Niedziela handlowa 24 marca: jak zaplanować przedświąteczne zakupy

W najbliższą niedzielę, 24 marca, sklepy będą otwarte. Co klienci najchętniej kupują przed Wielkanocą i czy w tym dniu można zaobserwować wzmożony ruch w galeriach handlowych i salonach sprzedaży?

Publikacja: 23.03.2024 10:52

Niedziela handlowa 24 marca: jak zaplanować przedświąteczne zakupy

Foto: Adobe Stock

W toku przygotowań przedświątecznych i piętrzących się obowiązków zawodowych, niedziela handlowa może okazać się korzystna dla osób, którym w inne dni trudno znaleźć czas na zakupy. W ostatni weekend przed Świętami Wielkanocnymi klienci będą mogli udać się do sklepów zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Odświeżenie domów na wiosnę

Tydzień przed Wielkanocą to dobry moment na skompletowanie nie tylko niezbędnych składników na potrawy świąteczne, ale i zakup akcesoriów do dekoracji domów. – Okres przedświąteczny i początek wiosny to czas, kiedy chętniej odświeżamy wygląd swoich domów i mieszkań, ale też uzupełniamy garderobę o rzeczy lżejsze i bardziej odpowiednie na coraz cieplejsze dni – zauważa Joanna Bagińska, dyrektorka Galerii Katowickiej.

Dla osób, które obdarowują się nawzajem prezentami świątecznymi, najbliższa niedziela może być dobrą okazją do wybrania i nabycia podarunków. – Niedziela handlowa to przede wszystkim duża wygoda: klienci zyskują dodatkowy dzień na przedświąteczne zakupy i poszukiwania wiosennych dekoracji czy prezentów „na Zajączka” – zauważa Anna Gut-Mostowy, manager ds. Komunikacji Korporacyjnej i Esg Empik S.A. – W związku z tym, że coraz chętniej kultywujemy tradycję upominków, szczególnie dla najmłodszych, największym zainteresowaniem cieszą się obecnie kategorie prezentowe, takie jak zabawki, książki czy słodycze, zdecydowany faworyt wśród wielkanocnych upominków – dodaje.

Czytaj więcej

„Money dysmorphia”: kogo dotyczy poczucie zagrożenia związane ze stanem finansów?

Zmiana nawyków zakupowych

Jak zauważają managerowie dużych sieci handlowych, w minionych latach Polacy zdążyli już przywyknąć do ograniczonych możliwości zakupowych w weekendy i dostosować do tego swoje przyzwyczajenia oraz plany dnia w soboty. – W niedziele handlowe nie ma większego ruchu w naszych drogeriach. Polacy przyzwyczaili się do tego, że w niedziele sklepy są zamknięte, zakupy robią w pozostałe dni tygodnia. Oczywiście odwiedzają nas także w niedziele handlowe, ale po liczbie klientów widać, że zmieniły się nasze zakupowe nawyki – zauważa Agata Nowakowska, rzecznik prasowy sieci drogerii Rossmann.

Niemniej jednak czas przedświąteczny jest o tyle wyjątkowy, że klienci chętnie korzystają z dodatkowej okazji do zakupów, aby móc na czas zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty związane z celebrowaniem Wielkanocy. – W niedziele handlowe obserwujemy wzmożony ruch w salonach Empik, a okres przedświąteczny jest pod tym względem szczególny. Spodziewamy się więc, że klienci chętnie ruszą do sklepów również w najbliższą niedzielę – prognozuje Anna Gut-Mostowy. – To także szansa dla osób poszukujących pomysłów na upominek czy ozdoby. Mogą się zainspirować, skorzystać z porady doradcy w salonie i zrobić zakupy od ręki – dodaje.

Nie tylko upominki

Na okoliczność zbliżających się Świąt klienci chętnie zaopatrują się nie tylko w dekoracje, słodkości, ale i, jak podkreśla Anna Gut-Mostowy, w kartki świąteczne, a także zabawki czy zestawy klocków. Kolejną kategorią produktów cieszących się zainteresowaniem w tym okresie są środki czystości, pozwalające na przywrócenie porządku w domu jeszcze przez rozpoczęciem świętowania. – W asortymencie są: proszki i płyny do prania, odplamiacze, tabletki do zmywarek, płyny do mycia naczyń, produkty ułatwiające prasowanie, kostki do toalet czy preparaty do pielęgnacji mebli – wymienia Agata Nowakowska.

W związku z nadejściem wiosny wiele osób sięga też po dostosowane do pogody kosmetyki, a także sprzęt sportowy. – Zmienia się dobór kosmetyków, rośnie zainteresowanie np. kremami z filtrem SPF. Wiosną popularnością cieszy się także oferta sklepów sportowych. Wielu klientów chce zdążyć z formą na lato – zauważa Joanna Bagińska.

W dobie inflacji głównym czynnikiem decyzyjnym w kwestii dokonywanych zakupów pozostaje cena. Jak podkreślają managerowie sieci handlowych, klienci chętnie korzystają z okazji i tak zwanych promocji pakietowych lub programów lojalnościowych w wybranych sklepach.

Zakupy w Wielką Sobotę

Czytaj więcej

Kakeibo - japońska metoda kontrolowania wydatków

Choć w najbliższą niedzielę, 24 marca, sklepy pozostaną otwarte po późnych godzin wieczornych, warto zauważyć, że w kolejny weekend okazja do ich odwiedzenia będzie już znacznie bardziej ograniczona. Wprawdzie w Wielką Sobotę nadal można udać się na zakupy „last minute”, jednak większość sklepów zamyka się wcześniej niż zwykle. – W Wielki Piątek nasze drogerie będą otwarte zgodnie ze standardowymi godzinami pracy. Natomiast w Wielką Sobotę będą pracowały do godziny 13:30. Oczywiście cały czas klienci będą mogli skorzystać z drogerii internetowej, ale dostawa lub odbiór zamówienia w drogerii stacjonarnej, będą możliwe już po Świętach. – zaznacza Agata Nowakowska.

– Klienci zrobią zakupy w salonach Empik nawet w Wielką Sobotę. W piątek, 29 marca, zapraszamy klientów do odwiedzenia salonów w standardowych godzinach - większość sklepów pozostanie otwarta nawet do 21:00/22:00. Natomiast w sobotę, 30 marca, obowiązują świąteczne godziny otwarcia – dodaje Anna Gut-Mostowy.

Warto o tym pamiętać i zadbać o to, żeby wczesnym popołudniem w Sobotę Wielkanocną udać się raczej na świąteczny spacer, a kolejne zakupy zaplanować już po lanym poniedziałku.

W toku przygotowań przedświątecznych i piętrzących się obowiązków zawodowych, niedziela handlowa może okazać się korzystna dla osób, którym w inne dni trudno znaleźć czas na zakupy. W ostatni weekend przed Świętami Wielkanocnymi klienci będą mogli udać się do sklepów zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Odświeżenie domów na wiosnę

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes i prawo
Przerwy w pracy pozwalają wspiąć się na wyżyny intelektu. Jak to działa?
Biznes i prawo
Liderka, managerka, szefowa – to nie są synonimy
Biznes i prawo
Marnotrawstwo talentu kobiet: alarmujące dane Banku Światowego
Biznes i prawo
„Money dysmorphia”: kogo dotyczy poczucie zagrożenia związane ze stanem finansów?
Biznes i prawo
Kryptowaluty, blockchain, tokeny, bitcoiny i phygital - specjalistka wyjaśnia co oznaczają te pojęcia i jak poruszać się po świecie wirtualnych finansów