, które znajdują się w mózgu. Wysyłając sygnały nerwowe do komórek, receptory adenozyny odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu organizmu w stanie aktywności lub snu.
Badacze wzięli na tapet poliuretan i polichlorek winylu, bo to właśnie z tych dwóch rodzajów plastiku wytwarza się masę przedmiotów, które towarzyszą nam w codziennym życiu: od naczyń poprzez ubrania i meble aż po elementy konstrukcyjne budynków. Wyniki badania opublikowano niedawno na łamach branżowego czasopisma pod tytułem „Environment International”.